Za rzadkie pranie pościeli – jak wpływa na nasze zdrowie?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pościel powinna być zmieniana 1-2 razy w tygodniu. Niestety ten proces nie należy do ulubionych czynności domowych. Z tego powodu w wielu polskich domach, pościel jest zmieniana zdecydowanie rzadziej. Nie zdajemy sobie sprawy, jak niekorzystnie wpływa to na nasze zdrowie. Dlaczego warto prać pościel i regularnie ją zmieniać, odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!
Co się dzieje z pościelą, gdy jej nie zmieniamy?
Patrząc pod mikroskopem na to, jak wygląda nasza pościel po tygodniu jej używania, moglibyśmy się przerazić. Być może wszelkich mikroustrojów nie widać gołym okiem, jednak są one obecne praktycznie zawsze. O ile jesteśmy w stanie zapobiec okruszkom czy sierści zwierząt na pościeli, to jednak nie możemy przeciwdziałać powstawaniu roztoczy ani złuszczaniu się naskórka. Jest możliwe ich zminimalizowanie poprzez używanie specjalnych kołder antyroztoczowych i antyalergicznych. Jednak nie każdy z nas je wybiera, ponieważ są one stworzone z myślą o osobach z wrażliwą skórą i z alergiami.
Obok kurzu gromadzi się brud, który nierzadko przynosimy do łóżka w trakcie krótkich drzemek. Zabrudzenia na pościeli kumulują się również wtedy, gdy nie zmywamy makijażu. Kosmetyki przesiąkają w poduszki, podobnie jak kremy i balsamy. Nie unikniemy także potu, który każdej nocy jest wchłaniany przez pościel. Nieprany materiał jest idealnym miejscem dla rozwoju grzyba. Na jednej poduszce może znajdywać się ponad milion zarodników, którym towarzyszą bakterie i wirusy. Warto podkreślić, że nawet jeśli rzadko bywamy w domu z powodu np. delegacji, po powrocie również należy zmienić pościel. Podczas naszej długiej nieobecności na pewno osadził się na poszewce kurz.
Jak brudna pościel oddziałuje na nasze zdrowie?
Wiedząc już, jak dużo niebezpieczeństw jest ukrytych w nieczystej pościeli, łatwo się domyślić, że nie pozostają one obojętne dla naszej skóry. Brudne poszewki przyczyniają się do powstawania problemów skórnych takich jak trądzik i wysypki. Brak zachowanej higieny może doprowadzić do rozwoju takich chorób jak świerzb. Niewymieniana pościel powoduje pojawienie się alergii, a także astmy.
Brudna pościel oddziałuje bezpośrednio na nasz sen. W niezmienianej jest on mniej komfortowy. Co z kolei prowadzi do niewysypiania się, uczucia nieświeżości rano i rozdrażnienia.
Jak zadbać o pościel?
Po każdym zużyciu pościeli powinniśmy ją porządnie wyprać według instrukcji znajdujących się na metce. W zależności od surowca, z jakiego jest wykonana, proces prania może się różnić. Poddany wysokiej temperaturze materiał pościelowy pozbędzie się brudu, martwego naskórka, bakterii, wirusów, zapachu potu i pozostałych zanieczyszczeń. Warto pościel rozwiesić, aby się suszyła na zewnątrz. Możemy również skorzystać z alternatywnego rozwiązania, jakim jest suszarka. Warto pamiętać, że temperatura suszenia znajduje się na metce i jest ona taka sama, jak temperatura prania. Niestosowanie się do tych zaleceń może zniszczyć materiał, pozbawić go właściwej struktury, a także nieodwracalnie go skurczyć.
Prasowanie pościeli
Po praniu warto wyprasować pościel. Wiele osób pomija tę czynność, twierdząc, że materiał i tak się pomnie. Jednak podczas snu rzadko wiercimy się na tyle, żeby pościel porządnie wymiąć. Zwykle powstają małe zagniecenia, praktycznie niewidoczne. Prasowanie pościeli to kolejny krok w usuwaniu wszelkich bakterii. Jest to pewnego rodzaju jej odkażanie. Taki materiał nałożony na kołdrę prezentuje się estetycznie i schludnie. Robimy to zatem dla własnej wygody, zdrowia oraz wyglądu naszej sypialni.
Przechowywanie pościeli
Zwykle w naszym domu mamy kilka kompletów pościeli, abyśmy mogli je swobodnie i regularnie zmieniać. Z tego powodu po wypraniu, wyprasowaniu materiału zwykle chowamy go do szafki, skrzyni, szuflady, bądź pojemnika. Bardzo ważne jest, aby to miejsce było suche i pozbawione wilgoci. Nie powinien dostawać się tam również kurz, warto więc je zamykać.
Czy tylko niezmieniana pościel jest problemem?
Wszelkie problemy związane z brakiem zmiany pościeli są takie same dla zanieczyszczonego prześcieradła. Je również należy zmieniać, prać i przechowywać w suchym miejscu. Inaczej jest z kołdrami i poduszkami, które warto codziennie odświeżać za pomocą wietrzenia. Ich pranie nie musi odbywać się tak często. Wystarczy raz lub dwa razy w roku poddać kołdrę czyszczeniu.
Ostatnie komentarze