Jak zdezynfekować pościel po chorobie? Poradnik
Odpowiednia dezynfekcja pościeli, zwłaszcza w trakcie i zaraz po przebytej chorobie, jest czynnością niezbędną. To idealne miejsce do rozwoju bakterii i wirusów. Dezynfekcja jest więc sprawdzonym sposobem na uniknięcie zarażenia reszty domowników. Z tego powodu lepiej nie bagatelizować tej czynności. Jak skutecznie zdezynfekować pościel po chorobie? Wyjaśniamy!
Na czym polega dezynfekcja pościeli?
Dezynfekcja pościeli to proces odkażania jej powierzchni. Jego celem jest zniszczenie pozostających na niej drobnoustrojów – roztoczy i bakterii, a także wirusów. Dezynfekować pościel można za pomocą różnych przeznaczonych do tego środków, wysokich temperatur, itp. Bez względu na rodzaj użytego preparatu, czynność ta jest w stanie zabić nawet do 100% bakterii i wirusów.
Kiedy dezynfekcja pościeli jest konieczna?
Pościel powinno się dezynfekować po każdej przebytej chorobie. Warto robić to także profilaktycznie co najmniej 2 razy w roku. Oprócz tego bardzo istotne jest regularne pranie pościeli i jej częsta wymiana. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu i rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów na jej powierzchni przy codziennym użytkowaniu. Co więcej, znacznie zminimalizujemy ryzyko infekcji bakteryjnej lub wirusowej.
Dezynfekcja pościeli – jak prawidłowo ją przeprowadzić?
Jak zdezynfekować pościel po chorobie? Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniej metody w celu skutecznego zabicia szkodliwych drobnoustrojów. Ważne, aby były dopasowane nie tylko do materiału posiadanej przez nas pościeli, ale także naszych indywidualnych potrzeb. Poniżej omawiamy najpopularniejsze i najefektywniejsze metody dezynfekcji pościeli.
Pranie pościeli chorego w wysokiej temperaturze
Podstawowym sposobem na dezynfekcję pościeli chorego jest pranie w wysokiej temperaturze, ponieważ ginie w niej zdecydowana większość roztoczy i bakterii. W celu zwiększenia jej skuteczności, powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad:
- nie pierzmy pościeli wraz z ubraniami i innymi tekstyliami;
- pamiętajmy o odpowiednio wysokiej temperaturze (50-70 stopni Celsjusza);
- stosujmy się do zaleceń producenta dotyczących prania pościeli z danego materiału.
Prasowanie pościeli po chorobie
Inną efektywną metodą dezynfekcji pościeli przy wykorzystaniu wysokiej temperatury jest jej prasowanie. Co istotne, należy pamiętać, aby żelazko było ustawione na możliwie jak najwyższą temperaturę. Jeśli ponadto mamy opcję wykorzystania pary, warto ją zastosować w celu zabicia chorobotwórczych drobnoustrojów.
Wietrzenie pościeli chorego
Wietrzenie to o jeden z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na zdezynfekowanie pościeli chorego. Po przebytej infekcji wystarczy zostawić ją na zewnątrz na kilka godzin, a jeśli to możliwe, najlepiej na cały dzień. Dzięki tej metodzie skutecznie pozbędziemy się chorobotwórczych drobnoustrojów z powierzchni naszej pościeli.
Dezynfekcja pościeli chorego przy pomocy specjalistycznych środków dezynfekujących
Dezynfekcja pościeli może również zostać przeprowadzona przy pomocy specjalistycznych środków dezynfekujących, jeśli jej tkanina nam na to pozwala. Najczęściej dodaje się je podczas prania w wysokiej temperaturze. Dodatkowe, chemiczne odkażanie niewątpliwie zminimalizuje ryzyko rozwoju roztoczy, bakterii i wirusów, a także zarażenia się reszty domowników.
Inne sposoby dezynfekowania pościeli po chorobie
Dezynfekcja pościeli po chorobie może być przeprowadzona za pomocą jeszcze innych metod. Warto wykorzystać moczenie w sodzie i occie. Pościel wystarczy zalać gorącą wodą oraz dodać do niej przygotowaną wcześniej mieszanką. Odstawmy ją na ok. pół godziny, a następnie wypłuczmy i wyciśnijmy. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu ostrożności – po zetknięciu się sody z octem następuje gwałtowna reakcja chemiczna. Pościel możemy również oddać do pralni chemicznej. Obsługa pralni chemicznej odpowiednio dobierze temperaturę i środki dezynfekujące. Może też zaproponować specjalistyczne programy odkażania.
Co jeszcze zdezynfekować po chorobie?
Pościel to nie jedyna rzecz, którą należy odpowiednio zdezynfekować tuż po przebytej chorobie. Musimy również pamiętać o prawidłowym odkażeniu poduszek i kołdry. Jeśli posiadamy łóżko z materacem, jego także warto poddać dezynfekcji. Wynika to z faktu, iż podczas snu dotykamy ich twarzą, zwiększając ryzyko rozniesienia zarazków.
Dezynfekcja poduszek
Aby pozbyć się roztoczy, bakterii i wirusów z poduszek, wystarczy wyprać je w wysokiej temperaturze przy użyciu specjalistycznych środków dezynfekujących. Jeśli nie pozwala nam na to wielkość pralki, możemy umyć je ręcznie. Dezynfekcję poduszek, podobnie jak dezynfekcję pościeli, można również przeprowadzić w prosty sposób poprzez jej odpowiednie wietrzenie.
Dezynfekcja kołdry
Bardziej problematyczna i wymagająca może okazać się prawidłowa dezynfekcja kołdry. Kłopotem jest nie tylko jej wielkość, ale także ograniczenia nakładane przez producentów dotyczące jej prania. Zaleca się więc skorzystanie z usług pralni chemicznej, która w profesjonalny i skuteczny sposób będzie w stanie zdezynfekować naszą kołdrę.
Dezynfekcja materaca
Gdy jesteśmy chorzy, nasz materac staje się siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów. W ten sposób zwiększamy ryzyko rozniesienia infekcji. Dlatego ważne, aby odpowiednio zdezynfekować materac. W tym celu wystarczy go odkurzyć lub spryskać specjalnym preparatem.
Ostatnie komentarze