Jak materac wpływa na jakość snu? Kilka słów o doborze materaca

Paź 27, 2020 | Materac i łózko | 0 komentarzy

Nawet najlepsza dieta i regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu nie zastąpią nam regenerującego snu. To właśnie on jest kluczowy do zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia. Liczy się nie tylko to, jak długo śpimy, ale przede wszystkim jakość nocnego wypoczynku. Trudno jednak mówić o wysypianiu się na niewygodnym materacu. Wiele osób bagatelizuje to, że budzi się z bólem kręgosłupa, złym nastrojem i szeregiem różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Okazuje się, że to właśnie niewłaściwie dobrany materac może być źródłem tego typu problemów. Czas zastanowić się nad tym, jak wybrać ten idealny dla siebie.

Materac a jakość snu – czy to na czym śpimy, jest istotne?

Jeśli jesteśmy bardzo zmęczeni, to zaśniemy nawet na niezbyt wygodnym łóżku, ale jakość snu nie będzie optymalna i relatywnie szybko zaczną pojawiać się tego konsekwencje. Warto wobec tego dołożyć wszelkich starań do tego, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do nocnego wypoczynku. Zakup materaca powinien być dobrze przemyślany, opierać się na indywidualnych potrzebach, preferencjach i oczekiwaniach użytkownika. Czasami wystarczy zmiana materaca do tego, aby bardzo szybko odsysać dobre samopoczucie i odnotować poprawę zdrowia, zredukować szereg uciążliwych dolegliwości zdrowotnych. Właściwie dobrany materac zapewnia należyte podparcie kręgosłupowi, nie może być zbyt miękki ani za twardy.

Spanie na niewłaściwym materacu to prosta droga do budzenia się niewyspanym, obolałym. Nie ma mowy o spokojnym śnie, co niestety przekłada się na stres i niepokój. Z kolei optymalny materac poprawia jakość snu i pozwala na obudzenie się pełnym energii. Niedopasowany materac skutkuje nieprawidłowym układaniem się ciała i tworzeniem punktów ucisku, co odczuwamy w postaci bólu – przede wszystkim pleców, bioder, szyi. Dobry materac zagwarantuje równomierne rozkładanie ciężaru ciała, nie ma mowy o obciążeniu żadnej jego części. Zużyty materac to nie tylko niewygoda, ale też większe ryzyko wystąpienia alergii z powodu nagromadzonych w nim chorobotwórczych drobnoustrojów. Nie jest on w stanie utrzymać należycie ciężaru ciała, powoduje zniekształcanie się naturalnego ułożenia kręgosłupa.

Czy materac musi być twardy?

Utarło się przekonanie, że materac powinien być twardy, aby zapewniać optymalne podparcie ciału, w czym jest sporo racji, ale nie bez powodu mamy różne stopnie twardości do wyboru. Każdy z nas jest inny i materac zawsze trzeba dobrać do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji, oczekiwań. Nie może być on ani za miękki, ani zbyt twardy. Duże znaczenie ma sylwetka i masa ciała, to właśnie trzeba mieć na uwadze przy wybieraniu materaca. Idealny to ten, który dobrze dopasuje się do budowy anatomicznej ciała, czyli do naturalnych jego krzywizn. Do wyboru są cztery kategorie twardości, dobierane do wagi ciała. Zasada jest taka, że im masa ciała jest większa, tym należy sięgnąć po twardszy materac. Trzeba też pamiętać o tym, że wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby i preferencje. Osoby młode zwykle preferują twardsze materace, ale te w średnim wieku sięgają o modele o większej miękkości – wynika to z tego, że inaczej odczuwają stopień nacisku.

Zbyt miękki materac nie będzie należycie podtrzymywał kręgosłupa, przez co zacznie się on nienaturalnie wyginać, czego skutkiem będą dolegliwości bólowe pleców i może dojść nawet do skrzywienia kręgosłupa. Spanie na zbyt twardym materacu również przyczyni się do bólu kręgosłupa ze względu na nadmierne uciskanie naczyń krwionośnych. W łóżku spędzamy przecież wiele godzin dziennie, więc konsekwencje źle dobranego materaca mogą być naprawdę poważne. Za twarde podłoże to prosta droga do niewysypiania się i nawet bezsenności. Nie ma mowy o wygodzie, ale trzeba liczyć się z dyskomfortem, czyli zamiast wypoczynku męczymy się niepotrzebnie.

Jak dobrać materac do wagi i swoich potrzeb?

Materace mogą być miękkie (piankowe), średnio miękkie (sprężynowe) lub twarde (lateksowe, kokosowe). Skala ma aż dziesięć punktów, więc każdy znajdzie dla siebie optymalny wariant. Popularnym oznaczeniem twardości są H1, H2, H3 i H4. Stosuje je większość producentów materacy, na podstawie wagi ciała użytkowników.

  • Materace oznaczone H1 uznawane są za miękkie i polecane osobom o masie ciała do 60 kilogramów.
  • Materace H2 charakteryzują się średnim stopniem twardości i zaleca się sięgać po nie przy wadze między 60 a 80 kilogramów.
  • Materac H3 jest twardy, ale świetnie sprawdza się w przypadku użytkowników w przydziale wagowym 80-110 kilogramów.
  • Najtwardsze materace mają oznaczenie H4 i poleca się je osobom o masie ciała przekraczającej 110 kilogramów.
  • Nowoczesne materace posiadają dodatkowe strefy twardości, co pozwala na jeszcze lepsze dostosowanie ich do swoich indywidualnych potrzeb. Mówić można tutaj o trzech, pięciu czy nawet siedmiu dodatkowych strefach, które przypisane są do konkretnych partii ciała. W ich przypadku użytkownik ma zagwarantowane dokładniejsze dopasowywanie się materaca do ciała.
  • Przy dobrze dobranej twardości materaca nie ma mowy o zapadaniu się ciała, powinien pozwalać na swobodne zmienianie pozycji. Leżąc na boku, kręgosłup powinien być ułożony w linii prostej. Z kolei w pozycji na wznak/brzuchu kształt kręgosłupa powinien przypominać literę S.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Funkcje poduszki chłodzącej na lato
Poduszka chłodząca nie tylko na lato! Sprawdź jej zalety

Zamknij