Jaka pościel jest najlepsza dla osób chorych?

Kwi 13, 2022 | Pościele | 0 komentarzy

Osoby chore przewlekle, niepełnosprawne czy po prostu aktualnie chorujące są zawsze mocno osłabione i nadwrażliwe na otaczające je bodźce. Ich skóra może być dużo bardziej wrażliwa, inaczej odczuwać każdy dotyk. Dlatego tak ważne jest przygotowanie dla chorych idealnie pościelonego łóżka. Co to jednak oznacza? Przede wszystkim musimy skupić się na dobraniu wygodnych i przewiewnych poduszek i kołder, jednak to odpowiednie dobranie pościeli i prześcieradła będzie najważniejsze. To bowiem z tymi materiałami będzie miała kontakt skóra chorującego i to przez wiele godzin. Jaka pościel będzie najlepsza dla osób chorych? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Z jakich materiałów powinna być pościel dla osób chorych?

Kluczowym aspektem doboru pościeli dla osób niepełnosprawnych i chorych jest materiał, z którego ją uszyto. Choć może wydawać się to mało istotne, jednak spędzając w pościeli większą część dnia, bardzo ważne jest, by była odpowiednio delikatna oraz zapewniała wysoki komfort użytkowania. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto wiedzieć, na jakie parametry pościeli musimy zwrócić uwagę. Przede wszystkim wybierajmy tylko modele od sprawdzonych i cenionych producentów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza pościel będzie trwała, bezpieczna oraz nie zniszczy się od częstego prania w wysokich temperaturach. Musimy mieć bowiem świadomość, że osobom chorym pościel należy zmieniać często, a dodatkowo konieczne jest, by prać ją w minimum 60 stopniach Celsjusza. Część materiałów, z których wykonywana jest pościel, nie spełni tych kryteriów. Warto więc przed zakupem przeanalizować kartę produktu również pod kątem możliwości pielęgnacji i czyszczenia.

Pościel bawełniana dla chorych

Zdecydowanie najłatwiej dostępną i najtańszą opcją pościeli dla osób chorych czy niepełnosprawnych jest ta wykonana z bawełny. Jest to materiał, który wyróżnia się nie tylko delikatnością i lekkością, ale przede wszystkim zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. W przypadku osób leżących jest to szczególnie istotne i konieczne dla zapewnienia odpowiedniej higieny skóry. Pościel bawełniana ma również inne zalety, między innymi jest antyalergiczna, wytrzymała, odporna na pranie w wysokich temperaturach, miła w dotyku oraz bezpieczna dla zdrowia.

Pościel bambusowa 

Kolejnym rodzajem pościeli dla osób chorych jest ta wykonana z bambusa. Ten rodzaj materiału ma praktycznie same zalety. Przede wszystkim do produkcji tkaniny bambusowej niestosowane są żadne środki ochrony roślin czy inne szkodliwe detergenty. Wynika to z samych właściwości bambusa, który jest łatwy w uprawie oraz bardzo szybko rośnie. Pościel bambusowa jest delikatniejsza w dotyku niż ta wykonana z bawełny. Oprócz tego jest lekka, miękka i biodegradowalna. Nie możemy również zapominać, że ma doskonałe właściwości termoregulacyjne i antybakteryjne. To sprawia, że pościel z bambusa jest wprost idealna jako okrycie dla osób chorujących czy niepełnosprawnych. Jeśli dodamy do tego wyjątkową trwałość, a zarazem delikatność pościeli bambusowej, zyskamy zdecydowanego faworyta w kwestii idealnej pościeli dla chorych.

Pościel muślinowa

Kolejną propozycją pościeli dla osób chorych może być ta wykonana z muślinu. Muślin jest rodzajem splotu bawełnianego, taka pościel ma więc zachowane wszelkie właściwości tej tkaniny. Pościel muślinowa polecana jest szczególnie dla osób z wrażliwą skórą. Jest ona bowiem wyjątkowo delikatna w dotyku. Co ciekawe, pościel z muślinu po praniu staje się bardziej miękka. A jako że jest to pościel bawełniana, nie musimy obawiać się o to, że okryta nią osoba będzie się nadmiernie pocić i marznąć. Polecamy ją szczególnie na dni ciepłe wiosną i latem, nie ma jednak przeszkód, by wykorzystywać ją przez cały rok.

Pościel Jersey i z innych dzianin

Dobrym pomysłem na pościele dla chorych i niepełnosprawnych są również te dzianinowe, np. Jersey. Są one wyjątkowo miękkie i przyjemne w dotyku, dlatego bardzo dobrze się pod nimi wypoczywa. Równocześnie jeśli postawimy na dzianiny bawełniane (a taką jest chociażby Jersey), zapewnimy chorującemu wysoki komfort snu.

Jak prać pościel osób chorych?

Oprócz doboru odpowiedniego rodzaju pościeli dla chorych czy niepełnosprawnych, bardzo ważna jest ich odpowiednią pielęgnacją. Nie chodzi wyłącznie o częstotliwość, ale przede wszystkim o sposób prania. Zawsze kluczowe informacje znajdziemy na metce od producenta. W przypadku pościeli dla osób wrażliwych czy chorujących musimy brać pod uwagę wyłącznie modele, które można prać w wysokich temperaturach. Dzięki temu będziemy w stanie pozbyć się wszelkich drobnoustrojów, a to jest kluczowe dla zdrowia i higieny w omawianej sytuacji. Do prania warto używać delikatnych detergentów, które nie będą uczulać i podrażniać skóry.

Jak często zmieniać pościel, pod którą śpią osoby chore?

Jeśli chodzi o częstotliwość prania pościeli dla osób chorych oraz niepełnosprawnych, to powinna być ona zdecydowanie większa niż standardowo. Zalecamy zmianę jej co kilka dni, maksymalnie raz w tygodniu. Z tego względu warto mieć kilka kompletów naturalnej pościeli na wynajmę.


Przeczytaj poprzedni wpis:
jak pielegnować i czyścić prześcieradło
Kilka sposobów na prostą i skuteczną pielęgnację i czyszczenia prześcieradła

Zamknij