Kołdra letnia czy zimowa? Czym się od siebie różnią i jak kupić właściwą – poradnik
Spis treści
- 1 Kołdra letnia czy zimowa? Czym się od siebie różnią i jak kupić właściwą – poradnik
Wybierając się w góry lub na biwak zazwyczaj nie oszczędzamy na dobrym śpiworze. Zimne noce mogą odbić się na nas przeziębieniem, grypą i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Podobnie powinniśmy postępować przy wyborze kołdry, jednak ten bywa często bagatelizowany, gdyż w domu i tak jest ciepło, a szanse, że ktoś zmarznie, są niewielkie. Jednak czy na pewno podniesienie temperatury otoczenia jest najlepszym rozwiązaniem? W poniższym poradniku postaramy się odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania dotyczące doboru kołdry, a także sprawdzimy, jakie plusy daje jej odpowiednie dopasowanie. Zapraszamy do czytania!
Czy kołdry wszędzie wyglądają tak samo?
Kołdry mogą wyglądać różnie w zależności od klimatu. Wbrew pozorom w samej Europie spotkamy różne przyzwyczajenia dotyczące higieny snu i wypoczynku. Na ciepłym południu rzadko używa się grubych kołder, za to o wiele częściej wybiera się koce i lekkie narzuty, które pełnią podobną funkcję. Na południu spotkamy więcej grubych kołder z dobrą izolacją, gdyż zimy przebiegają tam o wiele bardziej intensywnie. Nasz klimat jest łagodny, jednak mocny podział na gorące lato i mroźną zimę uniemożliwia łatwy wybór kołdry, która zaspokoi wszystkie potrzeby.
Czy istnieje kołdra uniwersalna?
Jako kołdrę uniwersalną rozumie się taką, która świetnie sprawdzi się w upale, jak i podczas intensywnej zimy. Trudno jest wybrać materiał, który ochłodzi nas latem i ogrzeje podczas srogich mrozów. Najwygodniejszą opcją są rozwiązania uniwersalne, które polegają na tym, że kołdra składa się z kilku warstw, które można dowolnie ze sobą łączyć. Na lato pozostawiamy jedną, najlżejszą warstwę, za to w zimie składamy wszystkie w ciepły kokon, który ochroni nas przed nagłymi spadkami temperatury.
Jak rozpoznać, która kołdra jest cieplejsza?
Zdecydowaliśmy się na ciepłą kołdrę, jednak nie mamy pewności, który model spełni nasze oczekiwania? Najbezpieczniej jest odczytać wskazania producenta i znaleźć informacje o rezystancji termicznej. Jest to specjalna skala, w której przedstawia się właściwości cieplne kołder. Oznaczenia klasy ciepła mogą się od siebie różnić, najpopularniejsze z nich to:
- trzystopniowa skala ciepła – skala dzieląca kołdry na trzy grupy: chłodne, ciepłe i bardzo ciepłe. Najczęściej stosowana jest w marketach i sieciówkach;
- sezonowa skala ciepła – ocenia kołdry wedle skali opartej na poszczególnych porach roku. Kołdra letnia będzie najchłodniejsza, a zimowa najcieplejsza. Są również pośrednie typy. Rzadko stosuje się te oznaczenia, gdyż pory roku wyglądają inaczej w zależności od rejonu i stref klimatycznych;
- skala TOG – najlepsza i najbardziej precyzyjna skala do oznaczania właściwości cieplnych. Rozpoczyna się od TOG 3, a kończy na 16,5. Najwyższe oznaczenie to kołdry bardzo ciepłe, a wśród najniższych znajdziemy lekkie i letnie modele;
- liczbowa skala ciepła – umowna skala, która określa właściwości cieplne kołder za pomocą oznaczenia liczbowego: od 1 do 6. Używana głównie w Polsce i bardziej precyzyjna od sezonowej.
Dzięki skalom ciepła łatwo zakupimy kołdrę odpowiadającą naszym wymaganiom. Często bywa tak, że grubość kołdry nie pokrywa się z jej właściwościami cieplnymi i zakupiony model okazuje się dużo chłodniejszy, niż oczekiwaliśmy.
Rodzaje kołder – jak wybrać najlepszą dla siebie?
Wybór najlepszej kołdry powinien opierać się na naszych potrzebach. Zwróćmy uwagę na ciężar, grubość, a także skalę właściwości cieplnych. Pamiętajmy również, że obfitość wkładu i waga samej kołdry nie zawsze idą w parze z jej możliwościami izolacyjnymi. Dobrym przykładem są ostatnio modne kołdry obciążeniowe, które pomagają w relaksie osobom z zaburzeniami sensorycznymi.
Czym są kołdry uniwersalne na 4 pory roku?
Wiele osób decyduje się na wybór uniwersalnej kołdry, często nazywanej potocznie “4 pory roku”. Jej wielosezonowość polega na tym, że na kołdrę składają się co najmniej dwie warstwy, które na zimę po prostu łączymy ze sobą. W ciepłych porach roku wybieramy tylko jedną z nich – letnią lub wiosenną. Kołdry 4 pory roku również mają odpowiednie oznaczenia TOG. Każda z warstw ma swoje miejsce na skali, a po złożeniu sumuje się je ze sobą.
Dlaczego parametry kołdry są ważne?
Na pewno chociaż raz zdarzyło się nam, że zakupiona kołdra okazała się za ciepła lub za zimna. Najlepszym rozwiązaniem, żeby uniknąć podobnych pomyłek, jest sugerowanie się skalą właściwości cieplnych. Najbardziej precyzyjna jest skala TOG, po której najszybciej rozpoznamy, z jakiego typu produktem mamy do czynienia. Jest to szczególnie przydatne podczas wybierania kołdry dla dzieci, które często jeszcze same nie potrafią określić odpowiadającej im temperatury.
Ostatnie komentarze