Wietrzenie pościeli – jak wpływa na zdrowie i sen?
Spis treści
- 1 Wietrzenie pościeli – jak wpływa na zdrowie i sen?
- 1.1 Co daje nam wietrzenie pościeli?
- 1.2 Prawidłowe wietrzenie pościeli – jak to zrobić?
- 1.3 Co w przypadku braku miejsca na wietrzenie pościeli?
- 1.4 Kiedy można wietrzyć pościel?
- 1.5 Czy można wietrzyć pościel w pełnym słońcu?
- 1.6 Z jaką częstotliwością należy wietrzyć pościel?
- 1.7 Jak długo wietrzy się pościel?
- 1.8 Jak wietrzyć pościel alergika?
- 1.9 Wietrzenie pościeli – podsumowanie
Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. To właśnie wtedy regenerujemy straconą energię i podnosimy odporność swojego organizmu. Niestety zdrowy sen nie zawsze jest możliwy, a sam proces usypiania może przeciągać się aż do rana. Jak temu zapobiec i co może pomóc nam zrelaksować się przed zaśnięciem? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania.
Co daje nam wietrzenie pościeli?
Wietrzenie pościeli działa nie tylko odświeżająco. Wiatr i rześkie powietrze pomagają w pozbyciu się roztoczy, bakterii i wirusów, a także oczyszczają z drobnych resztek pokarmu, złuszczonego naskórka czy zwierzęcej sierści. Dobrze wywietrzona pościel jest także pulchniejsza, gdyż jej wkład zmienia swoje położenie. Dla lepszego efektu okrycie możemy strzepnąć, co przeorganizuje wypełnienie.
Prawidłowe wietrzenie pościeli – jak to zrobić?
Wietrzenie pościeli nie może odbywać się przy każdej pogodzie. Ważne jest, aby ta była słoneczna i sucha, dzięki czemu nie ryzykujemy pojawieniem się grzyba. Ponadto warto wiedzieć, że nie każdy materiał odzyska świeżość po wietrzeniu. Pościele syntetyczne nie absorbują zapachów i mają słabą cyrkulację powietrza, co znacznie utrudnia zabieg. Koniecznie sprawdźmy skład materiału i w przypadku syntetyku zdecydujmy się na czyszczenie chemiczne lub pranie w niskiej temperaturze.
Co w przypadku braku miejsca na wietrzenie pościeli?
Nie każde mieszkanie nadaje się do wietrzenia pościeli. Najwygodniejszy jest do tego balkon, jednak w razie jego braku możemy skorzystać z dużego okna. Dobrym pomysłem jest też wyniesienie kołdry na trzepak i potraktowanie jej podobnie jak podczas czyszczenia dywanu. W przypadku, kiedy wszystkie opcje są wyczerpane, a my koniecznie chcemy odświeżyć pościel, możemy po prostu rozłożyć ją na łóżku, delikatnie strzepnąć, otworzyć na oścież okno i pozostawić tak pokój na 2 godziny.
Kiedy można wietrzyć pościel?
Jak już wspominaliśmy, najlepsza do wietrzenia pościeli jest ciepła i sucha pogoda, jednak równie dobrze zadziała mróz. Ważny jest niski stopień wilgotności powietrza, żeby nie ryzykować pojawieniem się pleśni i grzybów. Ponadto wilgoć w powietrzu po prostu moczy materiał, przez co konieczne będzie uciążliwe suszenie.
Wietrzenie pościeli w zimie działa tak samo dobrze, jak latem, a nawet ma więcej zalet. Mróz pomaga pozbyć się wielu bakterii, roztoczy i alergenów. Ponadto bardzo niska temperatura i mroźne powietrze osuszają materiał, co pomaga poradzić sobie z wilgocią pojawiającą się podczas snu.
Czy można wietrzyć pościel w pełnym słońcu?
Wydawałoby się, że im cieplej i więcej słońca, tym lepsze efekty wietrzenia pościeli. Niestety mocne słońce wpływa negatywnie na materiał. Mogą pojawić się odbarwienia, a po jakimś czasie poszewka zacznie pękać. Ponadto wysoka temperatura powoduje szybsze namnażanie się bakterii, przez co kołdra osób borykających się z nadmiernym poceniem może zacząć nieprzyjemnie pachnieć. W lecie pościel wietrzmy tylko w miejscach przewiewnych oraz unikajmy pełnego słońca.
Z jaką częstotliwością należy wietrzyć pościel?
Wietrzenie pościeli nie musi odbywać się codziennie. Wystarczy wystawić ją na balkon kilka razy w miesiącu, a efekt pozytywnie nas zaskoczy. Regularne wietrzenie pościeli poprawia jakość jej wypełnienia, odświeża materiał, a także pomaga pozbyć się roztoczy, które są szczególnie uciążliwe dla alergików.
Jak długo wietrzy się pościel?
Regularne wietrzenie jest ważne, jednak kluczową kwestią jest także sam czas trwania zabiegu. Optymalny czas wietrzenia to 30 minut i dłuższe pozostawienie kołdry na zewnątrz niczego nie zmieni, a jedynie zwabi do materiału owady, które będą próbowały ukryć się pomiędzy jego fałdami. Co więcej, dzięki krótkiemu wietrzeniu unikniemy zawilgocenia pościeli.
Jak wietrzyć pościel alergika?
Pościel dla alergików zazwyczaj różni się wypełnieniem. Jego zadaniem jest zapobieganie wnikaniu drobnoustrojów, roztoczy i innych alergenów. Aby pościel była jeszcze bardziej higieniczna, warto regularnie wietrzyć ją na zewnątrz, w szczególności zimą, gdyż mróz jest śmiercionośny dla większości bakterii i innych małych żyjątek. Ponadto rozważmy pranie w wysokiej temperaturze i oblekanie kołdry pościelą z włókna bambusowego lub bawełnianego. Taki rodzaj materiału nie niszczy się pod wpływem wrzątku, co pozwala na przysłowiowe “gotowanie”.
Wietrzenie pościeli – podsumowanie
Wietrzenie pościeli pomaga utrzymać higienę w łóżku i zmniejsza dolegliwości spowodowane alergią. Ponadto świeża pościel poprawia jakość snu i łatwiej wprowadza w stan błogiego relaksu. Wietrzenie jest również świetną alternatywą dla częstego prania, gdyż pomaga eliminować wirusy i bakterie, jednocześnie nie niszcząc materiału.
Ostatnie komentarze