Jak pielęgnować pościel?

Cze 22, 2018 | Pościele | 0 komentarzy

Aby móc jak najdłużej cieszyć się piękną tkaniną pościelową, trzeba pamiętać o jej regularniej pielęgnacji. Odpowiednia pielęgnacja pościeli ma też istotny wpływ na jakość i komfort naszego snu, bo to właśnie w łóżku spędzamy średnio ⅓ naszego życia, dlatego warto zadbać o tak istotne aspekty, jak świeżość pościeli.

Wietrzenie pościeli

Pomimo że nie widzimy ich gołym okiem, roztocza są wszędzie, a najwięcej jest ich w pościeli i obiciach. Żywią się martwym naskórkiem, który zrzucamy w procesie naturalnego łuszczenia się skóry. Wywołują wiele groźnych chorób i są szczególnie niebezpieczne dla alergików. Aby uchronić się przed roztoczami, trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu pościeli. Najlepiej pościeli wietrzy się zimą przy delikatnym mrozie. Niskie temperatury skutecznie zabiją roztocza. Wywieszenie kołdry w lecie, w dodatku w pełne słońce tylko dodatkowo sprzyja rozwojowi roztoczy. Idealna pogoda do wietrzenia to suchy, zimowy dzień. Latem natomiast najlepiej rozwieszać pościel w cieniu i w przewiewnym miejscu.

Pranie pościeli

Pościel najlepiej prać w temperaturze 60 st. Celsjusza, ponieważ w takiej temperaturze giną roztocza. Zawsze przed praniem pościel należy posortować według koloru i materiału, z jakiego została uszyta. Dobrą praktyką jest pranie pościeli na lewej stronie. Częstotliwość prania pościeli zależy od stopnia jej zabrudzenia. Na ogół pościel powinno prać się raz na 2-3 tygodnie. Bielizna pościelowa powinna być jednak prana częściej w trakcie choroby, kiedy silniej się pocimy (nawet co 2-3 dni).

Prasować czy nie prasować pościel?

Prasowanie pościeli to kwestia bardzo subiektywna. Jeżeli nasza pościel ma tendencje do gniecenia, prasowane jej jest wskazane. Wyprasowana pościel sprawia wrażenie bardziej przyjemnej i świeżej.

Pojemniki na przechowywanie pościeli

Nie każdy posiada łóżko z wbudowanym pojemnikiem na pościel. Alternatywą są specjalne pojemniki na pościel wykonane z tworzyw sztucznych. Są stosunkowo lekkie, pojemne i doskonale chronią pościel przed kurzem. Pojemnik na pościel to też doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca w sypialni

roztocza w poscieli 300x209 Jak pielęgnować pościel?

Środki na roztocza

Na rynku istnieje wiele preparatów, które mają na celu pomóc w walce z roztoczami. Najlepiej jednak wybierać te, które wykorzystują naturalne składniki i tym samym są bezpieczne dla naszego organizmu. Najwygodniejsze są środki w formie sprayu – wystarczy spryskać nim łóżko, materac, poduszki, pościel. Tego typu preparaty hamują i uniemożliwiają rozwój roztoczy oraz minimalizują ilość szkodliwych bakterii.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Pozycja podczas spania wpływa na sny

Zamknij