Jak często wymieniać pościel na nową? O tym musisz pamiętać
Większość z nas higienę snu postrzega przez pryzmat czasu, jaki przeznaczamy na regenerację. Jednak warunki odpoczynku mają równie spory wpływ na samopoczucie, a tym samym zdrowie. W związku z tym warto nie tylko wybierać wysokiej jakości tekstylia, lecz także zadbać o ich prawidłową pielęgnację. W tym celu zebraliśmy niezbędne informacje o systematycznej wymianie pościeli. Kiedy to robić i od czego zależy częstotliwość?
Jak często powinno się zmieniać pościel?
Regularna zmiana pościeli jest bardzo ważna, a to ze względu na zachowanie higieny. W trakcie snu na poduszce gromadzą się resztki martwego naskórka i potu, a to idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Właśnie dlatego warto wymieniać okrycie przynajmniej raz w tygodniu.
W określonych przypadkach konieczna jest częstsza zmiana. Dotyczy to przede wszystkim okresu przeziębienia lub choroby. Systematyczność ma również znaczenie, gdy naszą sypialnię odwiedzają zwierzęta.
Osoby z nadmierną potliwością powinny rozważyć wymianę pościeli dwa razy w tygodniu. W ten sposób ograniczą przykry zapach i nagromadzenie bakterii.
Jak często zmieniać pościel latem?
W ciepłe dni ze względu na wysokie temperatury nasza skóra łatwiej się poci. Wówczas dla własnego komfortu dobrze zmieniać i prać pościel dwa razy w tygodniu. Jeśli mamy możliwość, to warto także postawić na regularne wietrzenie.
Jak często zmieniać pościel zimą?
Higiena pościeli jest istotna także zimą. Dlatego należy ją prać i zakładać nową przynajmniej raz na dwa tygodnie. Ponadto konieczna może okazać się wymiana kołdry na cieplejszą. Kiedy chcemy tego uniknąć, warto sięgnąć po wersję całoroczną. Jednak i w tym przypadku musimy pamiętać o systematycznym czyszczeniu w wysokiej temperaturze wody.
Czym grozi zbyt rzadkie zmienianie pościeli?
Jeśli zmiana pościeli odbywa się regularnie, to możemy cieszyć się lepszym wypoczynkiem. W przeciwnym razie szybko pojawią się pierwsze problemy skórne, a wśród nich alergie, infekcje i podrażnienia. Szczególnie powinny zadbać o to osoby z trądzikiem. Brudna pościel będzie nasilać produkcję sebum i zwiększy ilość wyprysków na twarzy.
Co ważne, zbyt rzadkie zmienianie pościeli tworzy idealne warunki do rozwoju roztoczy, alergenów i bakterii. W związku z tym to kwestia zachowania podstawowych zasad higieny.
Nieprawidłowa pielęgnacja tekstyliów sypialnianych negatywnie wpływa na ich trwałość. Jeśli chcemy dłużej zachować trwałość tkanin – to niezbędna okazuje się regularna zmiana i pranie w odpowiedniej temperaturze.
Co kryje się w pościeli?
Nasza sypialnia jest siedliskiem roztoczy, które najlepiej rozwijają się przy dużej wilgotności i temperaturze pokojowej. Nie jesteśmy w stanie ich dostrzec, dlatego regularna wymiana pościeli pozwala uniknąć ich nagromadzenia. Co ważne, alergia na roztocza jest niezwykle powszechna. W związku z tym to kolejny argument przemawiający za dbałością o higienę snu.
Sposób na zdrowy i higieniczny sen – regularna wymiana pościeli
Komfortowy sen wpływa na nasze samopoczucie. Kiedy dbamy o jego jakość i długość, otrzymujemy korzyści w postaci lepszej produktywności i nastroju. Elementem tej higieny jest odpowiednia częstotliwość wymiany pościeli oraz czyszczenie.
Tekstylia sypialniane powinniśmy prać w temperaturze 60 stopni. Chyba, że producent ze względu na rodzaj tkaniny rekomenduje inną wartość. Natomiast nie należy wybierać programów poniżej 40 stopni. Wówczas trudniej będzie usunąć wszystkie bakterie i roztocza, które znajdują się w pościeli.
Co ważne, w trakcie rutynowego sprzątania sypialni musimy również odkurzyć materac i założyć nowe prześcieradło. Dzięki temu tworzymy higieniczne i komfortowe warunki do codziennego odpoczynku.
Regularne pranie pościeli – dlaczego to takie ważne?
Oczywiście naturalnym elementem wymiany pościeli jest jej pranie w odpowiedniej temperaturze i z użyciem detergentów. W ten sposób pozbywamy się resztek martwego naskórka, bakterii, roztoczy czy ewentualnych plam.
Pranie i dbanie o pokrycie łóżka to czynniki wpływające na korzyści zdrowotne. Dzięki temu pozbędziemy się częstego kichania, porannego kataru lub innych dolegliwości, wynikających z braku zachowania świeżości pościeli.
Wskazówki pielęgnacji pościeli
Producenci tekstyliów sypialnianych zalecają zwykle pranie pościeli w temperaturze od 40 do 60 stopni. Szczegółowe informacje można znaleźć na metce produktu. Oprócz tego powinno się stosować delikatne detergenty, które nie podrażniają skóry i nie niszczą struktury materiału. Innym dobrym przyzwyczajeniem jest czyszczenie pościeli osobno – bez ubrań.
Ostatnie komentarze