Jak prać prześcieradło frotte? Podpowiadamy

Lis 14, 2023 | Sen a zdrowie | 0 komentarzy

Jednym z podstawowych elementów naszej sypialni, a szczególnie łóżek, jest prześcieradło. Ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której by go nie było. Jest na tyle ważne, że coraz więcej ludzi zastanawia się, jaki materiał produktu będzie najlepszy. W ostatnim czasie bardzo popularną tkaniną wykorzystywaną podczas produkcji prześcieradła stała się frotta. Oczywiście, jak każde inne akcesoria bielizny pościelowej trzeba wiedzieć, w jakich warunkach prać prześcieradło, a także jak je pielęgnować. W artykule podpowiadamy, jak czyścić materiał frotte i na co należy uważać.

Czym charakteryzuje się prześcieradło frotte?

Zanim jednak podpowiemy, jak powinno się wykonywać prawidłową pielęgnację prześcieradła frotte z gumką, warto poznać, czym tak naprawdę jest sam materiał. Największą cechą charakterystyczną produktu jest jego okrywa pętelkowa, ponieważ to ona powoduje, że wyróżnia się na tle pozostałych akcesoriów do sypialni. Zatem pojawia się także pytanie, jak jest produkowane prześcieradło frotte? Co ciekawe, wytwarza się materiał na specjalnych krosnach z wątku oraz dwóch osnów – podstawowych i pętelkowych. Ta pierwsza część tworzy strukturę tkaniny, natomiast druga odpowiada za chłonność materiału, a także sprawia, że nie pojawia się wilgoć na powierzchni. Z tego względu najczęściej wykorzystywany jest do produkcji nie tylko prześcieradeł, ale i ręczników, szlafroków czy pościeli.

Jak prać prześcieradło frotte z gumką?

Prześcieradło, które składa się z tego materiału, jest nie tylko praktyczne, ale i wygodne w użytkowaniu. Najczęściej takie akcesoria do sypialni wyposażone są w dodatkową gumkę, dzięki temu mamy pewność, że podczas odpoczynku, materiał się nie zsunie. Co więcej, prześcieradło jest także proste i łatwe w zakładaniu na materac. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do łóżka, co także wpływa na komfort i jakość snu.

Wiemy już jak produkowana jest sama tkanina frotte, zatem teraz możemy podpowiedzieć, jak powinno się prać prześcieradło. Jeśli chcemy, aby tkanina zachowała wysoką jakość i służyła nam przez lata, należy przestrzegać kilku ważnych kwestii, a oto one:

  • Sprawdzanie metki na produkcie: tak samo jak w przypadku większości tekstyliów pierwszym krokiem przed praniem jest sprawdzenie metki od producenta. To właśnie na niej można znaleźć wszelkie niezbędne wskazówki, jak prawidłowo suszyć prześcieradło, ale i jaka temperatura prania będzie najlepsza.
  • Segregacja kolorów: jeśli chcemy uniknąć przebarwień i pomieszania kolorów, to przede wszystkim należy oddzielić materiał frotte od innych tkanin, które znajdują się w pralce.
  • Odpowiednie pranie prześcieradła frotte z gumką: kolejną bardzo ważną kwestią podczas pielęgnacji bielizny pościelowej jest zachowanie temperatury prania, którą wcześniej przeczytaliśmy na metce. Najczęściej czyszczenie prześcieradła powinno się wykonywać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Jeśli jednak obawiamy się, że materiał może ulec skurczeniu, zaleca się pranie w niższej temperaturze.
  • Program prania w pralce: po czasie przychodzi moment, kiedy musimy wybrać rodzaj prania. Nie jest to zbyt łatwe zadanie, ale jeśli spojrzymy na metkę i zalecenia producenta dotyczące prania tak jak w przypadku temperatury, to dowiemy się, który program będzie najlepszy.
  • Używanie łagodnych płynów do prania i unikanie wybielaczy: wybierając odpowiedni środek piorący, powinniśmy postawić na łagodne płyny, które przede wszystkim nie podrażniają tkaniny produktu. W takim przypadku zaleca się unikać produktów, które mogą uszkodzić materiał i jego włókna. Powinno się także omijać wybielacze, które nie tylko uszkadzają kolor prześcieradła, ale i jego całą strukturę.
  • Suszenie: oczywiście po całym procesie pielęgnacji prześcieradła frotte z gumką może pojawić się pytanie, jak suszyć? Najlepszym rozwiązaniem jest naturalny sposób, czyli rozwieszenie w lecie na powietrzu lub suszenie w zimie w suszarce z zachowaniem niskiej temperatury.

Ważne: Kupując nowe prześcieradło frotte, powinniśmy pamiętać o tym, żeby wyprać je przed pierwszym użyciem. Dzięki temu pozbędziemy się różnych bakterii i roztoczy, które mogą znajdować się na powierzchni materiału. Co więcej, usuniemy także zapach barwnika, który wykorzystywany jest do produkcji prześcieradeł.

Przechowywanie i ochrona prześcieradła frotte z gumką

Po pielęgnacji prześcieradła przychodzi czas na jego przechowywanie. Jest to również bardzo istotne, jeśli chcemy, aby zachowało swoją świeżość i jakość na dłużej, a jak się okazuje, jest to do zrobienia:

  • Przechowywanie w suchym miejscu – dzięki temu unikniemy pojawiającej się pleśni i zapachów na materiale,
  • Ochrona przed plamami – jeśli obawiasz się, że mimo przechowywania prześcieradła w suchym i ustronnym miejscu, materiał może się zabrudzić, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować pokrowiec ochronny. Zabezpieczy on produkt przed plamami i zanieczyszczeniami.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co ile dni należy zmieniać pościel?
Jak często wymieniać pościel na nową? O tym musisz pamiętać

Zamknij