Jakie certyfikaty tekstylne powinna mieć zdrowa pościel?

Sie 11, 2023 | Sen a zdrowie | 0 komentarzy

Spokojny i komfortowy sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Jakość odpoczynku wpływa również na naszą codzienną produktywność i samopoczucie. Jeśli nie chcesz rozpoczynać dnia z bólem głowy lub w słabym humorze – zadbaj o wysoką jakość i bezpieczeństwo pościeli. W tym celu musisz poznać certyfikaty tekstylne, które świadczą o standardzie procesu produkcji i tkanin.

Jak sprawdzić bezpieczeństwo pościeli?

Wiele osób w trakcie zakupów zwraca uwagę na aspekty wizualne i cenę. Natomiast na Twoją uwagę zasługuje również kwestia bezpieczeństwa produktu. W przypadku pościeli upewnij się, że tekstylia zostały wyprodukowane z certyfikowanych włókien ekologicznych. Wówczas na etykietach znajdziemy informacje o użyciu tkanin organicznych.

Sprawdź również, czy producent gwarantuje, że w składzie pościeli nie znajdziemy substancji niebezpiecznych. Zrównoważone zakłady tekstylne w ten sposób dbają zarówno o zdrowie konsumentów, jak i pracowników.

Oczywiście najlepszym potwierdzeniem są certyfikaty jakości, które uwzględniają wiele aspektów standaryzowania. Ocenie podlega zarówno produkt końcowy, jak i wszystkie etapy prowadzące do jego powstania.

Dlaczego pościel powinna mieć certyfikat Oeko-Tex?

Wyroby tekstylne mające bezpośrednią styczność ze skórą człowieka – muszą wykazywać wysoki poziom bezpieczeństwa. W końcu chcemy mieć pewność, że nasza pościel jest zdrowa.

Certyfikat Oeko-Tex jest przyznawany po przebadaniu produktów pod kątem obecności 100 najbardziej niebezpiecznych związków. Dzięki temu tekstylia są wolne od środków zagrażających zdrowiu konsumentów. W trakcie badania wykrywa się substancje wywołujące reakcje alergiczne. Pod uwagę bierze się nie tylko próbki tkanin, lecz także dokumentację o ich pochodzeniu.

Jak wygląda proces nadania certyfikatu Oeko-Tex?

Oeko-Tex standard wyróżnia cztery klasy produktów:

  • Klasa I – wyroby tekstylne dla dzieci, np. pościel dziecięca.
  • Klasa II – produkty codziennego użytku, np. ubrania, prześcieradło, pościel.
  • Klasa III – rzadki kontakt ze skórą człowieka, np. odzież wierzchnia.
  • Klasa IV – okazjonalny kontakt ze skórą człowieka, np. obrus, firanki.

Na podstawie klasyfikacji badana jest jakość produktów tekstylnych. W oparciu o wyniki opracowuje się raport, a następnie nadaje certyfikat. Wówczas produkty otrzymują oznaczenie Oeko-Tex.

Czym jest certyfikat GOTS?

Standard GOTS funkcjonuje na rynku od 2006 roku. W trakcie certyfikowania ocenie podlega przede wszystkim skład tekstyliów. Materiały powinny pochodzić z upraw ekologicznych. Charakteryzują się one oszczędnością wody i brakiem sztucznych nawozów. Wówczas komplet pościeli możemy uznać za w pełni bezpieczny, a dodatkowo zgodny z polityką ochrony środowiska naturalnego.

Odpowiedzialne gospodarowanie wodą dotyczy także zakładów tekstylnych, które są zobowiązane do stosowania oczyszczalni i obiegu zamkniętego. Certyfikat GOTS jest przyznawany na rok. W związku z tym zyskujesz pewność, że dobre praktyki producenta mają charakter stały.

Wybór zdrowej pościeli – dodatkowe wskazówki

Certyfikaty ekologiczne zapewniają o bezpieczeństwie użytkowania tekstyliów. Informują również, że powstały z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw pracowników. Właśnie dlatego w procesie certyfikacji sprawdza się, czy produkt spełnia najwyższe standardy jakości pod względem składu i pochodzenia.

Brak standaryzacji pościeli może oznaczać, że zawiera substancje szkodliwe. Wśród nich znajdują się niebezpieczne barwniki, metale ciężkie, środki ropopochodne i silnie uczulające.

Pościel słabej jakości powoduje gorszy sen, bóle głowy, a nawet problemy z oddychaniem. Jeśli chcesz mieć pewność o bezpieczeństwie tekstyliów – szukaj oznaczenia Oeko-Tex standard i informacji o kraju pochodzenia. Najlepszym wyborem będą oczywiście komplety pościeli z Polski. Wymogi w krajach europejskich są nierzadko wyższe niż na pozostałych rynkach. Dodatkowo kupując lokalnie – skracasz łańcuch dostaw i ograniczasz swój ślad węglowy. 

Większość producentów ubiega się o jeden certyfikat bezpieczeństwa. Dlatego wystarczy, że na etykiecie produktu znajdziesz logo z wybraną standaryzacją.

Zdrowa pościel a rodzaj tkaniny – czym kierować się w trakcie zakupu?

W trakcie wyboru zdrowej pościeli pamiętaj o włóknach naturalnych. Doskonale przepuszczają powietrze, a tym samym pozwalają skórze oddychać. Dzięki temu unikniesz nadmiernej potliwości i problemów skórnych. Poza tym bawełna i len są najbezpieczniejszymi tkaninami, z których powstają komplety pościeli.

Pamiętaj, że sztuczne materiały nie służą zdrowiu i planecie. Natomiast sprzyjają rozwojowi bakterii i roztoczy. Jeśli chcesz tego uniknąć – wybierz produkty przyjazne środowisku, a przy tym stworzone z troską o bezpieczeństwo na każdym etapie produkcji. 


Przeczytaj poprzedni wpis:
Materiał poszewek na poduszki, jaki wybrać?
Jaki materiał poszewek na poduszki będzie najlepszy?

Zamknij