Jak wybrać kołdrę?

Maj 29, 2018 | Kołdry | 0 komentarzy

Kołdra to zakup, który powinien nam służyć przez lata, dlatego dobrze jest wiedzieć, czym kierować się podczas jest wyboru. Kołdry mogą być wykonane z różnych materiałów, mogą mieć różne wypełnienie i rozmiar, jednak niezależnie od jej rodzaju najważniejsze jest, aby kołdra zapewniała ciepło w chłodniejsze dni i właściwą cyrkulację latem. Aby ułatwić wybór odpowiedniej kołdry, przygotowaliśmy krótki przewodnik po rodzajach kołder.

Rodzaj wypełnienia kołdry

Kołdry z naturalnym wsadem

Kołdry wełniane

Kołdra wełniana najczęściej wypełniona jest naturalną wełną merynosów australijskich, wielbłądów lub owiec. Ten typ kołdry doskonale odprowadza wilgoć, jest idealnym izolatorem ciepła oraz nie przyciąga kurzu, co docenią alergicy. Ze względu na swoje zdrowotne właściwości kołdra wełniana polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na reumatyzm i zwyrodnienia kręgosłupa.

Kołdry puchowe

Do wyboru są dwa rodzaje puchów: gęsi i kaczy. Puch gęsi uznawany jest za najbardziej luksusowy z rodzajów wypełnień. Kołdra puchowa doskonale izoluje przed chłodem, jednocześnie dobrze odprowadza wilgoć i umożliwia oddychanie skóry. Kołdry puchowe są bardzo lekkie, puszyste i sprężyste, można je używać przez cały rok.

Kołdry z pierza

Pierze to ptasie pióra z domieszką puchu. W porównaniu z kołdrami puchowymi są one cięższe, mniej sprężyste, gorzej izolują też przed chłodem. Ten rodzaj wypełnienia nie nadaje się dla alergików. Na rynku rzadko można spotkać kołdry wypełnione w 100% pieprzem, najczęściej występują one w formie mieszkanki: około 75% pierza i 25% puchu.

Kołdry jedwabne

Kołdry z wypełnieniem jedwabnym polecane są osobom ceniącym najwyższą jakość. Są one bardzo miękkie, lekkie, a przy tym wykazują szereg właściwości korzystnych dla zdrowia: łagodzą podrażnienia, uśmierzają dolegliwości skórne, nie zbierają kurzu ani roztoczy, ponieważ charakteryzują je bardzo niskie właściwości antystatyczne, co przekłada się na wysoki komfort snu.

Kołdry z syntetycznym wsadem

Kołdra z poliestru

Włókno poliestrowe to bardzo popularne wypełnienie kołder. Mogą one mieć postać drobnych kuleczek (tzw. sztuczny puch) lub włókien. Polecane są osobom cierpiącym na alergię. Nie zapewniają one takiej termoizolacji jak kołdry puchowe czy wełniane, dlatego nadają się do ciepłych i ogrzewanych pomieszczeń.

Kołdra silikonowa

Włókno silikonowe to rodzaj poliestru pokrytego warstwą śliskiego silikonu. Jest to lepsza i bardziej luksusowa wersja kołdry z poliestru. Włókno silikonowe zapewnia ochronę przed kurzem i roztoczem, nie odkształca się, a przy tym doskonale utrzymuje ciepło.

Jaka kołdra na jaką porę roku?

Wybierając kołdrę do swojej sypialni, ważny jest nie tylko rodzaj wypełniania, ale również gramatura kołdry. Kołdry na zimę powinny mieć wkłady o ciężarze między 1000 a 1800 g w zależności od warunków, jakie panują w sypialni. Natomiast kołdry na lato i kołdry całoroczne – od 750 do 1500 g. Podczas wyboru kołdry znaczenie ma również rozmiar, który powinien być dopasowany do rodzaju łóżka i ilości osób, które będą pod nią spały.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaki materac wybrać do sypialni?

Zamknij