Jaką pościel wybrać dla małego alergika?

Gru 31, 2021 | Pościele | 0 komentarzy

Jeśli jesteśmy rodzicami dziecka cierpiącego na alergię i potrzebujemy kupić nową pościel, możemy stanąć przed dość trudnym zadaniem. Kluczową kwestią pozostaje wybór właściwego materiału czy wypełnienia kołdry tak, bo nie nasilał on objawów chorobowych u dziecka. Czym kierować się wybierając pościel dla małego alergika? Postaramy się dziś ułatwić to zadanie i odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania związane z doborem pościeli dla dziecka z uczuleniami i alergiami. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego dziecko cierpiące na alergię nie może korzystać z każdej pościeli?

Niestety bardzo wiele pościeli i kołder może wywoływać objawy chorobowe u dzieci cierpiących na alergię. Często gromadzą one kurz, roztocza czy grzyby, które odpowiadają za reakcje alergiczne. Przykładem może być sztuczna pościel, na przykład poliestrowa, która źle odprowadza wilgoć, przez co mikroorganizmy mają idealne środowisko do namnażania się. Zazwyczaj takiej pościeli nie możemy również prać w wysokich temperaturach, co sprawia, że nie jesteśmy w stanie zabić wirusów czy bakterii. A to z kolei oznacza, że nasza pościel będzie za każdym razem wywoływać objawy alergii u dziecka. Nieco inną kwestią będą uczulenia, które mogą pojawić się na różne rodzaje włókien. Zazwyczaj jednak dzieci mają problemy skórne po kontakcie z włóknami sztucznymi.

Czym powinna charakteryzować się pościel dla małego alergika?

Wybór bezpieczny i odpowiedniej pościeli dla małego alergika to kluczowa kwestia nie tylko dla bezpieczeństwa naszego dziecka, jego zdrowia, ale również komfortu i długości snu. By zadbać o wszystkie te aspekty, musimy poznać zasady, którymi powinniśmy kierować się, wybierając pościel, dla dziecka z alergią. 

Jaka powinna być pościel dla małego alergika?

  • przede wszystkim musi być wykonana z materiałów naturalnych. Pod tym pojęciem kryją się głównie tkaniny i dzianiny bawełniane, bambusowe, lniane czy wełniane;
  • musimy unikać pościeli wykonanej z tkanin sztucznych typu poliester;
  • pościel musi dać się prać w wysokich temperaturach, najlepiej powyżej 60 stopni. Tylko częste, długie pranie w wysokich temperaturach umożliwi bowiem pozbywanie się roztoczy, wirusów czy bakterii, które mogą wywoływać rzut choroby;
  • kolejną istotną kwestią jest to, by nasza pościel mogła być prana w pralce. Niestety podczas prania ręcznego może nie udać nam się pozbyć wszystkich drobnoustrojów, dlatego konieczne jest pranie mechaniczne;
  • pościel dla alergika musi być wykonana z takich materiałów, by możliwe było swobodne oddychanie skóry dziecka. Jeśli pod pościelą maluch będzie źle wentylowany, wzrośnie jego potliwość. Dodatkowo, gdy nasza pościel nie będzie odprowadzała nadmiaru tej wilgoci, na tkaninie i skórze dziecka będą namnażać się drobnoustroje;
  • pościel dla alergików powinna być wykonana z takich tkanin, by zatrzymały one roztocza i inne alergeny. Powinna również chronić przed nadmierną utratą ciepła i odpowiednio wentylować.

Pościel bambusowa dla dziecka z alergią – dlaczego to dobry wybór?

Jeśli chodzi o jedno z najlepszych rozwiązań w kwestii bezpiecznej pościeli dla dziecka z alergią, to będą to okrycia wykonane z bambusa. Jest to materiał coraz częściej poszukiwane ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Włókno bambusowe pozyskiwany jest z rośliny, która w ciągu jednej nocy może urosnąć nawet o metr. Co najważniejsze do jej uprawy nie są potrzebne żadne środki ochrony roślin czy nawozy, dlatego możemy być pewni, że nie staną się one źródłem alergenów. Najwięcej bambusów uprawiana jest w Chinach, Argentynie, Afryce i Stanach Zjednoczonych.

Pościel bambusowa jest bardzo przyjemna i miękka w dotyku. Ponadto włókno bambusowe łatwo obrabiać i pielęgnować. Przede wszystkim jednak pościel bambusowa posiada dużo lepszą termoregulacje niż ta wykonana z bawełny. Jest również higroskopijna, czyli może pochłaniać wilgoć z otoczenia. Takie właściwości sprawiają, że skóra dziecka będzie swobodnie oddychać, maluch się nie zapłaci, a na skórze nawet tej atopowej nie pojawią się podrażnienia. Ciekawą właściwością pościeli bambusowe jest to, że potrafi ona obniżyć temperaturę aż o 3 stopnie. Jest również całoroczna, ponieważ w zimie doskonale trzyma ciepło.

Warto również mieć świadomość, że pościel bambusowa posiada właściwości antybakteryjne. Toczenie z niej okrycie idealne dla osób z alergiami. Kolejną zaletą jest to, że jest ona trwała, nie ma możliwości by dziecko ją potargało czy podarła się w czasie prania. Można ją również często prać, a włókna nie uszkodzą się i nie stracą swoich właściwości.

Pościel z bawełny dla małego alergika – najtańsze bezpieczne rozwiązanie

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dobór pościeli dla małego alergika, jest wybór tej z bawełny. Włókno bawełniane jest bardzo odporne, można je prać często i wysokich temperaturach. Dodatkowo jest to pościel przewiewna, lekka i nieuczulająca. Latem dziecku pod nie nie będzie zbyt gorąco, a właściwości higroskopijne sprawią, radość, że nadmiar wilgoci zostanie wchłonięty. Zaletą pościeli bawełnianej jest jej wysoka jakość, niska cena i duża trwałość. Będzie to z pewnością dobry wybór dla małego alergika.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy warto sięgnąć po pościel, poduszki i kołdry z bambusu?
Pościel, poduszki i kołdry bambusowe – kiedy warto je wybrać?

Zamknij