Jak wybielić pożółkłe poduszki? ABC metod na usuwanie plam z poduszek

Lis 23, 2022 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Wybielanie pożółkłych poduszek nie jest takim prostym zadaniem. Nierzadko domowe sposoby nie wystarczają i trzeba zastosować środki chemiczne. Istnieją jednak sprawdzone rady na to, żeby poduszka dalej nadawała się do użytkowania. Możliwe jest skuteczne pozbycie się plam z potu, cząstek naskórka oraz łoju z włosów. Wszystko dzięki sprawdzonym sposobom, które znane są od wielu lat. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie odświeżyć poduszkę.

Dlaczego poduszki się brudzą i trzeba je prędko odświeżyć?

Upały w czasie lata bądź intensywne nagrzewanie sypialni nierzadko sprawia, że skóra głowy podczas snu zaczyna się pocić. Powoduje to brzydkie plamy na poduszkach, które trzeba niezwłocznie usunąć. Niestety nierzadko jest to łatwa czynność. Okazuje się, że usunięcie plam z poduszek może być prawdziwym utrapieniem. Jednak istnieją sprawdzone sposoby na to, żeby się ich pozbyć. 

Poszewki, w których widoczne są żółte oraz brązowe przebarwienia, zdecydowanie nie wyglądają estetycznie. Ponadto potrafią skutecznie odebrać ochotę na drzemkę oraz na sen. Jednak nie jest to kwestia, która powinna powodować najwięcej obaw. Częste i regularne pranie poduszek to wyraz dbałości o higienę oraz troski o własne zdrowie, o czym każdy powinien pamiętać. Poduszka, na której kładzie się głowę, absorbuje praktycznie wszystko. Mowa tutaj nie tylko o pocie czy resztkach kosmetyków stosowanych w czasie codziennej pielęgnacji, ale też o ślinie. Co więcej, gromadzące się na poduszce włosy oraz martwy naskórek pod wpływem ciepła oraz wilgoci zamieniają się w środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii, roztoczy oraz grzybów. Nierzadko są one przyczyną wysypek oraz innych problemów skórnych. Zabrudzone poduszki mogą spowodować osłabienie włosów, a nierzadko i kłopoty z oddychaniem oraz zasypianiem. Dlatego każda osoba powinna pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Plamy z potu nigdy nie powinny zostać pozostawione.

Usuwanie plam potu z poduszki

Istnieją sprawdzone sposoby na usunięcie plam potu z poduszki. Oczywiście można skorzystać z usług renomowanych pralni, jednak wiąże się to ze sporym wydatkiem oraz wymogiem udania się do takiego punktu. Można przede wszystkim postawić na sprawdzone, domowe sposoby. Okazuje się, że przywrócenie śnieżnobiałego koloru poduszkom nie jest trudne, jeśli zna się skuteczną metodę. Możliwe jest skuteczne odświeżenie poduszki. Dzięki sprawdzonemu sposobowi będą one wyglądały jak nowe, a co ważniejsze – zostaną oczyszczona z wszelkich bakterii oraz roztoczy. 

Kuracja czyszcząca poduszkę powinna być regularnie stosowana. Najlepiej robić to przynajmniej co parę tygodni. Żeby skutecznie wybielić pożółkłą poduszkę, trzeba przygotować:

– 1 łyżkę sody oczyszczonej

– 1 łyżkę dobrego wybielacza

– 1 łyżkę boraksu

– 1 łyżkę płynu do mycia naczyń

Bardzo istotne jest zastosowanie boraksu, gdyż ten środek świetnie usuwa wszelkie plamy z materiału. Od lat jest powszechnie stosowany w Stanach Zjednoczonych. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się go w Europie, w tym także w Polsce, w celu usuwania wszelkich plam. Dzięki niemu możliwe jest wybielenie poduszki oraz wywabienie plamy. Ponadto ten środek czyszczący usuwa nieprzyjemne zapachy. Okazuje się, że kilogram boraksu można kupić za ponad 10 złotych. Brudne poduszki trzeba włożyć do pralki. Najlepiej dorzucić do niej dwie piłki tenisowe. Dzięki temu poduszki będą przyjemniejsze w dotyku, a puch nie będzie zbity. Do komory na detergent należy wlać wszelkie składniki z listy wymienionej powyżej. Kolejno trzeba ustawić pranie zgodnie z informacją załączoną przez producenta na metce. Najlepiej poduszki wysuszyć blisko źródła ciepła. Idealnie będzie je postawić do wysuszenia obok grzejnik, jednak nie mogą suszyć się one zbyt długo.

Skuteczne wybielenie pożółkłych poduszek

Istnieją też inne sprawdzone sposoby na usuwanie plam potu z poduszki. Przede wszystkim warto sięgnąć po ceniony od wielu pokoleń biały ocet. Idealny jest do sprzątania i sprawdzi się też świetnie jako wywabiacz plam z poduszki. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że przy okazji świetnie dezynfekuje pościel. Ocet należy wymieszać z chłodną wodą w proporcji jeden do jednego. Następnie roztwór należy przelać do butelki z atomizerem i spryskać obficie plamy. Poduszkę trzeba zostawić na godzinę, a kolejno wypłukać w miednicy z letnią wodą. Na samym końcu należy ją uprać w pralce według zaleceń producenta. Tak zdezynfekowana poduszka z pewnością zostanie oczyszczona z wszelkich bakterii, które niekorzystnie wpływają na ludzkie zdrowie. 

Dodatkowo wszelkie plamy zostaną zlikwidowane i można cieszyć się świeżą poduszką, która wygląda jak nowa. Zamiast octu można też postawić na sodę oczyszczoną. Idealnie przywraca ona biel, a dodatkowo ma też właściwości dezynfekujące. Ten składnik jest również znany od lat. Dzięki niemu można usunąć wszelkie uporczywe zabrudzenia na przykład z przypalonej patelni. Dlatego warto mieć w swoim domu ocet bądź sodę oczyszczoną. Dzięki tym produktom możliwe jest nie tylko wybielenie pożółkłych poduszek, ale też czyszczenie wielu innych rzeczy.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie jest znaczenie snów o tekstyliach?
Sny o pościeli – co w senniku oznaczają domowe tekstylia?

Zamknij