Jaki materac wybrać: piankowy czy sprężynowy?
Zakup materaca może nastręczyć wielu trudności. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników: osobiste preferencje, stan zdrowia czy wady postawy. W trosce o zdrowy i komfortowy sen najważniejsze jest wypełnienie materaca. W dzisiejszym wpisie porównamy dwa najpopularniejsze rodzaje materaców – piankowy i sprężynowy.
Materac sprężynowy vs materac piankowy
Materace sprężynowe
Materace sprężynowe istnieją na rynku już od wielu lat. Mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Trzeba jednak podkreślić, że w ostatnich latach ten typ materaca uległ znacznym ulepszeniom. W zależności od rodzaju sprężyn materace te dzielą się na kilka typów. Obecnie najpopularniejsze są materace sprężynowe kieszeniowe, gdzie każda sprężyna umieszczona jest w materiałowej kieszonce, dzięki czemu sprężyny pracują niezależnie od siebie. Powoduje to, że materac kieszeniowy dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, a ruchy drugiej osoby śpiącej z nami nie są bardzo odczuwalne. Dobry materac kieszeniowy, który będzie w stanie zagwarantować nam zdrowy i komfortowy sen, powinien zawierać sprężyny typu multipocket oraz obustronne obłożenie materaca pianką termoelastyczną lub lateksową. W modelach, w których wkład kieszeniowy obłożony jest zaledwie 2 cm pianką poliuretanową, sprężyny są bardziej wyczuwalne, co znacznie obniża komfort snu. Materace sprężynowe, podobnie jak piankowe, posiadają aż 7 stref twardości.
Zalety materaca kieszonkowego:
- dobrze dopasowuje się do krzywizny kręgosłupa;
- dobrze dopasowuje się do kształtu ciała;
- zapewnia efekt punktowej elastyczności;
- posiada 7 stref twardości;
- pozytywnie wpływa na jakość snu.
Materace piankowe
Prawdziwą rewolucją w świecie materacy okazały się te z wypełnieniem piankowym. W zależności od rodzaju wykorzystywanego materiału wyróżnia się kilka rodzajów materacy piankowych – wysokoelastyczne, termoelastyczne, lateksowe. Materace z pianki wysokoelastycznej charakteryzują się doskonałą wentylacją, gdyż posiadają one w swoim wnętrzu aż dwa różne materiały otwartokomórkowe. Materace piankowe termoelastyczne “zapamiętują” kształt ciała – dostosowują się do ciężaru i pozycji ciała, a kiedy wstajemy, wracają szybko do stanu wyjściowego. Z kolei materace lateksowe produkowane są z naturalnego kauczuku (lateksu), dlatego polecane są osobom borykającym się z alergiami na kurz i roztocza. Właściwości antybakteryjne eliminują ryzyko pojawienia się drobnoustrojów. Dzięki temu są one ze wszystkich dostępnych rozwiązań najbardziej antyalergiczne i higieniczne. Bez względu na konkretny rodzaj materaca piankowego, ich wspólną zaletą jest wysoki poziom elastyczności i dostosowywanie się do indywidualnego kształtu ciała. Materace piankowe podzielone są na 7 stref twardości stworzonych z pianek o różnej gęstości i profilowanych w specjalny sposób. Każda ze stref odpowiada innej części ciała.
Zalety materaca piankowego:
- są one wyjątkowo lekkie, co czyni je łatwe w transporcie, podnoszeniu itp.;
- wysoka elastyczność;
- precyzyjnie dopasowują się do ciała;
- doskonała wentylacja;
- ogromny wachlarz możliwości dopasowania idealnego materaca do typu budowy ciała, wagi, wieku, płci;
- niższa cena w porównaniu do materaca kieszonkowego.
Który materac lepszy – sprężynowy czy piankowy?
Tradycyjne materace sprężynowe sprawdzą się dla osób, które cenią sobie tradycyjne, a jednocześnie ekonomiczne rozwiązania. Osoby, które nie mogą przekonać się do pianek, ale chcą wybrać produkt wysokiej jakości, powinni zakupić materac kieszeniowy, ponieważ jest to udoskonalona wersja materaca sprężynowego. Ten rodzaj materaca polecany jest szczególnie osobom skarżącym się na bóle kręgosłupa. Sprężyny umieszczane w specjalnych kieszeniach zapewniają idealne podparcie ciała na całej powierzchni kręgosłupa, zapewniającym przy tym wysoki komfort.
Pomimo że materace kieszeniowe gwarantują wysoką elastyczność punktową i są znakomitym podparciem dla kręgosłupa, wiele osób wybiera materace piankowe, ponieważ są tańsze od wysokiej jakości modeli kieszeniowych. Jeżeli jednak decydujemy się na zakup materaca piankowego, musimy pamiętać o tym, by był to produkt pochodzący od sprawdzonego producenta. Słabej jakości pianka może ulegać odkształceniom. Aby materac piankowy precyzyjnie dopasowuje się do ciała, warunkiem jest wysoka jakość surowców i tworzyw stosowanych na etapie produkcji.
Wybór materaców jest ogromny, ale istnieje tylko jeden klucz do odnalezienia modelu idealnego: indywidualne testowanie i optymalna wygoda.
Ostatnie komentarze