Jak wybrać pościel przy problemach z cerą?

Wrz 28, 2022 | Sen a zdrowie | 0 komentarzy

Właściwa pielęgnacja cery jest konieczna, by była ona piękna i zdrowa. Wiele naszych nawyków może się okazać dla niej bardzo szkodliwe. Zazwyczaj skupiamy się na dbałości o dietę, odpowiednie kosmetyki. Pomijamy za to kwestię wpływu na naszą skórę snu. Jest on niezbędny dla regeneracji całego organizmu. Podczas nocnego odpoczynku skóra odpoczywa i się odnawia. Oprócz odpowiedniej ilości snu, ważne są również warunki, w jakich się to odbywa. Kluczem jest właściwy dobór poduszki, kołdry i pościeli. Jak jednak wybrać najlepsze? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym odpowiemy na pytanie, jak wybrać pościel przy problemach z cerą?

Jaki wpływ na cerę ma pościel, w której śpimy?

By mieć idealną, zdrową i piękną skórę nie wystarczy demakijaż i odpowiednia pielęgnacja. Bardzo ważne jest również to jak, ile i gdzie śpimy. Z czego to wynika? Nasza skóra ma z pościelą wielogodzinny, bezpośredni kontakt. Jeśli będzie to środowisko pełne bakterii czy kurzu, stan cery może się systematycznie pogarszać. Musimy pamiętać, że w pościeli gromadzą się pozostałości makijażu, sebum oraz inne zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest regularne wymienianie i odpowiednie pranie poszewek, a także materiał, z którego zostały one uszyte. 

Czy pościel może wywołać trądzik?

Jeśli mierzymy się z problemami z cerą, na przykład trądzikiem, bardzo istotne znaczenie ma pościel i jej właściwa pielęgnacja. Dowiedziono, że trądzik może nasilić się pod wpływem tarcia. Stąd, jeśli śpimy na poduszce, która obleczona jest w szorstką tkaninę, musimy liczyć się z tym, że będziemy pogarszać stan naszej skóry. Z pewnością nie ma tkaniny, która zmniejszyłaby trądzik, ale wybierając tkaniny miękkie, o gładkiej strukturze, nie będziemy go nasilać. W tym przypadku kluczowe będzie jednak możliwie częste wymienianie pościeli.

Jaka pościel szkodzi naszej skórze?

Najgorszym wyborem dla zdrowia naszej skóry, ale również dla komfortu i jakości naszego snu, są pościele z tkanin sztucznych. Tym bardziej, jeśli mierzymy się ze złym stanem skóry, powinniśmy unikać spania w pościeli z poliestru i innych nieoddychających materiałów. Syntetyczne okrycia mają swoje zalety, jak na przykład szybkie schnięcie czy brak gniecenia się. Niestety równocześnie zapewniają bardzo słabą wentylację, mogą nasilać pocenie się, a co za tym idzie zwiększyć ryzyko powstawania podrażnień i wysypek. Stąd jest to najgorsze z możliwych wyborów dla naszej skóry, zwłaszcza tej trądzikowej czy alergicznej.

Jaka pościel jest najlepsza dla naszej cery?

Zdecydowanie najlepsze dla naszego zdrowia i pięknej cery są pościele naturalne, czyli te, które szyte są z takich tkanin jak bawełna, wełna, bambus, len czy jedwab. Wśród ich zalet znajdziemy między innymi dobre odprowadzanie wilgoci oraz pełne przepuszczanie powietrza, co sprzyja nie tylko komfortowemu i zdrowemu snu, ale również zapobiega powstawaniu podrażnień skóry, alergii czy wysypek.

Bawełniana pościel przy problemach z cerą

Pościel z bawełny jest jednym z najczęstszych rodzajów okryć, po które sięgamy. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest ona dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, atrakcyjnej cenie oraz wyróżnia się dobrymi dla naszej skóry cechami. Jeśli lubimy delikatną, miękką pościel, warto wybrać pościel z satyny bawełnianej. Ma wszystkie zalety tego materiału, a ze względu na specyficzny splot jest wyjątkowo gładka, chłodna w dotyku i miękka. Z kolei odradzamy pościel z kory, która mimo iż jest bawełniana, bywa szorstka.

Pościel z bambusa idealne rozwiązanie dla naszej skóry

Alternatywą dla pościeli bawełnianej jest ta wykonana z bambusa. Cieszy się ona coraz większą popularnością, głównie dlatego, że staje się łatwo dostępna oraz ma wyjątkowe właściwości. Okrycie będzie wyjątkowo wilgotne i doskonale odprowadzi nadmierną wilgoć. Co jednak najważniejsze, pościel bambusowa posiada właściwości antystatyczne i bakteriobójcze. Jest więc idealna dla wszystkich, którzy mają problemy skórne lub po prostu chcą zadbać o wygląd swojej cery. 

Jak właściwie prać i pielęgnować pościel, by służyła naszej skórze?

Najważniejsze dla właściwej pielęgnacji pościeli jest jej regularne i częste wymienianie. Jeśli mamy problemy z cerą, absolutnym minimum jest pranie jej raz w tygodniu. Gdy mamy taką możliwość, dobrze jest robić to nawet częściej. Jeśli zaś mowa o samym praniu, to zawsze musimy robić to zgodnie z zaleceniami producenta danej pościeli. By zabić wszystkie wirusy i bakterie, konieczne jest pranie w minimum 40 stopniach Celsjusza. W sytuacji, gdy zależy nam na pełnym zabiciu zarazków, konieczne może okazać się wypranie naszych okryć w 60 stopniach Celsjusza. Niestety nie wszystkie tkaniny będziemy mogli prać w tak ciepłej wodzie. Najlepiej w tych temperaturach radzą sobie bawełna i bambus. Stąd mogą być one najlepszym wyborem dla osób, które borykają się z problemami skórnymi.

Podsumujmy, aby nie nasilać wysypek czy trądziku oraz odpowiednio zadbać o stan naszej skóry, powinniśmy wybierać pościele z naturalnych materiałów, często je prać, dokładnie oczyszczać skórę i pod żadnym pozorem nie kłaść się w makijażu do łóżka.


Przeczytaj poprzedni wpis:
jak nie pranie pościeli wpływa na nasze zdrowie?
Za rzadkie pranie pościeli – jak wpływa na nasze zdrowie?

Zamknij