Jaką pościel wybrać dla dziecka z nadwrażliwością sensoryczną?
Spis treści
- 1 Jaką pościel wybrać dla dziecka z nadwrażliwością sensoryczną?
Dzieci z nadwrażliwością sensoryczną wymagają szczególnej uwagi, jeśli chodzi o dobór odpowiedniej pościeli, kocy, kołder, poduszek, a przede wszystkim ubrań. Inaczej niż osoby bez nadwrażliwości sensorycznej postrzegają one bodźce zmysłowe docierające do nich. W przypadku doboru pościeli szczególnie ważne jest występowanie nadwrażliwości dotykowej. Musimy więc zwrócić dużą uwagę na to, z czego wykonane są poszczególne tekstylia tak, by nie drażniły ona skóry malucha.
Czym jest nadwrażliwość sensoryczna u dzieci?
Nadwrażliwość sensoryczna inaczej nazywana nadreaktywnością jest zespołem patologicznych reakcji, które są wynikiem nieadekwatnego przyswajania odbieranych wrażeń i ich interpretowania przez zmysły. Może ona dotyczyć wszystkich zmysłów albo tylko wybranych. Nadwrażliwość sensoryczna to stan, kiedy reakcje na napotykane bodźce są nadmierne. Dziecko czuje się przytłoczone bodźcami, które do niego docierają. U dzieci nadwrażliwość sensoryczna występuje dość często jako efekt trwającego procesu integracji mechanizmów poznawczych. Proces ten jest bardzo intensywny, kiedy maluch ma 6,7 lat. Wtedy też może przebiegać nadreaktywnie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z czasem sytuacja się ustabilizuje. Zanim do tego jednak dojdzie, musimy zadbać o to, by nie przebodźcowywać dziecka także podczas snu.
Jaka nie powinna być pościel dla dziecka z nadwrażliwością sensoryczną?
Zacznijmy od tego, jakiej pościeli powinniśmy absolutnie unikać, jeśli nasz maluch ma problemy z nadwrażliwością dotykową. Musimy wystrzegać się pościeli, która:
- daje w dotyku nieprzyjemne odczucia, czyli jest na przykład szorstka. Z tego powodu dla dzieci z nadwrażliwością sensoryczną nie sprawdzi się pościel wykonana z lnu, która ma dość drapiącą w strukturę;
- podczas ruchów wydaje specyficzne dźwięki, na przykład szeleści. Unikajmy więc pościeli, która wykonana jest z materiałów sztucznych oraz sztywnych, które podczas zgniatania będą wydawać nieprzyjemne dźwięki. Pamiętajmy, że mózg dziecka z nadwrażliwością sensoryczną zwielokrotni wszystkie odbierane bodźce;
- jest zimna w dotyku. Dla dziecka spanie pod pościelą zimno w dotyku będzie szczególnie niemiłym doznaniem. Z tego powodu nie warto sięgać dla niego po pościel jedwabną czy satynową;
- która intensywnie pachnie. Choć większość materiałów, z których wykonywana jest pościel, nie wyróżnia się specyficznymi zapachami, może zdarzyć się, że natrafimy na taką, która je posiada. Jest jednak prosty sposób, by tego uniknąć. Absolutnie wystrzegajmy się kupowania bardzo taniej, chińskiej poliestrowej pościeli, która często farbowana jest słabej jakości śmierdzącymi barwnikami. Kolejną kwestią jest to, jakich środków piorących i zmiękczających tkaniny używamy. Jeśli wśród naszych domowników znajduje się dziecko z nadwrażliwością sensoryczną, sięgamy wyłącznie po środki pozbawione zapachu. Wszystkie inne mogą bowiem wywołać nieprzyjemne reakcje.
Z jakiego materiału pościel wybrać dla dziecka z nadwrażliwością sensoryczną?
Wiemy już, że dla malucha z nadwrażliwością sensoryczną nie nada się pościel poliestrowa, jedwabna czy satynowa. Unikajmy również tej flanelowej i z kory, które struktura może być również drażniąca dla delikatnej skóry. Jaka pościel dla takiego dziecka będzie więc najlepsza? Postawmy na pościel bawełniana lub bambusową. Wybierajmy również modele, które są wysokiej jakości, posiadają certyfikaty bezpieczeństwa oraz pozbawione są wszelkich dodatkowych ozdób. Absolutnie zakazane są pościele koronkowe, z aplikacjami czy nawet haftowane. Najlepsze będą modele najprostsze, gładkie i jednokolorowe. Zaletą pościeli bambusowych i bawełnianych jest również to, że są to materiały naturalne, delikatne i antyalergiczne. Bez problemu możemy je jednak regularnie prać i nie wpłynie to negatywnie na ich wygląd czy strukturę. Jeśli zaś chodzi o sposób zapinania pościeli dla dziecka z nadwrażliwością sensoryczną, to odradzamy modele z guzikami. Lepszym wyborem będą te na zakładkę lub ewentualnie z delikatnym suwakiem, ale tylko wtedy, gdy pościel posiada plisę maskującą. Chodzi nam bowiem o to, żaden element pokrycia nie drażnił malucha.
W jakim kolorze powinna być pościel dla dziecka z nadwrażliwością sensoryczną?
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i prosta. Wiele bowiem zależy od indywidualnych upodobań dziecka. Przede wszystkim jednak stawiajmy na modele jednokolorowe, a nie wzorzyste. Chodzi nam bowiem o to, by możliwie najmocniej ograniczyć bodźce, jakie docierają do mózgu dziecka. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie pościeli w delikatnych barwach. Unikajmy okryć o intensywnych kolorach. Zdecydowanie lepszym wyborem będą wszelkiego rodzaju barwy pastelowe lub po prostu biel. Jasne odcienie jak właśnie biel, szarości, beż czy krem nie powinny spowodować nieprzyjemnych doznań u dziecka z nadwrażliwością sensoryczną.
Ostatnie komentarze