Kołdry sezonowe – jak dostosować kołdrę do zmieniającej się pogody?
Każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje odnośnie grubości, wielkości czy wypełnienia kołdry. Od tego, czy będzie ona spełniać nasze wymagania zależy, czy obudzimy się wypoczęci i zadowoleni. Wypełnienie kołdry przekłada się bezpośrednio na jej właściwości cieplne, a w tym na nasz komfort snu. Wysokiej jakości kołdry sezonowe pozwolą nam odpowiednio zregenerować się i zebrać sil na kolejny dzień.
Co to jest kołdra sezonowa?
Kołdra sezonowa, to najprościej mówiąc kołdra dostosowana do warunków panujących w czasie konkretnej pory roku. Posiada wspaniałe właściwości ułatwiające utrzymanie optymalnych warunków snu. Każda pora roku charakteryzuje się innymi warunkami cieplnymi i w zależności od panujących temperatur powinniśmy dostosować wybór kołdry.
Latem nie będziemy zadowoleni ze spania pod ciepłą zimową pierzynką, a z kolei zimą cienka i lekka letnia kołdra nie zapewni nam doskonałej izolacji termicznej. O tym, czym kierować się przy wyborze kołdry sezonowej przeczytamy poniżej.
Jaki wpływ ma kołdra na komfortowy sen?
Wbrew pozorom za zdrowy i wygodny sen nie odpowiada tylko materac. Równie ważna jest wielkości twardość poduszek, ilość i rodzaj wypełnienia w kołdrze, czy materiał, z jakiego mamy wykonaną pościel.
Idealna kołdra powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji i potrzeb. Źle wybrany rodzaj kołdry przez alergików może powodować duszności i trudności z oddychaniem w trakcie snu. Kołdry puchowe z wkładem z puchu gęsiego mogą kosztować więcej niż syntetyczne, ale będą zapewniać doskonałą cyrkulację powietrza. Pod wypełnieniem pochodzenia naturalnego nie będziemy się pocić. Miękki i sprężysty puch gęsi dodatkowo sprawi, że zasypianie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Z kolei kołdry syntetyczne świetnie sprawdzą u osób cierpiących na astmę czy alergię na pierze.
Kołdra sezonowa czy kołdra całoroczna – którą wybrać?
W zależności od gramatury i stopień termoizolacji możemy podzielić kołdry na pięć typów:
- Kołdry całoroczne
- Kołdry podwójne
- Kołdry 4 pory roku
- Kołdry letnie
- Kołdry zimowe
Kołdra całoroczna przeznaczona jest do codziennego użytku przez cały rok. Będzie zapewniać jednolitą temperaturę przez cały czas, co jest praktycznym rozwiązaniem. Wymagać będzie jednak częstszego prania i zużyje się szybciej z racji codziennego użytkowania. Wybór tego typu przykrycia eliminuje też konieczność wymiany kołdry w zależności od pory roku, co dla niektórych osób jest sporym udogodnieniem.
Podwójne kołdry, jak sama nazwa wskazuje, składają się z dwóch warstw oddzielnych kołder: grubszej i cieńszej, które są ze sobą na stałe połączone. To najcieplejsze wypełnienia pościeli przeznaczone do chłodniejszych sypialni. Będą idealną alternatywą dla tych, którzy cenią sobie wyższą temperaturę podczas snu.
Kołdry 4 pory roku składają się z dwóch cieńszych spiętych ze sobą. W zależności od temperatury za oknem pozwalają cieszyć się jedną ciepłą kołdrą zimową lub dwiema lekkimi. Na rynku możemy znaleźć modele kołder wypełnionych puchem gęsim lub syntetycznym tworzywem.
Kołdra letnia – kiedy warto się na nią zdecydować?
Kołdry na lato są delikatne i przyjemne w dotyku. Zawierają w sobie najmniejsza ilość puchu, bo mają gramaturę do 1000g. Są określone jako najchłodniejsze. To kołdry przeznaczone na najcieplejszą porę roku. Pod takim cienkim i przewiewnym okryciem nasze ciało nie poci się, a my śpimy zdrowo.
Znajdziemy szeroki wybór kołder na lato, ale najlepiej sprawdzą się modele jedwabne, bambusowe oraz te ze sztucznych włókien poliestrowych i poliamidowych. Wszystkie wymienione rodzaje świetnie absorbują i odprowadzają wilgoć, a przy tym są miłe w dotyku oraz posiadają wspaniałe właściwości termoregulacyjne.
Dobra kołdra zimowa – jak zapewnia komfort termiczny?
Najwyższej jakości kołdry zimowe zapewnią przyjemną temperaturę niezależnie od tego warunków atmosferycznych zewnątrz. Zazwyczaj tego typu wypełniania są grubsze od ich letnich odpowiedników, przez co zapewniają lepszą izolację termiczną. Najcieplejsze kołdry zimowe mają gramaturę w granicach 1200-1800g.
Przemyślana kolekcja kołder i poduszek puchowych zapewni każdemu domownikowi przyjemny sen. W czasie chłodniejszych dni zaleca się używanie kołder z puchu gęsiego i pierza. Dobrą alternatywą będą też kołdry wełniane. Cechują się one właściwościami termoizolacyjnymi i higroskopijnymi, które wpływają na lepszą jakość snu.
Kołdra sezonowa czy kołdra całoroczna – którą wybrać?
Na to pytanie, nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi, gdyż części ludzi lepiej sprawdzą się kołdry całoroczne, które są uniwersalne i zapewniają stałą temperaturę przez cały rok. Z kolei wybierając modele o nieco innych właściwościach, lepiej dostosowujemy się do zmiennych warunków i zareagujemy na potrzeby własnego organizmu. Unikalna kolekcja kołder i poduszek przeznaczonych na konkretną porę roku zapewni przyjemny sen przez cały rok.
Kołdry powinny być zatem wybierane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Zarówno pod kołdrami całorocznymi, jak i sezonowymi można zdrowo i przyjemnie spać.
Ostatnie komentarze