Jak dobrać twardość materaca?

Lip 23, 2018 | Materac i łózko | 0 komentarzy

Przy opisach materacy, oprócz podstawowych informacji o jego rodzaju, można znaleźć również dodatkowe symbole oznaczające twardość materaca. Co oznaczają i jak je czytać?

H – oznaczenie twardości materaca

Oznaczenie H pochodzi z języka angielskiego (hardness) i oznacza twardość materaca. W przypadku materaców do użytku domowego występują aż 4 stopnie twardości, które oznaczone są kolejno: H1, H2, H3 i H4. Generalnie zasada jest taka, że im cyfra jest wyższa, tym materac jest twardszy.

  • H1 – to materac bardzo miękki, z założenia przeznaczony dla osób do 60 kg.
  • H2 – jest to bardzo popularny rodzaj średnio miękkiego materaca, ceniony przez kobiety i dzieci. Zalecany jest dla osób od 60 do 80 kg. Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj materaca. 
  • H3 – to materace stosunkowo twarde. Polecane osobom ważącym od 80 do 100 kg. Osby lżejsze mogą czuć się średnio komfortowo na takim materacu. 
  • H4 – to najtwardsze z dostępnych materacy, które nadają się dla osób ciężkich. Zalecana waga powinna przekraczać 100 kg.

%name Jak dobrać twardość materaca?

Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniego materaca?

Zbyt miękki materac może powodować zapadanie się ciała i brak odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Natomiast zbyt twardy może prowadzić do ucisku naczyń krwionośnych, co w efekcie może doprowadzić do cierpnięcia kończyn. Na zbyt twardym materacu będzie nam niewygodnie, często będziemy się wiercić i pojawią się problemy ze znalezieniem odpowiedniej pozycji.

 

Jaką wybrać twardość materaca w przypadku partnerów z różnicą wagi?

W przypadku, gdy pomiędzy partnerami śpiącymi na jednym łóżku są różnice wagowe, rozwiązaniem jest kupienie dwóch mniejszych materaców o inne twardości. W ten sposób dopasowujemy materac idealnie do indywidualnych wymagań. Takie rozwiązanie ma także inną zaletę: wygoda użytkowania. Mniejszy materac łatwiej będzie wnieść do mieszkania, odkurzyć czy wyczyścić. Jednak dla osób, które nie chcą mieć dwóch różnych materacy, też jest rozwiązanie – materac z dwoma rodzajami twardości. W tego typu materacach połowa ma twardość H2, a druga połowa H3. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy z partnerów śpi wygodnie.

Twardość materaca określana jest subiektywnie, uzależniona jest głównie od naszej wagi oraz dotychczasowych przyzwyczajeń. Dlatego określenia H1-4 w rzeczywistości mogą dotyczyć tego samego materaca w zależności od osoby, która się na nim położy. Natomiast przyjmuje się, że człowiek grubszy powinien leżeć na twardszym materacu niż człowiek szczupły.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Co ma wpływ na jakość snu?
Bezsenność. Jakie są skutki braku snu?

Zamknij