Jak wybrać idealną poduszkę?

Maj 29, 2018 | Poduszki | 0 komentarzy

Na rynku znaleźć można szeroki wybór poduszek, których producenci zapewniają, że gwarantują one wysoki komfort snu. Ale jak spośród tego bogatego asortymentu wybrać tę, która będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb. Oto krótki przewodnik na temat tego, czym kierować się przy wyborze poduszek do swojej sypialni.

Wybór poduszki a pozycja, w której śpimy

Przy wyborze poduszki przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę pozycję, w której zwykle śpimy. Osoby, które śpią na brzuchu powinny zdecydować się na niską i miękką poduszkę, która pozwoli utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji i jednocześnie umożliwi swobodne oddychanie.

Osoby śpiące na plecach potrzebują wyższej poduszki o średniej miękkości i grubości tak, aby głowa i szyja mogła pozostać w odpowiedniej pozycji względem ułożenia całego ciała.

Gdy śpimy na boku poduszka powinna być ani nie zbyt wysoka, ani nie zbyt niska. Poduszka do spania w pozycji bocznej nie powinna być także zbyt twarda, bo uniemożliwi ona stuprocentowe rozluźnienie.

Rodzaje wypełnienia poduszek

Poduszki możemy podzielić na te z wypełnieniem naturalnym – takie jak puch, pierz, wełna, jedwab (czasami stosuje się również orkisz, gryki, łuski prosa, bambus) oraz poduszki z wypełnieniem syntetycznym – włókna poliestrowe, akrylowe, pianka, lateks.

Poduszki z wsadem naturalnym

Poduszki z wsadem naturalnym mają wiele zalet: są bardzo delikatne w dotyku, ułatwiają odprowadzenie wilgoci, mają właściwości termoregulacji, zapewniają wysoki komfort snu, a przy tym są bardzo lekkie. Poduszki z wypełnieniem z puchu gęsiego uznawane są za jakościowo najlepsze. Pierze to z kolei pióra wymieszane z puchem. Są one tańsze niż 100% puch, ale i gorsze jakościowo. Nie zmienia to jednak faktu, że pierz podobnie jak puch jest wsadem naturalnym, dzięki czemu doskonale odprowadza wilgoć. Poduszki wełniane nie przyciągają kurzu, mogą być używane przez cały rok – latem odprowadzają wilgoć, a zimą zapewniają należyty komfort cieplny.

Poduszki z wsadem syntetycznym

Wypełnienie z włókien syntetycznych nadaje się dla osób borykających się z alergiami zwłaszcza na kurz i roztocze. Do najpopularniejszych wypełnień poduszek syntetycznych należy:

  • wypełnienie z granulatu – granulat w poduszce przypomina swoją strukturą puch. Najczęściej wykonuje się go z poliestru lub silikonu. Granulat silikonowy jest jednak trwalszy.
  • wypełnienie z lateksu – jest to materiał lekki i miękki, a dzięki swojej strukturze zapewnia ciału odpowiednią wentylację. Lateks jest elastyczny i się nie odkształca.
  • wypełnienie z pianki – pianka może być termoelastyczna lub poliuretanowa. Zarówno jedna, jak i druga to materiały wysokiej jakości, które idealnie dopasowują się do potrzeb śpiącego.
  • wypełnienie z włókna – włókno, podobnie jak granulat, może być silikonowe lub poliestrowe. Wypełnienie z włókna jest bardzo popularne ze względu, że jest przyjazne dla skóry, a przede wszystkim pozwala ciału oddychać. Dzięki cyrkulacji powietrza włókna doskonale absorbują nadmiar wilgoci.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wybrać kołdrę?

Zamknij