Jak prać pościel hipoalergiczną? Zasady prawidłowej pielęgnacji

Gru 11, 2023 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Pranie pościeli to kluczowy element podczas jej pielęgnacji, który ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i odpoczynek. Podczas czyszczenia należy zwracać uwagę na zalecenia producentów na metce, które mówią, jak prawidłowo prać poszewki do sypialni. Szczególnie te, które są dostosowane do osób z różnymi alergiami, np. na roztocza. W naszym artykule podpowiadamy, jak pielęgnować pościel hipoalergiczną.

Co to znaczy hipoalergiczny?

Zanim wyjaśnimy, jak prawidłowo prać komplet pościeli hipoalergicznej, to warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się sam termin. Głównym atutem antyalergicznych produktów jest fakt, iż nie wywołuje reakcji alergicznych. Słowo pochodzi jeszcze z języka greckiego, natomiast przedrostek „hippo” oznacza mniej. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że produkt jest całkowicie pozbawiony właściwości alergicznych.

Jaka jest pościel hipoalergiczna?

Pościel dla alergików hipoalergiczna jest wykonana z surowców i materiałów, które nie powodują uczulenia. Poszewki polecane są także dla osób z lekkimi alergiami, u których nie zdiagnozowano przyczyny jej powstawania. Dodatkowym atutem jest fakt, iż nie zawiera sztucznych ulepszaczy, wybielaczy czy też barwników. W najgorszym wypadku takie środki mogłyby nasilić występowanie alergii.

Jak pielęgnować pościel hipoalergiczną dla alergika?

Kolejnym ważnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę podczas zakupu pościeli hipoalergicznej, jest materiał i sposób pielęgnacji. Najważniejsze, aby stosować się do wytycznych i zaleceń producenta, wtedy będziemy mieć pewność, że pościel antyalergiczna zachowa swoje właściwości na dłużej. Zatem, jakie wybrać i jak prać poszewki hipoalergiczne?

Pościel hipoalergiczna wykonana z jedwabiu

Pościel z jedwabiu w porównaniu do bawełnianej jest materiałem znacznie bardziej wymagającym co do pielęgnacji. Ceni się ją nie tylko za wysoką trwałość, miękkość, czy właściwości antyalergiczne. Co więcej, tkanina się nie elektryzuje i jednocześnie nie gromadzi roztoczy, czy innych bakterii. Podczas pielęgnacji należy używać hipoalergicznych produktów do prania, które są specjalnie dostosowane do tego rodzaju materiału. Na pralce ustawiamy delikatny program, natomiast temperatura wody nie powinna przekroczyć 30 stopni Celsjusza.

Pościel hipoalergiczna wykonana z bawełny

Poszewki wykonane z bawełny to najczęściej wybierany produkt na rynku podczas zakupu bielizny pościelowej. Z tego względu bardzo często pojawia się pytanie, jak prać pościel antyalergiczną bawełnianą? Białe tkaniny akcesoriów sypialnianych należy czyścić w temperaturze maksymalnie 60 stopni Celsjusza. W przypadku kolorowej poszewki jest inaczej i nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza.

Pościel hipoalergiczna wykonana z satyny bawełnianej

Podczas prania pościeli antyalergicznej satynowej należy używać przede wszystkim dostosowanych produktów do materiału, np. hipoalergiczny proszek do prania. Temperatura prania w przypadku tego typu poszewek powinna wynosić od 40 do 60 stopni Celsjusza. Najważniejsze, aby nie używać wybielaczy, ponieważ środek może nieodwracalnie zniszczyć jej strukturę.

Pościel hipoalergiczna wykonana z flaneli

Temperatura wody podczas prania pościeli powinna wynosić około 40 stopni Celsjusza. Jeśli ustawimy na wyższą, to czyszczenie może zmniejszyć włókna poszewek, przez co materiał będzie się mechacił. Warto zastosować hipoalergiczne produkty do prania, jak płyn do płukania. Dzięki temu zachowamy na dłużej właściwości naszego produktu.

Pościel hipoalergiczna wykonana z kory

Pościel z kory tak jak w przypadku satyny bawełnianej, czy białych tkanin z bawełny należy prać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Podczas czyszczenia w pralce tekstyliów sypialnianych wykonanych z kory należy nie poddawać poszewek mocnemu wirowaniu. Takie działanie ma bardzo negatywny wpływ na tkaninę. Cieszy się wśród osób, które nie mają czasu na domowe obowiązki, ponieważ materiał się nie gniecie, więc nie wymaga prasowania.

Pościel hipoalergiczna z lnu

60 stopni Celsjusza to maksymalna temperatura wody, która wystarczy na pranie pościeli hipoalergicznej. Nawet 40 stopni będzie optymalne, aby wyeliminować wszelkie bakterie, a nasze włókna pozostały dobrej jakości na dłuższy czas. Komplet pościeli sypialnianej wykonanej z lnu szczególnie poleca się alergikom, ponieważ posiada właściwości hipoalergiczne.

Jak prać pościel hipoalergiczną?

Wysokiej jakości produkty hipoalergiczne należy prać tak często jak to możliwe. Podczas pielęgnacji należy używać środków, które są delikatne, ponieważ pościel ma kontakt ze skórą, dlatego nie powinny powodować podrażnień. Najlepsze akcesoria do czyszczenia to hipoalergiczne mleczko do prania, proszek, czy płyn do płukania, który zmiękcza tkaniny, a do jest miły i delikatny dla skóry. Podczas wyboru środków piorących, warto zakupić takie, które będą miały przyjazny zapach dla wszystkich domowników.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak prawidłowo prać prześcieradło frotte?
Jak prać prześcieradło frotte? Podpowiadamy

Zamknij