Jak jakość snu wpływa na nasze zdrowie?
Spis treści
W czasach, w których wielu z nas żyje w nieustannym biegu, zapominamy o tym, jak bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie jest odpowiedni i komfortowy sen. To właśnie dzięki spokojnej i przespanej nocy każdy z nas ma możliwość wypoczynku, regeneracji i pobudki w pełni sił witalnych. Jednak ostateczny wpływ na to, w jakiej formie się obudzimy, ma wiele czynników zewnętrznych, których nie wolno bagatelizować.
Odpowiednia ilość snu
Według licznych badań prowadzonych na temat snu, każda osoba dorosła potrzebuje od 7 do 9 godzin snu. Jedna osoba poczuje się dobrze już po 7 godzinach, a inna będzie potrzebować na regenerację 9 godzin – jest to w dużej mierze sprawa indywidualna. Odpowiednia dawka snu ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, zdrowia fizycznego i kondycji. Sen uchodzi za najlepsze lekarstwo na wszystko, dodatkowo pozbawiony jest skutków ubocznych. Kiedy śpimy, wzmacnia się nasz układ odpornościowy dlatego, gdy ktoś za mało śpi wykazuje większą skłonność do zaburzeń układu immunologicznego. Głęboki sen jest również niezbędny do pozbycia się zbędnego balastu i codziennej obrony przed stresem. Im więcej dzieje się wokół nas w ciągu dnia, tym większej dawki snu potrzebujemy.
Komfortowy sen, czyli odpowiednie miejsce do spania
Jednym z najważniejszych kryteriów mających wpływ na jakość snu jest właściwy wybór łóżka, materaca oraz pościeli. Od tego, jakiej wielkości jest łóżko, jaki posiada stelaż, jakie wypełnienie jest materaca oraz z jakiego materiału została uszyta pościel zależy to, w jakim stanie wstaniemy rano i z jakim nastawieniem zaczniemy nowy dzień.
Jak spać, by się wyspać – fazy snu
Wyróżnia się cztery fazy snu, na które składają się dwa rodzaje snu – faza NREM (N1, N2, N3) oraz faza REM. Faza pierwsza N1, która następuje przed zapadnięciem w sen to zasypianie. Podczas tego etapu bardzo łatwo się obudzić. Druga faza (N2) to sen płytki. W tym momencie ciało przygotowuje się do przejścia w sen głęboki. Podczas fazy snu N3 śpimy głęboko. W śnie głębokim krew przepływa w kierunku od mózgu do mięśni, aby pomóc w regeneracji i odzyskiwaniu energii. Wybudzenie z tego etapu może spowodować, że przez jakiś czas możemy być zdezorientowani. Faza snu REM, często nazywana snem paradoksalnym, odpowiada za marzenia senne.
Cztery fazy snu przebiegają w ciągłych cyklach przez całą noc, dlatego faza czwarta REM zostaje osiągnięta po upływie około 90 minut od zaśnięcia. Cały cykl może się powtarzać od czterech do sześciu razy w przeciągu całej nocy.
Co zrobić, gdy nie możemy zasnąć?
Istnieje wiele sposobów na to, aby zapewnić sobie spokojny sen. Bardzo często problemy z zaśnięciem wynikają z braku zmęczenia i prowadzeniem mało aktywnego trybu życia w ciągu dnia. Jeśli zaobserwujemy u siebie problemy z zaśnięciem, mogą pomóc nam ćwiczenia fizyczne wykonywane tuż przed położeniem się spać. Pół godziny intensywnego treningu wprowadzi nasze ciało w zmęczenie, co przełoży się na lepszy sen. Aby uniknąć bezsenności, ważne jest również, aby po godzinie 16 nie pić kawy, coli i w miarę możliwości ograniczyć herbatę.
Ostatnie komentarze