Jaki materiał na pościel wybrać?
Według statystyk człowiek średnio w łóżku spędza około ⅓ swojego życia. Czas poświęcony na sen stanie się efektywniejszy, jeżeli będziemy sypiać warunkach najbardziej komfortowych. O komfort snu możemy zadbać sami, wybierając odpowiedni materiał pościelowy. W sklepach znaleźć można wiele rodzajów pościeli zarówno tych uszytych z tkanin pochodzenia naturalnego, jak i tkanin sztucznych, które różnią się od siebie nie tylko ceną i wyglądem, ale także właściwościami.
Rodzaje pościeli
Pościele bawełniane
Bawełna to najbardziej popularny rodzaj tkaniny pościelowej. Jest to materiał naturalny, który posiada wiele korzystnych dla zdrowia i komfortu snu właściwości. Pościel bawełniana doskonale odprowadza wilgoć, jest miękka i miła w dotyku, zapewnia odpowiednie ciepło w chłodniejsze dni, natomiast latem gwarantuje odpowiednią wentylację i chroni przed nadmiernym poceniem. Bawełna jest przyjazna dla skóry, nie podrażnia i nie uczula, dlatego może być również stosowana przez alergików. W sklepach można dostać wiele wariantów pościeli uszytych z bawełny. Do najpopularniejszych z nich należą:
- satyna,
- flanela,
- kora,
- adamaszek,
- dżersej,
- bawełna egipska.
Pościel satynowa
Satyna bawełniana to jeden z najbardziej cenionych materiałów pościelowych. Pościel satyna bawełniana jest miękka i delikatna w dotyku, a przy tym elegancko się prezentuje dzięki delikatnemu połyskowi. Zachowuje wszystkie właściwości charakterystyczne dla pościeli bawełnianej.
Pościel z flaneli
Pościel flanelowa ma znakomite właściwości termoregulacyjne, co sprawia, że będzie doskonałym wyborem na chłodniejsze dni. Pościel flanelowa pokryta jest okrywą włókienną, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jednak po wielokrotnym praniu może ona ulegać kosmaceniu.
Pościel z kory
Pościel z kory cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na stosunkowo niską cenę. Jej główną zaletą jest to, że jest łatwa w utrzymaniu (nie wymaga prasowania). Minusem może być pewnego rodzaju szorstkość, co może wpływać na komfort snu.
Pościel z adamaszku
Adamaszek to gruby i trwały materiał, który może być matowy lub błyszczący. Adamaszek bawełniany dobrze wchłania pot i jest przewiewny, dzięki czemu zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza podczas snu.
Pościel dżersej
Kiedyś dżersej wykorzystywany był do szycia elastycznych prześcieradeł. Obecnie z dżerseju wykonuje się także pościel. Wybierając pościel dżersej, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jej splot, który powinien być gęsty. Tkanina o rzadkim splocie nie posłuży na długo.
Pościel z bawełny egipskiej
Bawełna egipska uznawana jest za najlepszą odmianę bawełny na całym świecie. Pościel wykonana z bawełny egipskiej jest miękka i niezwykle wytrzymała, co powoduje, że nawet kilkukrotnie przewyższa trwałość zwykłej bawełny. Gwarantuje wysoki komfort snu oraz nadaje się na każdą porę roku.
Pościel jedwabna
Jedwab to jeden z najbardziej cenionych materiał na pościel na całym świecie. Pościel jedwabna doskonale wentyluje, nie przyciąga kurzu, jest przyjemna w dotyku oraz nadaje się dla alergików. Pościel z jedwabiu ma również zbawienny wpływ na kondycję i stan skóry.
Pościel wełniana
Pościel z wełny merynosów australijskich to jeden z najbardziej luksusowych materiałów na pościel. Główną zaletą tego materiału jest wysoka termoizolacja podczas zimowych i chłodniejszych dni oraz dobra wentylacja podczas dni cieplejszych. Wełna nie przyciąga kurzu, dlatego nadaje się dla alergików, pomaga również w leczeniu reumatyzmu.
Pościel syntetyczna
Pościele syntetyczne najczęściej wykonane są z poliestru. Takie pościele mają swoje wady i zalety. Do głównych wad zalicza się przede wszystkim gorszą wentylację. Jednak zaletą syntetyków na pewno jest wytrzymałość. Syntetyki mogą stanowić 100% składu pościeli lub być tylko domieszką. Syntetyki dodaje się do włókien naturalnych w celu łatwiejszego prasowania i lepszej trwałości.
Ostatnie komentarze