Pies w pościeli – czy powinien spać razem z człowiekiem? Wyjaśniamy
Spis treści
- 1 Pies w pościeli – czy powinien spać razem z człowiekiem? Wyjaśniamy
To, czy pozwolimy spać psu w łóżku, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Część osób powala swoim czworonożnych przyjaciołom na spanie z nimi w łóżku od małego, a niektórzy nie wyobrażają sobie wspólnego wypoczynku z psem obok. Oba rozwiązania mają swoje wady, jak i zalety, które przybliżymy w dalszej części artykułu. Zanim nauczymy psa wspólnego spania w jednym łóżku, powinniśmy poznać zdanie zwolenników i przeciwników takiego postępowania. Zachęcamy do lektury naszego artykułu!
Dlaczego pies chce spać w łóżku razem z właścicielem?
Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego nasz pies chce z nami spać w jednym łóżku. Psy są zwierzętami stadnymi, to oznacza, że potrzebują bliskości fizycznej. Odłączone od opiekuna mogą czuć się samotnie i niepewnie. Wspólne spanie z opiekunem daje im poczucie bezpieczeństwa. Przebywanie obok właściciela wpływa na ich lepsze samopoczucie i komfort snu. Jest to też ich oznaka miłości i przywiązania wobec opiekunów.
Spanie z psem w łóżku – jakie ma zalety?
Wielu właścicieli psów twierdzi, że spanie w jednym łóżku ze swoim pupilem korzystnie wpływa na ich samopoczucie. Bliskość czworonoga pozwala na budowanie z nim silnych więzi oraz przynosi wiele radości. Głaskanie i przytulanie psa zmniejsza poziom stresu i innych negatywnych emocji. Wpływa korzystnie na samopoczucie piesków i ich opiekunów. Obecność pupila w łóżku może mieć działania uspokajające i relaksujące. Wspólna bliskość powoduje wydzielanie się oksytocyny zwanej hormonem szczęścia, co pozytywnie oddziałuje na nastrój zarówno u psa, jak i człowieka.
Jakie są wady spania z psem?
Chociaż dzielnie z psem ma wiele zalet, dla niektórych może być problematyczne ze względów higienicznych. Psy w ciągu dnia zbierają mnóstwo brudu i zanieczyszczeń, które osiadają na ich sierści. Wiele czworonogów może przenieść do naszego łóżka bakterie, kleszcze, pasożyty i robaki z zewnątrz, które będą wywoływać choroby u dorosłych i dzieci. Przy odpowiedniej profilaktyce, regularnym odrobaczaniu i częstej kąpieli czworonogów ryzyko zachorowania będzie niewielkie. Częstsze pranie pościeli i czyszczenie materaca to najpopularniejsze sposoby na utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny.
W czasie linienia psy będą zostawiać na naszym łóżku dużą ilość sierści, co będzie powodować konieczność częstego odkurzania i zmieniania pościeli. Sierść może zostawać na powierzchni materiałów i wyglądać nieestetycznie. Kolejną wadą wspólnego spania z psem może być niewyspanie się opiekuna. Pies w ciągu nocy może wydawać różne dźwięki, a jego częste zmiany pozycji, mogą zaburzyć nasz sen. Niektóre psy mogą również zająć sporo przestrzeni na naszym łóżku, przez co dla nas nie będzie wystarczająco dużo miejsca.
Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Wielu właścicieli psów przyznaje, że dzielenie łóżka z psem ma wiele korzyści, jednak wielu behawiorystów odradza takiego rozwiązania. Część psów może odczuwać silny instynkt obrony wobec swojego opiekuna i agresywne reagować na obecność dzieci lub partnera, uważając ich na ewentualne zagrożenie.
Oduczenie psiaka spania w jednym łóżku może być trudnym i czasochłonnych zadaniem. Konieczne będzie zmienienie przyzwyczajeń. Za pomocą specjalnych metod treningowych. Wydzielenie dla psa osobnej przestrzeni do relaksu i snu będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego.
W jaki sposób zorganizować przestrzeń do spania dla psa?
Pies powinien mieć swoje miejsce do spania i odpoczynku, w którym będzie się czuć komfortowo i bezpiecznie. Wygodne posłanie w odpowiednim rozmiarze bezpośrednio wpłynie na jakość snu naszego pupila. Legowisko dla psa powinno być ułożone w miejscu, w którym będzie mógł obserwować otoczenie bez poczucia odizolowania. Za każdym razem, gdy zobaczysz, że pies korzysta z lęgowiska, zamiast wskakiwać na łóżko, powinieneś go nagrodzić ulubionym smaczkiem.
Umieszczenie w legowisku koca czy zabawek dodatkowo zachęcić naszego pupila do spędzania tam czasu. Ważne jest, by w swoich założeniach być konsekwentnym i w trakcie oduczania spanie z nami, nie pozwalać mu wskakiwać na łóżko. Wtedy należy go stanowczo, ale delikatnie ściągnąć. Warto na samym początku nagradzać psiaka za korzystanie ze swojego legowiska, by budować z tym miejscem pozytywne skojarzenia.
Pies powinien czy nie powinien spać z opiekunem?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. To, czy pozwolimy psu na spanie z nami w jednym łóżku, zależy od nas samych i naszych indywidualnych preferencji. Część osób nie wyobraża sobie spędzenia nocy bez czworonoga obok.
Zarówno dla psa jak i właściciela wspólne dzielenie łóżka ma zalety, a także wady. Decyzja o obecności pupila w sypialni powinna być dokładnie przemyślana i dostosowana do potrzeb każdej ze stron. Niemniej jednak warto stworzyć swojemu psu specjalne miejsce do wypoczynku, by zapewnić mu wygodę i własną przestrzeń w domu.
Ostatnie komentarze