Jaki materac wybrać do sypialni?

Maj 29, 2018 | Materac i łózko | 0 komentarzy

Materac, na którym codziennie śpimy w dużej mierze wpływa na komfort snu. Źle dobrany materac może być przyczyną problemów z kręgosłupem. Szukając materaca pamiętaj, że to zakup, który będzie służył na lata, dlatego jego wybór nie może być przypadkowy. Jaki zatem materac wybrać, aby zapewnił odpowiedni wypoczynek?

Rozmiar materaca

Do sypialni możemy wybrać materac jedno lub dwuosobowy – wszystko zależy od rozmiaru łóżka i liczby osób, które będą na nim spać. Przekrój rozmiarów materacy jest bardzo duży. Do standardowych należą materace w rozmiarze 160x200 cm przeznaczone dla dwóch osób lub te o rozmiarze 90x200 cm dla jednej osoby. Istnieje również możliwość zamówienia materaca pod konkretny wymiar łóżka.

Wypełnienie materaca

Wkład materaca to jedno z najważniejszych kryteriów, którym należy kierować się podczas wyboru materaca. Wypełnienie materaca, czyli to, co znajduje się wewnątrz w dużej mierze wpływa na jakość snu. Istnieje kilka typów materacy, a każdy z nich ma inne właściwości.

  • pianka poliuretanowa – materac piankowy charakteryzuje się wkładem zbudowanym z pianek. Materac dzięki piance poliuretanowej jest trwały, nie odkształca się i zapewnia odpowiednią amortyzację sylwetki. W porównaniu do materacy sprężynowych materace piankowe zapewniają lepsze dopasowanie do ciała oraz higieniczność.
  • pianka termoelastyczna – jest to najbardziej zaawansowana grupa materacy, która zawiera we wnętrzu warstwę pianki termoelastycznej zwanej pianką visco. Pianka pod wpływem ciepła i nacisku idealnie dopasowuje się do sylwetki. Ma ona działanie ortopedyczne, a także stosowana jest w profilaktyce przeciwodleżynowej i w chorobach krążenia.
  • pianka lateksowa – materace lateksowe zbudowane są na bazie połączenia lateksu syntetycznego i naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego. Materac lateksowy charakteryzuje się bardzo wysoką elastycznością punktową, co zapewnia optymalne dopasowanie do krzywizn kręgosłupa. Lateks to materiał odporny na wszelkie odkształcenia i deformacje.
  • sprężyny kieszeniowe – materac kieszeniowy wykonany jest na podstawie sprężyn kieszeniowych, które połączone są ze sobą cienkim woreczkiem tkaninowym, co odróżnia go od tradycyjnego materaca sprężynowego. Im więcej sprężyn w materacu kieszeniowym, tym lepiej.
  • mata kokosowa – jest to materiał naturalny, wykonany ze skorupy orzecha kokosowego. Mata kokosowa nadaje twardość całej konstrukcji. Dodatkowo kokos posiada właściwości antygrzybiczne i antyalergiczne.
  • wełna owcza – wypełnienie naturalne stosowane w materacach typu lato/zima. Wełna owcza posiada właściwości termoregulacyjne, dlatego doskonale nadaje się na chłodniejsze dni.

Strefy twardości materaca

Nowoczesne materace posiadają różne strefy twardości. Najczęściej materace dzieli się na 1-, 3-, 5- i 7- strefowe. Strefy te wyróżnia się po to, aby dawały odpowiednie podparcie dla poszczególnych części ciała – głowy, szyi, barków itp. Strefy twardości pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie ciała do materaca, ale trzeba pamiętać, że są one projektowane pod średni wzrost przy założeniu, że w czasie snu nie zmieniamy często pozycji.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaki materiał na pościel wybrać?

Zamknij