Jaka kołdra dla alergika?
Spis treści
Alergia, jako jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, dotyka co trzecią osobą na świecie. Najpopularniejszym sposobem walki z nią jest unikanie lub ograniczenie do minimum kontaktu z alergenami, które wywołują alergie. Najbardziej powszechnymi alergenami są roztocza kurzu domowego, których najwięcej jest w pościeli i obiciach. Powodują wiele groźnych dolegliwości, a szczególnie niebezpieczne bywają dla dzieci i alergików. Z tego też względu tak ważne jest zwrócenie uwagi na komfort snu alergika.
Dziś podpowiadamy, czym powinna się kierować osoba z alergią przy wyborze kołdry.
Roztocza kurzu domowego – co to tak właściwe jest?
Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne organizmy, należące do rodziny pajęczaków, które są niewidoczne gołym okiem, pomimo że otaczają nas zewsząd. Same w sobie są stosunkowo niegroźne, dopiero ich odchody mogą powodować lub nasilać objawy alergii, takie jak: kaszel, katar, duszności, zaczerwienienie skóry, a nawet ataki astmy. Ich pożywieniem jest złuszczony naskórek, którego najwięcej jest właśnie w pościeli, ale nie tylko – również na kocach, fotelach, kanapach, dywanach, zasłonach. Przyjmuje się, że średnio w materacu, na którym śpimy może ich być od 100 tysięcy do 100 milionów. Pajęczaki lubią ciepłe i wilgotne środowisko, dlatego szczególnie dużo jest ich w sezonie grzewczym (jesienno-zimowym). Jeżeli to właśnie o tej porze roku obserwujesz u siebie nasilone objawy alergii, to najprawdopodobniej za Twoje gorsze samopoczucie odpowiadają roztocza kurzu domowego.
Jak z nimi walczyć?
Aby zminimalizować uciążliwe objawy alergii, musimy przede wszystkim zadbać o higienę snu. Pościel należy wymieniać raz na tydzień i prać ją w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Jeżeli pogoda na to pozwala (najlepszy w tym wypadku jest suchy, słoneczny, mroźny dzień), pościel w miarę możliwości należy wietrzyć. Materac, na którym śpimy powinien być regularnie czyszczony oraz odkurzany. Warto też pomyśleć nad zakupem specjalnej kołdry antyalergicznej lub antyroztoczowej.
Kołdra antyalergiczna
Kołdra antyalergiczna to kołdra wyprodukowana specjalnie z myślą o alergikach. Do jej uszycia wykorzystano materiały i surowce aktywnie zwalczające rozwój substancji wywołujących alergie. Odmianą kołder antyalergicznych są kołdry przeciwroztoczowe o właściwościach uniemożliwiających rozwój i namnażanie roztoczy kurzu domowego, czyli jednego z najbardziej popularnych alergenów żyjących w bezpośrednim otoczeniu człowieka. Kołdry antyroztoczowe dedykowane są zatem osobom, które mają zdiagnozowaną alergię na roztocza kurzu domowego. Tego typu kołdry najczęściej wypełnione są w włóknami poliestrowymi lub poliestrowo-silikonowym granulatem. Ich podstawową zaletą jest to, że są lekkie, puszyste, przewiewne, zapewnią ciepło w chłodne dni, a z drugiej strony pozwalają skórze oddychać, dzięki odpowiedniej cyrkulacji. Poza tym tego typu kołdry można bez obaw prać w pralce automatycznej w temperaturze 60 stopni Celsjusza bez utraty jej właściwości. Dobrej jakości kołdra antyalergiczna nawet po wielu praniach zachowuje swoje właściwości.
Czy alergicy mogą spać po
d kołdrą puchową?
Wiele osób jest zdania, że puch jako wypełnienie naturalne może nasilać objawy alergii lub co gorsza – ją wywoływać. Jednak nie jest to do końca prawda. Pióra są zbudowane z keratyny, z którego zbudowane są również ludzkie włosy czy paznokcie, a więc nie ma w tym wypadku niczego, co by mogło nas uczulać. Istotą problemu “z uczuleniem na puch” nie jest więc sam puch, a substancje, które się do niego przyczepiają. Nie znaczy to jednak, że należy definitywnie zrezygnować z kołder puchowych. Nowoczesne, wysokiej jakości kołdry puchowe poddawane są wielokrotnemu czyszczeniu. Wypełnienie to zamykane jest w bezpieczny dla skóry, nieprzepuszczający roztoczy do wnętrza, gęsto tkany materiał. Przykładem może być kołdra antyroztoczowa Allerguard, która została zaprojektowana specjalnie dla osób cierpiących na alergię, astmę, egzemę. Kołdry Allerguard, pomimo że są puchowe, charakteryzują się szczelną formą tekstylną, która doskonale zabezpiecza przed wnikaniem do wnętrza roztoczy kurzu domowego i innych szkodliwych cząsteczek.
Kołdra jedwabna dla alergika
By zadbać o zdrowy sen, możemy również wybrać pościel jedwabną. By jednak nie dać się naciągnąć na tanie podróbki, musimy wcześniej zwrócić uwagę na jakość splotu jedwabnego wypełnienia. Wysokiej jakości pościel jedwabna musi być wypełniona jedwabiem o grubym i gęstym splocie, ponieważ cienkie włókna jedwabne mają tendencję do rozdwajania się, przez co nie zabezpieczają tak dobrze przed wnikaniem roztoczy. Pościele jedwabne posiadają wiele zalet, trzeba jednak pamiętać, że są one bardzo delikatne, co powoduje, że wymagają specjalnego czyszczenia chemicznego lub prania w bardzo niskich temperaturach.
Ostatnie komentarze