Jakie skutki niesie za sobą brak snu? Wyjaśniamy

Sie 15, 2021 | Ciekawostki, Sen a zdrowie | 0 komentarzy

Brak snu to jedna z przyczyn poważnych problemów ze zdrowiem. Warto więc mieć na uwadze, że każdej nocy powinniśmy dbać o to o to, aby się wysypiać – zwłaszcza dzięki zażywaniu odpowiedniej ilości snu. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jakie skutki i konsekwencje niesie ze sobą brak snu, a także jak łatwo im zapobiegać! Dzięki nam zadbasz o siebie i podniesiesz swój codzienny komfort funkcjonowania. 

Brak snu – chwilowy problem czy długotrwała dolegliwość?

Sen to jeden z ważniejszych części dnia każdego z nas. Jest to czas, kiedy nasz organizm odpoczywa, regeneruje się i zdobywa siłę na kolejny dzień. Brak snu może być chwilowym problemem, który spowodowany jest przykładowo dużym stresem w życiu prywatnym lub w pracy. Niestety jednak bywa też tak, że jest to znacznie poważniejsza, przewlekła dolegliwość. Wówczas często niezbędna okazuje się pomoc specjalisty, który nierzadko wprowadza konieczność zażywania środków farmaceutycznych. 

Deprywacja snu, ponieważ tak fachowo określa się brak snu, to niewysypianie się, które nierzadko wynika z celowego skracania czasu odpoczynku. Wiąże się to z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, do których zaliczamy m.in. zaburzenie funkcjonowania. 

Najczęstsze przyczyny braku snu?

Przyczyn braku snu może być wiele. Niektóre z nich określone mogą być jako naturalne, czyli niezależne od naszej woli. Są to m.in.:

  • różnego rodzaju dolegliwości chorobowe, do których zaliczamy m.in.problemy z żołądkiem, wątrobą czy jelitami;
  • konieczność częstego nocnego oddawania moczu;
  • zaburzenia depresyjne i lękowe, a także inne, wszelkiego rodzaju zaburzenia psychologiczne;
  • stres i ciągłe podenerwowanie.

Przedstawione przyczyny to tylko nieliczne z wielu, z którymi niektórzy z nas muszą się zmagać. 

Oprócz wymienionych są również takie przyczyny, na które my sami mamy wpływ. Wyróżniamy wśród nich m.in. chęć „wydłużenia” sobie doby. W tym celu specjalnie chodzimy spać znacznie później lub budzimy się zdecydowanie wcześniej, niż nasz organizm tego wymaga. Przez to narażamy się na poważne konsekwencje, wpływające bezpośrednio na sposób naszego funkcjonowania. Skutek jest odwrotny niż zamierzony – zamiast zyskania większej ilości czasu na wszelkie obowiązki, stajemy się mniej produktywni, przez co nie mamy ochoty, siły, a często nawet możliwości, aby pracować i być efektywnym. 

Jakie są skutki braku snu? Najczęstsze konsekwencje

Tak, jak wspomnieliśmy już wcześniej, brak snu wiąże się z wieloma konsekwencjami. Dotykają one naszego zdrowia, a także relacji z innymi ludźmi. Niewysypianie się wiąże się bowiem z uczuciem ciągłego rozdrażnienia, które wpływa na nasz nastrój i chęć nawiązywania relacji z innymi osobami. Jest to więc prosta droga do mniejszych lub większych kłótni z domownikami, a także naszymi współpracownikami. 

Będąc niewyspanym, oprócz rozdrażnienia, równie często musimy zmagać się z ciągłym zmęczeniem i bólem głowy, co jest przyczyną braku efektywności, a nierzadko również chęci do działania. Paradoksem jest również to, że im bardziej jesteśmy niewyspani i zmęczeni, tym ciężej jest nam zasnąć. Przez to następnego dnia znów jesteśmy wykończeni i koło się zamyka.

Skutkiem braku snu jest również znaczne pogorszenie koncentracji. To z kolei może wpływać nie tylko na nasze zdrowie, ale również życie – zwłaszcza jeśli przykładowo zdecydujemy się na jazdę samochodem. 

Jakie choroby mogą być spowodowane przez częsty brak snu?

Brak snu prowadzi nie tylko do chwilowych skutków, które stosunkowo szybko przechodzą – zazwyczaj wystarczy zażyć odpowiednią ilość snu, która sprawi, że nasze samopoczucie szybko się poprawi. Jednak częsty brak snu wiąże się niestety również ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami – także tymi zdrowotnymi. Zaliczamy do nich m.in.:

  • pojawienie się cukrzycy typu 2;
  • znaczny spadek libido;
  • zwiększenie się ryzyka wystąpienia nowotworów;
  • zwiększenie masy ciała, prowadzący nawet do nadwagi;
  • pojawienie się problemów z układem trawiennym;
  • wzrost ryzyka wystąpienia Alzheimera.

Wymienione konsekwencje nie pojawiają się oczywiście zaraz po kilku nieprzespanych nocach. Jest to efekt wielu tygodni, miesięcy lub nawet lat niewysypiania się i spychania czasu, poświęconego na sen, na dalszy plan. Warto jednak wiedzieć, że takie ryzyko istnieje i nie powinno się go bagatelizować. 

Co robić, aby się lepiej wysypiać?

Sposobów na lepsze wysypianie się jest kilka. Jedną z najważniejszych kwestii jest pilnowanie się tego, aby unikać kompletnego braku lub niewystarczającej ilości snu. Zadbanie o to jest już połową sukcesu. Kolejnym krokiem jest poprawa jakości odpoczynku. Do tego z kolei przyczynia się porządne wywietrzenie pokoju przed pójściem spać, a także zainwestowanie w odpowiednią pościel. Jej materiał powinien być przyjemny dla ciała, a sama kołdra nie za gruba – tak, aby zapewniała nam odpowiedni komfort cieplny. 


Przeczytaj poprzedni wpis:
Powody, które sprawiają, że się nie wysypiamy
Co utrudnia komfortowy sen? 5 powodów, przez które się nie wysypiasz

Zamknij