Jakie wypełnienie kołdry wybrać?
Od warunków, w jakich śpimy, zależy nasze codzienne samopoczucie. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego łóżka, materaca, kołdry i pościeli nie powinien być bagatelizowany. W dzisiejszym wpisie nieco przybliżymy kwestię wypełnienia kołder. W skrócie opiszemy, jakie są zalety, a jakie wady poszczególnych wypełnień i jakie wypełnienie wybrać w trosce o komfortowy i zdrowy sen
Rodzaje wypełnień kołdry
- puch – jest to jedno z najpopularniejszych wypełnień. Kołdra puchowa może być wypełniona puchem kaczym lub gęsim. Zdecydowanie lepszym wyborem jest puch gęsi, który charakteryzuje się wysoką sprężystością i miękkością, jednocześnie daje najbardziej optymalną izolację cieplną. Kołdra puchowa jest lekka i puszysta. Puch ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, doskonale chroni przed zimnem, a przy tym jest bardzo lekki, dlatego pod kołdrą puchową można spać cały rok. Kołdra puchowa jest produktem naturalnym i ekologicznym. Przez długi czas zachowuje swój pierwotny kształt, dzięki naturalnej sprężystości puchu. Wiele osób uważa, że kołdry puchowe nie nadają się dla alergików. W sprzedaży dostępne są wysokiej jakości kołdry puchowe antyalergiczne, które są pokryte specjalnym materiałem Allerguard. Sekret skuteczności tkaniny Allerguard tkwi w unikalnej strukturze materiału. Szczelna forma tekstylna materiału zapobiega przedostawaniu się roztoczy kurzu domowego oraz innych alergenów do wnętrza pościeli. Kupując pościel z puchu, trzeba jednak pamiętać, że im tańsza kołdra puchowa, tym gorszej jakości jest jej wypełnienie.
- pierz – pierze to również surowiec pochodzący z ptactwa wodnego, jednak jego parametry są zdecydowanie gorsze od puchu. Struktura pierza jest inna, jest on mniej sprężysty, gorzej izoluje przed ciepłem niż puch, co więcej nie jest to wypełnienie zalecane dla alergików. Jeżeli już koniecznie chcemy wybrać kołdrę z pierza, najlepiej kupić kołdrę półpuchową, która składa się z około 75% pierza i 25% puchu.
- wełna – kołdry wełniane posiadają miękką i przyjemną w dotyku strukturę. Najlepsza wełna to ta, która pochodzi z merynosów australijskich. Bardzo popularne są również kołdry z wełny wielbłądziej, które posiadają charakterystyczny brązowy kolor. Kołdra wełniana pozwala skórze oddychać i co najważniejsze nie uczula, ponieważ nie przyciąga kurzu. Taka kołdra szczególnie polecana jest na chłodniejsze dni w okresie jesienno-zimowym, gdyż w lecie może prowadzić do przegrzania ciała. Kołdra z wełny wpływa kojąco na dolegliwości reumatyczne.
- jedwab – jedwab uważany jest za jedną z najbardziej luksusowych tkanin. Ceni się go przede wszystkim za delikatność, piękny połysk oraz kojące dla skóry właściwości. Kołdra jedwabna charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, choć jedwab nie jest tak ciepły jak wełna czy puch. Największą zaletą tego materiału jest to, że nie przyciąga kurzu dzięki właściwościom antystatycznym, nie uczula i jest niezwykle przyjemny w dotyku. Kołdra jedwabna polecana jest dla osób, które chcą spać pod czymś lżejszym i przewiewnym.
- granulat silikonowy – to wypełnienie określa się sztucznym puchem, ze względu na podobną do puchu strukturę. Taka kołdra składa się z niewielkich kuleczek pozwijanych w kłębuszki o średnicy około 5 mm. Dzięki takiemu wypełnieniu kołdry z wypełnieniem silikonowym nie mają tendencji do zbijania się lub spłaszczania, więc nawet pomimo częstego prania, zachowują swoją sprężystość i elastyczność. Granulat silikonowy polecany jest także alergikom.
- włókno poliestrowe – ze względu na stosunkowo niską cenę jest to jedno z najpopularniejszych wypełnień stosowanych w kołdrach na naszym rynku. Kołdry z włóknem poliestrowym są lekkie, elastyczne, antystatyczne, jednak nie zapewniają takiego ciepła, jak kołdry puchowe czy wełniane. Włóknem poliestrowym najczęściej wypełniane są kołdry letnie.
- włókno kukurydziane – jest to dość nietypowe wypełnienie, które powstaje na skutek fermentacji cukru kukurydzianego do kwasu mlekowego. Kołdra kukurydziana jest sprężysta i łatwa do utrzymania czystości, nadaje się dla alergików oraz osób z chorobami skóry. Kołdra wypełniona włóknem kukurydzianym jest w 100% ekologiczna i biodegradowalna.
Rozmiar kołdry dopasowany do wymiarów łóżka
Bardzo ważne jest, aby dopasować rozmiar kołdry do wymiarów łóżka, bo od tego zależy komfort snu, szczególnie jeżeli pod kołdrą śpią dwie osoby. Kołdra zawsze powinna być tak samo szeroka jak łóżko lub szersza, ale nigdy węższa. Standardowe rozmiary kołder dwuosobowych to 180/200 oraz 220/200. Kołdry jednoosobowe mogą mieć z kolei rozmiar 140/200 lub 160/200.
Trudno jest jednoznacznie określić, jakie wypełnienie kołdry będzie dla nas najlepsze. Dla jednych ważne jest, aby kołdra dawała dużo ciepła, z kolei inni wolą uczucie chłodu. Warto jednak zastanowić się nad wersjami całorocznymi, które sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą, tak jak chociażby kołdry puchowe.
Ostatnie komentarze