Kołdra z wełny owczej – omawiamy zdrowotne właściwości wełny
Spis treści
- 1 Kołdra z wełny owczej – omawiamy zdrowotne właściwości wełny
Wełna jest dobrze znanym i wykorzystywanym w przemyśle tekstylnym materiałem. Doskonale nadaje się także do wytwarzania odzieży użytkowej. Kołdry wełniane, dawniej kojarzone z babciną sypialnią, wracają do łask. Coraz chętniej wybieramy je ze względu na właściwości zdrowotne. Zapewniają spokojny i komfortowy sen. Jakie są właściwości kołdry wełniane i dla kogo będzie ona odpowiednia? Zapraszamy do lektury!
Jak powstaje wełna?
Wełna jest naturalnym włóknem, pozyskiwanym od zwierząt. Najbardziej wartościowym rodzajem jest pochodząca od owiec merynosów, z kolei najdroższy rodzaj wełny pozyskuje się od kóz kaszmirskich. Owce strzyże się raz, dwa razy w roku, a w ten sposób pozyskaną wełnę oczyszcza i selekcjonuje. Pozbawioną zanieczyszczeń wełnę przygotowuje się następnie do przędzenia, nakładając specjalny smar ograniczający tarcie między włóknami. Proces, jakim jest przędzenie, polega na nadawaniu włóknom właściwego skrętu. Tak przygotowaną wełnę poddaje się tkaniu. Gotowa tkanina zostaje dokładnie sprawdzona i wyprana, po czym można przeznaczyć ją do dalszej obróbki, związanej z wykonaniem konkretnego produktu.
Jakie są zdrowotne właściwości wełny?
Wełna jest cennym surowcem, a jej zdrowotne właściwości są powszechnie uznane. Już nasi przodkowie wykorzystywali runo owiec, tworząc z niego okrycia i odzienie wierzchnie. Główną właściwością wełny jest termoizolacja. Pozwala utrzymać stałą temperaturę, w skrajnych warunkach chroniąc także przed wychłodzeniem i odmrożeniami. Dzięki temu wełna jest także wykorzystywana w fizjoterapii, przynosząc ulgę osobom ze schorzeniami stawów. Wykonana z wełny tkanina cechuje się higroskopijnością, co oznacza, że zapewnia przepływ powietrza i odprowadza wilgoć. Dzięki temu, że nie wchłania potu, na produktach wykonanych z wełny nie gnieżdżą się bakterie.
Czym charakteryzuje się kołdra wełniana?
Najważniejszą zaletą wełnianej kołdry jest jej całkowicie naturalne pochodzenie. Dzięki temu jej włókna mają liczne właściwości, których nie posiadają kołdry syntetyczne. Doskonale izoluje ciepło, a przy tym pozwala skórze oddychać. Kołdra z wełny jest niezwykle lekka, a także antystatyczna.
Dlaczego warto zainwestować w kołdrę z owczej wełny?
Kołdra wełniana to inwestycja w komfortowy sen oraz zdrowie. Trudno znaleźć na rynku tekstyliów produkt o podobnych właściwościach. Warto zwrócić uwagę na kilka cech, które sprawiają, że kołdra z owczej wełny to odpowiedni zakup dla każdego.
Higroskopijność i termoregulacja
Wełna posiada niezwykłą zdolność do wchłaniania wody, nie nabierając przy tym wilgoci. Może przyjąć płyn w ilości nawet do 30% swojej masy! To sprawia, że świetnie ogrzewa zimą, ale równie dobrze chłodzi latem.
Przyjazna dla alergików
Kołdra wełniana jest hipoalergiczna. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś nie jest uczulony na samą wełnę. To między innymi jej higroskopijne właściwości sprawiają, że bakterie nie mają warunków do zagnieżdżenia się. Także struktura tkaniny wełnianej zapobiega przedostawaniu się kurzu i pyłu do wnętrza kołdry, dzięki czemu nie powoduje nieprzyjemnych reakcji alergicznych.
Właściwości lecznicze
Wełna posiada właściwości mające dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Łagodzi bóle i nerwobóle. Dzięki mikrowłóknom pobudza i poprawia krążenie krwi. Będzie więc odpowiednia dla osób skarżących się na ciągłe zimno.
Trwałość i wytrzymałość
Kołdra z wełny owczej to inwestycja na lata. Wystarczy o nią dbać, piorąc raz, dwa razy do roku w wodzie o temperaturze 30 stopni z dodatkiem płynu zawierającego lanolinę. Odpowiednio zadbana kołdra z wełny może zachować swoje właściwości przez długi czas!
Na co zwrócić uwagę przed zakupem kołdry z wełny owczej?
Decydując się na kołdrę z wełny owczej zawsze warto sprawdzić jej gramaturę. Im jest ona wyższa, tym grubsza będzie kołdra. Druga ważna kwestia to pochodzenie wełny. Jest bowiem różnica między właściwościami tkanin wytworzonych z poszczególnych rodzajów owiec. Kołdra wykonana z wełny merynosa będzie nieco bardziej szorstka w dotyku niż kołdra z kaszmiru. Dlatego osoby, które preferują miękkie tkaniny powinny zdecydować się na kołdrę Kashmir. Na rynku dostępne są także tekstylia zawierające w sobie domieszkę wełny wielbłądziej (najczęściej ok. 5%), zwane Camel. Tego rodzaju produkty nie tylko posiadają wszystkie prozdrowotne właściwości pozostałych kołder wełnianych, ale także na ich tle wyglądają najbardziej luksusowo i elegancko.
Dla kogo będzie odpowiednia kołdra z wełny owczej?
Kołdra z wełny owczej będzie odpowiednia dla każdego, kto ceni sobie właściwości termoizolacyjne tej tkaniny. Zapewni spokojny i wygodny sen zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Szczególnie poleca się ją jednak osobom, które na co dzień zmagają się z takimi schorzeniami, jak:
- nerwobóle,
- alergia na roztocza i pyłki,
- choroby stawów i kręgosłupa,
- reumatoidalne zapalenia stawów,
- choroba niedokrwienna dolnych kończyn,
- bóle karku i szyi,
- zaburzenia związane z krążeniem,
- schorzenia nerek.
Wełniana kołdra wpłynie pozytywnie na jakość snu, poprawiając poranne samopoczucie, a także zapewni ulgę w bólu.
Ostatnie komentarze