Jak usunąć przykry zapach z kołdry i materaca?

Lut 17, 2022 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Pozbywanie się przykrych zapachów z łóżka, kołdry czy materaca może nie być prostym zadaniem. Szczególnie jeśli są to zapachy powstałe już jakiś czas temu. Spanie w takich warunkach będzie nie tylko niekomfortowe, ale może być również niebezpieczne. Dlatego tak istotne jest, by odpowiednio zadbać o warunki, w jakich śpimy. Przybliżymy dzisiaj kilka prostych sposobów na to, jak usunąć przykry zapach z kołdry czy materaca. Zapraszamy do lektury!

Skąd mogą brać się brzydkie zapachy na pościeli i materacu?

Codzienne użytkowanie materaca, poduszek, kołdry czy pościeli sprawia, że się brudzą. Mogą pochłaniać zapachy z otoczenia, nasz pot, elementy naskórka oraz przykre aromaty z rozlanych napojów czy resztek jedzenia spożywanego w łóżku. Do powstania nieprzyjemnych woni dochodzi również wtedy, gdy korzystają z niego dzieci lub osoby chore. Maluchom może przytrafić się wypadek w postaci zasikania łóżka. Z kolei osoby starsze czy chore zażywające różne lekarstwa mogą pocić się i przekazywać pościeli nieprzyjemne zapachy. Są to tylko niektóre przyczyny powstawania przykrych zapachów w naszych łóżkach. Nie możemy również zapominać o zwierzętach jak psy czy koty, które lubią napsocić.

Jak pozbyć się zapachu moczu z materaca i pościeli?

Jednym z najtrudniejszych do usuwania zapachów jest ten pochodzący z moczu. Gdy dojdzie do powstania takiej plamy, powinniśmy jak najszybciej umyć to miejsce zimną wodą z pomocą ścierki lub ręczników papierowych. Dokładne wyczyszczenie naszego materaca czy pościeli jest kluczem do pozbycia się tego zapachu. Mycie zimną wodą w sprawi, że stężenie moczu w tkaninie będzie się zmniejszało. By jeszcze przyspieszyć ten proces, warto skorzystać z domowego sposobu usuwania zapachu moczu z pomocą wody utlenionej. Innym sposobem jest wcieranie w plamę mąki kukurydzianej, a w kolejnym kroku spłukanie jej wodą. Ta metoda sprawdzi się jednak bardziej w czyszczeniu kołdry i pościeli niż samego materaca. Plamy z moczu wraz z charakterystycznym zapachem możemy również pozbywać się, wykorzystując z mydło i amoniak. Powinniśmy przygotować roztwór wody oraz amoniaku i mydła w proporcjach jeden do jednego i nim czyścić zabrudzoną powierzchnię. Pamiętajmy, że samo wysuszenie i wywietrzenie materaca nie spowoduje, że zapach moczu zniknie. Oprócz tego, że cały czas będzie istniała plama, to stanie się ona siedliskiem bakterii i innych drobnoustrojów.

Domowe sposoby na pozbycie się zapachu moczu z materaca

Oprócz wyżej wymienionych metod znajdziemy jeszcze kilka innych domowych sposobów na zwalczanie przykrego zapachu moczu z pościeli. Przede wszystkim warto sięgnąć po sodę oczyszczoną, tak przydatną w każdych innych domowych porządkach. Powinniśmy przygotować papkę z wody i sody oraz nałożyć ją na plamę. Po około pół godzinie możemy zebrać nadmiar sody oczyszczonej i doczyścić plamę zimną wodą. Jeśli nie udało nam się pozbyć całego zabrudzenia, warto powtórzyć czynność.

Kolejną metodą na walkę z przykrym zapachem na materacu są olejki eteryczne. Najbardziej polecamy te, które mają właściwości odkażające i antybakteryjne. Sięgnijmy więc po olejki eukaliptusowy, cynamonowy, z drzewa herbacianego czy lawendowy. Nie możemy ich jednak nakładać bezpośrednio na łóżko, ponieważ możemy w ten sposób stworzyć kolejną plamę. Olejki eteryczne stosujemy jako dodatek do sody oczyszczonej i przygotowanej papki.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z materaca i pościeli?

Innym trudnym do pozbycia się zapachem jest ten spowodowany stęchlizną. Przykry zapach wilgoci na meblach czy pościeli może powstać nie tylko na skutek ich nieprawidłowego, długoletniego przechowywania. Wystarczy, że wyprana pościel będzie źle przechowywana lub niedosuszona, by zaczęła brzydko pachnieć. Oczywiście w takim przypadku najprościej jest ją ponownie wyprać i dokładnie wysuszyć, najlepiej w przewiewnym pomieszczeniu. Nieco gorzej będzie nam pozbyć się zapachu stęchlizny z materaca czy łóżka. Samo wywietrzenie nie wystarczy, a pozbywanie się tego zapachu wiąże się również z pozbyciem się pleśni, która jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Śmierdzący materac powinien zostać możliwie dokładnie wyczyszczony i wysuszony. Mycie czy pranie takich mebli może odbywać się z pomocą domowych środków czyszczących. Najlepiej sprawdzi się czyszczenie sodą oczyszczoną i olejkami eterycznymi o działaniu bakteriobójczym. Przygotowaną mieszaninę nakładamy na materac i pozostawiamy na godzinę. Po tym czasie dokładnie odkurzamy materac oraz wystawiamy do wysuszenia. Na koniec możemy pod świeżą pościel położyć suszone kwiaty lawendy czy rumianku.

Jeśli te sposoby na pozbycie się zapachu stęchlizny z materaca okażą się nieskuteczne, będziemy musieli sięgnąć po profesjonalne środki jak chociażby neutralizatory zapachów. Od domowych sposobów różnią się one tym, że działają nie tylko powierzchniowo, ale wnikają w spryskiwane powierzchnie. 

Najważniejsze zasady usuwania przykrych zapachów z kołdry i materaca 

Przede wszystkim starajmy się reagować możliwie szybko. Usuwajmy plamy sposobami domowymi lub detergentami dedykowanymi. Jeśli wszystkie te metody zawiodą, zmuszeni będziemy do zakupu nowych materacy czy kołder. W przypadku pościeli zawsze zaczynajmy od prania, oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaką pościel wybrać dla dziecka z nadwrażliwością sensoryczną
Jaką pościel wybrać dla dziecka z nadwrażliwością sensoryczną?

Zamknij