Łóżko wodne: hit czy kit

Wrz 28, 2018 | Materac i łózko | 0 komentarzy

Pomimo że pewnie każdy z nas słyszał o łóżku wodnym, z pewnością nie każdy miał okazję na takim łóżku spać, dlatego w dzisiejszym wpisie przybliżymy, czym jest łóżko wodne, dla kogo jest szczególnie polecane i czy faktycznie jest tak wygodne, jak zachwalają je producenci?

Czym jest łóżko wodne?

Łóżko wodne to takie, w którym znajduje się podgrzewana woda. Z pozoru niczym nie różni się od tradycyjnego łóżka. Kołdra i pościel do takiego łóżka jest taka sama, co do zwykłych łóżek. Inny jest za to materac. Materac łóżka wodnego jest szczelnie zabudowany w tzw. wannie. Taki materac może mieć różną intensywność falowania, różny jest także czas, po którym „fale” znikają.

Z czego zbudowane jest łóżko wodne?

Typowe łóżko wodne zbudowane jest z materaca, ramy ze specjalnej pianki i systemu ogrzewania łóżka. W niektórych łóżkach wodnych znaleźć można również specjalne folie bezpieczeństwa oraz wkładki stabilizujące. Często wykorzystywane są również wkładki flisowe w celu tłumienia falowania wody.

Jakie właściwości posiadają łóżka wodne?

Łóżka wodne posiadają szereg prozdrowotnych właściwości. Materac wodny doskonale dopasowuje się do pozycji i kształtu, jakie nasze ciało przybiera podczas snu. Jednak to nie wszystko. Spanie w łóżku wodnym ma dobroczynny wpływ na układ krążenia. Ponadto ze względu, że przez materac przechodzą delikatne fale wodne, ciało jest tak jakby cały czas masowane, co przekłada się na relaks mięśniowy. Niektórzy są zdania, że na takim łóżku szybciej się zasypia. Wpływ na to ma ponoć przyjemne ciepło, które odczuwamy, leżąc na łóżku wodnym. Łóżko wodne gwarantuje jednakową temperaturę dzięki termostatycznie sterowanemu ogrzewaniu. Jednak największymi zaletami łóżka wodnego jest zdolność autonomicznego dopasowywania się do ciała oraz redukcja do minimum punktów ucisku.

lozko wodne do sypialni 300x169 Łóżko wodne: hit czy kitDla kogo dedykowane jest łóżko wodne?

Łóżko wodne będzie najlepszym wyborem dla osób borykających się ze schorzeniami kręgosłupa. Wodne łóżka są polecane również kobietom w ciąży i alergikom. Materiał stosowany przy produkcji łóżek wodnych uszyty jest w technologii zapobiegającej przenikaniu w głąb różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem łóżka wodnego?

Zakup łóżka wodnego to spory wydatek, dlatego jeżeli zamierzamy wydać już kilkanaście tysięcy złotych na takie łóżko, warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak rozmiar łóżka, okres gwarancji, ewentualne koszty montażu, stopień tłumienia w przypadku materaca. Łóżko wodne z reguły dostępne jest w standardowych rozmiarach – od 90x200 do 200x220 cm. Najlepiej wybierać łóżka, które posiadają możliwość regulowania temperatury. Dzięki takiej opcji istnieje możliwość ustawienia dowolnej temperatury w określonym zakresie. Kolejny ważnym aspektem są związki chemiczne użyte do produkcji materaca. Kupując materac, warto sprawdzić, czy nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. To potwierdza certyfikat Oexo-Tex Standard. Produkty, które posiadają ten certyfikat, wolne są od substancji szkodliwych, takich jak pestycydy, chlorofenole, barwniki alergizujące i wiele innych szkodliwych substancji.

Łóżko wodne nie bez wad

Niewątpliwie największą wadą łóżek wodnych jest ich cena. Średnio sam materac wodny to wydatek rzędu 2-4 tysiące złotych. Natomiast cena kompletu obejmującego cały zestaw może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ceny uzależnione są od producenta, rodzaju, jakości użytych materiałów.

Czy koniecznie trzeba kupować łóżko wodne, by cieszyć się komfortowym snem?

Nie ulega wątpliwości, że łóżko wodne posiada wiele zalet, jednak ze względu na wysoką cenę nie każdy pozwoli sobie na taki wydatek. Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest wiele tradycyjnych materaców wykorzystujących nowoczesne technologie, dzięki którym możliwe jest zapewnienie maksymalnego komfortu podczas snu. Producenci materacy dwoją się i troją, aby klient wybrał coś dla siebie. Standardowo możemy wybierać spośród materacy piankowych, sprężynowych i lateksowych. Materace piankowe dobrze dopasowują się do kształtu ciała i są bardzo elastyczne. Ich wadą jest jego to, że szybko ulegają zużyciu. Materace lateksowe podobnie jak piankowe dobrze dopasowują się do kształtu ciała, a przy tym wyposażone są w mikrokanaliki, zapewniające odpowiedni przepływ powietrza. Mają właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne, co jest kluczowe dla alergików. Materace sprężynowe są bardzo solidne, a ich zaletą jest niska cena, co często jest argumentem przemawiającym za ich zakupem.


Przeczytaj poprzedni wpis:
najlepsze pozycje do snu
Prawidłowa pozycja podczas snu – jaką wybrać?

Zamknij