Jakie prześcieradło wybrać dla osób z alergiami i chorobami skóry?
Wszystkim osobom, które zmagają się z uczuleniem na kurz albo z chorobami skóry, potrzebna jest możliwość zdrowego i regenerującego snu. Sposobem, który zapobiegnie rozmnażaniu i gromadzeniu się alergenów – przede wszystkim roztoczy, będzie wybór odpowiedniego prześcieradła.
Alergia na roztocza
Na początku warto wyjaśnić, że spośród wszystkich alergików, najliczniejszą grupę stanowią osoby uczulone na roztocza kurzu, które niestety pojawiają się w każdym domu. Roztocza to mikroskopijne pajęczaki żywiące się obumierającą materią organiczną (czyli ludzkim naskórkiem). Do rozmnażania potrzebują one dostępu do pokarmu, lubią też wilgotne środowisko. Niewielkie rozmiary roztoczy sprawiają, że są one w stanie szybko się rozprzestrzeniać. Wśród typowych objawów uczulenia na roztocza wymienić można: nieżyt nosa i kaszel, ale też zmiany skórne, a nawet bezsenność i zaburzenia koncentracji. Badania udowodniły także, że istnieje związek tych organizmów z występowaniem astmy oskrzelowej i (trudnego w leczeniu) atopowego zapalenia skóry. Co robić, aby się przed tym uchronić? Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, czyli unikanie kontaktu z alergenami. Można to zrobić, wybierając odpowiednie produkty, takie które uchronią alergików przed rozprzestrzenianiem się roztoczy.
Wybór prześcieradła dla alergika
Uczulenie na roztocza nie pojawi się u każdego. Alergia ta, tak jak i w innych przypadkach, jest bowiem nadmierną reakcją niektórych organizmów na czynniki zupełnie niegroźne. Osoby niebędące alergikami, nie zauważą nawet bytności roztoczy w swoim otoczeniu. Kłopoty pojawiają się wtedy, kiedy nóżki i odchody tych mikroskopijnych pajęczaków zaczynają generować objawy alergiczne (katar, kaszel, duszności, swędzenie czy pokrzywkę). Są to problemy, z którymi trudno o spokojny sen i całonocny odpoczynek, który jest kluczowy dla ludzkiego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Trzeba więc starać się temu zaradzić, m.in. tworząc barierę między ciałem a materacem, którego używa się codziennie, przez co najmniej kilka lat. Rolą prześcieradła jest chronienie materaca przed zabrudzeniami, okruchami czy ludzkim potem i włosami. Często jednak zdarza się, że jest to element pościeli wykonywany z nienajlepszej jakości materiałów. Zdecydowanie nie sprzyja wtedy ludziom z chorobami skóry oraz alergikom. Osoby z takimi problemami powinny wybierać wykonywane z dużą starannością, prześcieradła antyalergiczne.
Rodzaj prześcieradła a alergie
Między tymi dwoma elementami występuje bardzo silny związek. Wszystko dlatego, że dobrej jakości prześcieradło (z odpowiednich materiałów) będzie zmniejszać poziom ekspozycji człowieka na alergeny: kurz, ale też roztocza czy grzyby, które mogą rozwijać się na materacu. Pozwoli to ograniczyć uciążliwe objawy alergii czy chorób skórnych. Wysokiej jakości prześcieradło będzie barierą, która uniemożliwi drobnoustrojom dostanie się do/z materaca i tym samym pozwoli zachować wyższy poziom higieny.
Takie specjalistyczne prześcieradła stanowią mniejszość na rynku, ponieważ są droższe w produkcji, można je jednak bez problemu znaleźć. Są to produkty, które bardzo często zawierają m.in. bakteriobójcze nanowłókna srebra. Najlepiej szukać takich, które produkowane są z naturalnych materiałów i występują w neutralnych kolorach. Jest to bardzo korzystne dla zdrowia, gdyż każdy barwnik to dodatkowa substancja, która może uczulić osoby z najbardziej wrażliwą skórą.
Jakie prześcieradło wybrać w przypadku alergii?
Naprawdę dobrej jakości prześcieradło antyroztoczowe znaleźć można przede wszystkim online: u sprzedawców produktów dla alergików, w sklepach medycznych, ale również w niektórych marketach z wyposażeniem wnętrz. Na rynku jest kilku znanych i zaufanych producentów tego rodzaju produktów. Prześcieradła dla alergików nie działają w ten sposób, że zabijają roztocza specjalnymi substancjami. Te mogłyby bowiem zaszkodzić także osobie, która ma z prześcieradłem bezpośredni kontakt przez kilka godzin snu. Prześcieradło dla alergika od sprawdzonego producenta działa tak, że tworzy skrajnie nieprzyjazne warunki dla życia i rozmnażania się roztoczy. Materiał nie pozwala na gromadzenie się na nim kurzu ani ludzkiego naskórka. Roztocza nie mają się czym żywić, nie składają jaj i szybko umierają, znikając z łóżka. Na prześcieradło antyroztoczowe mogą zdecydować się też alergicy uczuleni na inne alergeny. Jest to bowiem produkt, w którym kładzie się nacisk na brak szkodliwych substancji i tworzyw silnie alergizujących. Dzięki temu nie prowadzą też one do rozwoju zarodników pleśni czy grzybów.
Jak dbać o prześcieradło antyalergiczne?
Wybierając prześcieradło antyroztoczowe, należy sprawdzić, czy w jego składzie znajdują się głównie przyjazne dla skóry włókna naturalne. Są to: bawełna, jedwab i włókno bambusowe. Bardzo ważny jest także przewidziany przez producenta sposób prania. Najlepszej jakości prześcieradło dla alergika powinno być możliwe do prania w pralce, w co najmniej 60 st. C (roztocza giną bowiem w około 55 stopniach). Kupując tego typu prześcieradło, uwagę trzeba zwrócić także na to, czy posiada ono odpowiednie certyfikaty. Tylko czołowi producenci będą mogli pochwalić się badaniami na potwierdzenie słów o antyalergiczności materiału. Najpopularniejszym certyfikatem dla tekstyliów godnych zaufania jest certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Potwierdza on, że dane prześcieradło antyroztoczowe wyprodukowano bez alergenów, bez szkodliwych dla zdrowia chemikaliów oraz to, że nie zawiera ono barwników i innych niepożądanych substancji. Wysoka jakość tego typu prześcieradeł sprawia, że sprawdzą się one nie tylko dla osób z alergiami i chorobami skóry, ale u wszystkich, którzy szukają dobrej jakości pościeli, która zapewni higienę i zdrowy sen.
Ostatnie komentarze