Kilka sposobów na prostą i skuteczną pielęgnację i czyszczenia prześcieradła

Mar 21, 2022 | Materac i łózko | 0 komentarzy

Prześcieradło to ten rodzaj tekstyliów, z którymi nasza skóra ma codzienny i wielogodzinny kontakt. Przyjmuje on większość naszego potu i łatwo ulega zabrudzeniu. Z tego powodu musimy często go wymieniać oraz dbać o jego właściwą pielęgnację. Warto dowiedzieć się, jak właściwie czyścić prześcieradło z różnych materiałów tak, by pozbyć się wszelkich zabrudzeń, zabić bakterie, a równocześnie nie zniszczyć samego prześcieradła. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym podamy kilka skutecznych i prostych metod na to, jak dbać o skuteczną pielęgnację prześcieradła.

Jak często zmieniać prześcieradło?

Częstotliwość zmiany prześcieradła zależy od kilku czynników. Przeciętnie zaleca się, by tę czynność wykonywać raz w tygodniu. Należy ją jednak dopasować do naszych potrzeb. Jeśli któryś z domowników jest chory, to polecamy zmieniać prześcieradło częściej, minimum co drugi dzień. Dzięki temu zwiększymy jego komfort, a także zapobiegniemy rozpowszechnianiu się wirusów i bakterii. Podobnie sytuacja wygląda, gdy mamy do czynienia z prześcieradłem należącym do osoby przewlekle chorych lub leżącej. Wtedy częstotliwość raz w tygodniu może być zbyt mała.

Jak prawidłowo prać prześcieradło?

Przede wszystkim warto podkreślić, że warunki, w jakich pierzemy prześcieradło, muszą zostać dostosowane do rodzaju materiału, z którego je uszyto. Przed praniem polecamy zapoznanie się z metką oraz zaleceniami producenta. To zawsze one powinny być naszą wskazówką.

Jak prać prześcieradła bawełniane?

W naszych domach najczęściej spotykamy prześcieradła wykonane z bawełny. Materiał ten jest tak popularny, ponieważ jest miękki, lekki i wytrzymały. Dodatkowo bawełna jest tkaniną naturalną, która doskonale przepuszcza powietrze, tym samym zapewniając naszej skórze możliwość swobodnego oddychania. Prześcieradło bawełniane jest więc idealnym rozwiązaniem na każdą porę roku. Warto dodać, że jest to produkt dość tani oraz łatwo dostępny. Możemy kupić go w dowolnym kolorze i wielu rozmiarach, co z kolei umożliwi nam łatwe dopasowanie go do każdego materaca czy łóżka. A w jaki sposób należy go prać? Dużą zaletą prześcieradeł z bawełny jest to, że mogą być one prane często i w wysokich temperaturach. Nie powoduje to zniszczenia materiału czy blaknięcia. Nie ma przeszkód, wyprać go w temperaturze 60 stopni Celsjusza i wyższej. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich bakterii i drobnoustrojów. Najlepiej będzie, jeśli prześcieradło bawełniane będziemy prali z pościelą, a nie z ubraniami. Dzięki temu zwiększymy higienę i wydłużymy żywotność tego produktu. 

Jak prać prześcieradła Jersey?

Prześcieradła z Jersey możemy prać analogicznie do tych bawełnianych. Musimy pamiętać, że Jersey to rodzaj dzianiny wytwarzanej zazwyczaj właśnie z bawełny. Dlatego ma on dokładnie takie same właściwości oraz jego pielęgnacja rządzi się tymi samymi zasadami. Przed praniem zapoznajmy się z zaleceniami producenta. Skorzystajmy z programów do prania bawełny i temperatur od 60 stopni Celsjusza. Pomoże nam to skutecznie wyprać prześcieradło Jersey oraz pozbyć się zarazków. Dobrym pomysłem jest pranie pościeli w nieprzepełnionej pralce, dzięki czemu mamy pewność, że proszek czy płyn do prania zostaną dokładnie wypłukane.

W jaki sposób prać prześcieradła muślinowe?

Muślin, czyli delikatna jak mgiełka tkanina zazwyczaj bawełniana wymaga niego większej troski. Jak najbardziej można ją prać w pralce, ale lepiej będzie nie sięgać po bardzo wysokie temperatury. Zalecamy również pranie prześcieradeł muślinowych oddzielnie lub z pościelą z tego samego materiału.

Jak prać nowe prześcieradło?

Musimy pamiętać, że każdorazowo przed użyciem nowego prześcieradła czy też pościeli, niezależnie od materiału, z którego zostały uszyte, należy je wyprać. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się resztek produkcyjnych oraz bakterii, które mogły osiąść na materiale np. w magazynie. Pozwoli nam to również odświeżyć prześcieradło i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Kolorowe prześcieradła powinny być prane przed pierwszym użyciem również po to, by usunąć nadmiar barwnika, a tym samym uchronić przed zafarbowaniem pościel czy nasze piżamy. Dodanie odrobiny płynu do płukania sprawi, że tkanina będzie jeszcze bardziej miękka i delikatna w dotyku.

Jak prać prześcieradło dla alergika?

Nieco innymi zasadami musimy kierować się, kiedy prześcieradła będzie używał alergik. Dla osoby, która ma uczulenia, ważne jest bowiem, by nie używać mocnych detergentów oraz zadbać o ich dokładne wypłukanie. Dobrym pomysłem może okazać się pranie prześcieradeł w detergentach dla dzieci, bądź też po prostu w szarym mydle. Kluczowe zaś będzie mocniejsze ich wypłukanie. W takim przypadku nie zalecamy stosowania płynów do płukania czy zmiękczających, by zminimalizować ryzyko powstania uczulenia.

Jak prawidłowo suszyć prześcieradło?

Oprócz prania bardzo ważne jest również to, w jaki sposób będziemy suszyć prześcieradło. Nie zaleca się stosowania do tego suszarki bębnowej. Najlepiej jest suszyć w przewiewnym pomieszczeniu, ale nie w pełnym słońcu.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak pozbyć się przykrych zapachów z kołdry i materaca
Jak usunąć przykry zapach z kołdry i materaca?

Zamknij