Kołdra jedwabna – jakie są jej właściwości zdrowotne?

Maj 10, 2021 | Kołdry, Sen a zdrowie | 0 komentarzy

Regularny sen, w trakcie którego przesypiamy siedem-osiem godzin to podstawa dobrego samopoczucia, a także zdrowia. Poza tym, jak śpimy, ważne jest także to, w czym śpimy. Duże znaczenie dla naszego komfortu ma odpowiednia kołdra, wykonana z wysokiej jakości materiałów. Jedną z najlepszych propozycji na rynku tekstyliów jest kołdra jedwabna. Jakie są jej właściwości i czym wyróżnia się na tle innych kołder? Zapraszamy do lektury!

Właściwości kołdry jedwabnej. Jak powstaje jedwab?

Jedwab jest szeroko wykorzystywanym w przemyśle włóknem pochodzenia zwierzęcego. Jest produkowany z wydzielin gruczołów przędnych jedwabnika morwowego lub dębowego, które tworzą sobie z niego kokon. Pozyskiwanie jedwabiu jest złożonym procesem, wymagającym wiele wysiłku. Hodowla jedwabników musi się odbywać w odpowiednich warunkach, gdzie jest sucho i ciepło. Z jednego kokonu można pozyskać nawet do 3 km nici jedwabnej. Nawija się ją na specjalną szpulę, a następnie produkuje przędzę, wykorzystywaną do tworzenia jedwabnych tkanin.

Jedwab w produkcji kołder wykorzystuje się zarówno do wykonania poszycia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Kołdra z jedwabnym wypełnieniem często posiada bawełniane poszycie. Jednak bardziej luksusowa i dekoracyjna będzie kołdra z jedwabnym wypełnieniem i poszyciem.

Jakie są zalety kołdry jedwabnej?

Kołdra jedwabna posiada niezwykłe walory estetyczne, jest także wyjątkowo trwała. Materiał ten jest o wiele bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż bawełna. Niewątpliwą zaletą jest także naturalne pochodzenie włókien. Tego typu produkty posiadają certyfikaty świadczące o ich bezpieczeństwie dla zdrowia człowieka oraz naturalnego środowiska.

Jedwabna kołdra cechuje się odpornością na powstanie wilgoci i rozwój roztoczy, co sprawia, że jest często wybierana przez alergików. Jedwab posiada właściwości oddychające, a także izolacyjne, dzięki czemu zapobiega przed poceniem się, jednocześnie ogrzewając śpiącego. Może być używana zarówno zimą podczas największych mrozów, jak i gorącym latem. W każdych warunkach termicznych zapewnia komfort cieplny.

Kołdra jedwabna – jakie są jej zdrowotne właściwości?

Kołdra jedwabna jest świetnym wyborem dla osób lubujących się w luksusowych, eleganckich wyborach. Jednak to właśnie jej zdrowotne właściwości sprawiają, że tak chętnie jest kupowana.

Kołdra z jedwabiu jest hipoalergiczna

Jedwab to w pełni naturalne włókno, a powstałe z niego wyroby są wysokogatunkowe. Kołdra jedwabna nie kumuluje roztoczy, a przy tym ma wysoką zdolność pochłaniania wilgoci. Dla alergików największe znaczenie będzie miała antystatyczność jedwabiu dzięki której kołdra nie przyciąga kurzu.

Jedwabna kołdra utrzymuje odpowiednią temperaturę

Jedwab ma tę wyjątkową zdolność odprowadzania wilgoci, dzięki czemu nie pocimy się podczas snu. Tym samym zapewnia suchość i chłód w nocy. Jednocześnie jedwabne wypełnienie posiada właściwości termoizolacyjne, utrzymując optymalną temperaturę ciała nawet w najzimniejszą noc.

Jedwabna kołdra pomaga w chorobach skórnych

Włókna jedwabiu zawierają aż 18 aminokwasów. Co ciekawe, ich struktura chemicznie jest zbliżona do ludzkich włosów. Jedwab jest delikatny i nie powoduje podrażnień. Nazywany jest często druga skórą, gdyż w 97% tworzony jest przez białka, a w 3% przez wosk i tłuszcz.

Białka jedwabiu pomagają zachować w skórze płyny, a jego pozytywne właściwością są szeroko wykorzystywane w kosmetyce. Dzięki temu sen pod jedwabną kołdrą pozwala wygładzić zmarszczki i przywrócić skórze elastyczność. Zapewni także ulgę osobom cierpiącym na wypyski lub suchą skórę.

Kołdra z jedwabiu – dla kogo będzie odpowiednia?

Na kołdrę jedwabna może zdecydować się każdy, komu zależy na wysokogatunkowych tekstyliach sypialnych. Jest to produkt jakościowy, który prezentuje się estetycznie i luksusowo. Za pomocą jedwabnej kołdry można osiągnąć w sypialni efekt, jakiego nie zapewni żaden inny materiał.

Kołdra jedwabna szczególnie polecana jest alergikom i osobom z problemami skórnymi. Sprawdzi się także u astmatyków. Dzięki temu, że jest odporna na roztocza i nadmierną wilgoć kołdra jedwabna nie zaostrzy objawów, zapewniając spokojny i komfortowy wypoczynek.

Jak pielęgnować kołdrę z jedwabiu?

Aby kołdra jedwabna na długo mogła zachować swoje właściwości, należy ją pielęgnować ze szczególną starannością. Przede wszystkim konieczne będzie cykliczne wietrzenie kołdry raz na kilka miesięcy. Pamiętajmy przy tym jednak, by nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Kołdrę należy prać w 30 stopniach z dodatkiem delikatnych środków. Następnie pozostawia się ją w stanie rozłożonym aż do całkowitego wyschnięcia.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Kołdra z wełny owczej – omawiamy zdrowotne właściwości wełny

Zamknij