Kołdry z puchu czy z pierza – różnice między pierzem a puchem

Cze 22, 2018 | Kołdry | 0 komentarzy

Przed wyborem kołdry do sypialni często stajemy przed dylematem: kołdra z puchu czy z pierza? Oczywiście wypełnienie wypełnieniu nierówne, gdyż w sklepach można spotkać produkty słabszej i lepszej jakości, jednak każde z tych wypełnień ma swoje właściwości.

Kołdra puchowa

Puch gęsi zaliczany jest do najdelikatniejszych materiałów. Naturalny puch zapewnia doskonałą izolację cieplną, ale bez obawy przed przegrzaniem się organizmu. Dodatkowo jest lekki i przewiewny, dzięki czemu daje użytkownikom poczucie pełnego komfortu. Kołdry puchowe są całoroczne, nadają się zarówno na lato, jak i na zimę. Poza tym są lekkie i niewiele ważą.

Kołdry puchowe różnią się jakością. Za najlepsze uważa się te wykonane z puchu gęsiego, a nie kaczego, ale dużo też zależy od samego gatunku gęsi oraz tego, z której części gęsi pochodzą pióra.

koldra puchowa 300x200 Kołdry z puchu czy z pierza   różnice między pierzem a puchem

Kołdra z pierza

Produkty wykonane z pierza, pomimo że podobne do tych puchowych, są nieco cięższe i mniej ciepłe. Pierz to również surowiec pochodzący z ptactwa wodnego, ale jego parametry grzewcze są znacznie gorsze od puchu. Podobnie też struktura pierza jest zupełnie inna – nie jest on tak sprężysty. Kołdry z pierza często nazywane są kołdrami półpuchowymi, ponieważ pierze to nic innego jak ptasie pióra wymieszane z puchem. Trzeba jednak uważać, bo pod tą nazwą sprzedaje się wiele podróbek – na przykład pierz wymieszany z watą. Z tego też powodu przy wyborze kołdry z pierza najlepiej ufać tylko renomowanych firmom.

Czy z kołdry z puchu lub pierza nadają się dla alergików?

Powszechnie przyjęło się, że pierze lub puch może uczulać. Okazuje się jednak, że alergia na ptasie pióra jest niezmiernie rzadka. W ogromnej większości przypadków przyczyną naszego kichania jest nie rodzaj wypełnienia, a roztocza żyjące w pościeli. Co więcej, wielu producentów pościeli oferuje kołdry puchowe dla alergików, które opracowane są specjalnie dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego. Niektóre firmy poszły o krok dalej i wprowadziły do swojej oferty kołdry antyroztoczowe, które zapobiegają przedostawaniu się roztoczy kurzu domowego i innych alergenów. Są to kołdry wykonane ze specjalnej tkaniny AllerGuard, która dzięki swej budowie chroni przed szkodliwymi cząsteczkami alergizującymi.


Przeczytaj poprzedni wpis:
pranie pościeli
Jak pielęgnować pościel?

Zamknij