Higiena w łóżku. Zobacz, co ile zmieniać pościel
Spis treści
- 1 Higiena w łóżku. Zobacz, co ile zmieniać pościel
Pachnąca i czysta sypialnia jest ważna nie tylko dla naszego dobrego samopoczucia. Higiena w łóżku przekłada się również na stan zdrowia, o czym bardzo dobrze wiedzą alergicy. Jednak nie tylko roztocza mogą być dla nas zagrożeniem. Długo niezmieniana pościel może stanowić pożywkę dla wielu bakterii i grzybów, to właśnie tu może leżeć przyczyna utrzymującego się trądziku i nawracających pokrzywek. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak poprawnie zadbać o swoją pościel.
Sypialnia jako oaza czystości – co powinno zniknąć z sypialni?
Sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy aż 1/3 dnia. Zachowanie właściwej higieny w łóżku i czystości w pomieszczeniu jest tak samo ważne, jak systematyczne sprzątanie łazienki czy kuchni. Nie myślmy o sypialni jak o schowku, do którego nie zaglądają goście. Przynajmniej raz w tygodniu dokładnie odkurzamy i myjemy całe pomieszczenie, co zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń i osadzaniu ich na pościeli i poduszkach.
Sprzątanie w sypialni jest szczególnie ważne podczas różnych infekcji. Pranie w wysokich temperaturach to jeden ze sposobów skutecznego pozbywania się bakterii na materiałach. Dawniej, kiedy nie każdy miał w domu pralkę, bieliznę pościelową i odzież gotowano w dużym garnku. Taki zabieg skracał czas trwania choroby i chronił innych domowników przed zarażaniem się, a także samego chorego przed nawrotem zakażenia.
Jak już wspominaliśmy, pokój, w którym śpimy, nie powinien być zagracony. Obok łóżka zostawmy miejsce tylko dla najważniejszych rzeczy. Odzież schowajmy do szafek lub garderoby – pozbądźmy się popularnego nawyku trzymania ubrań na stołkach. Jeśli planujemy założyć coś ponownie, przygotujmy na to specjalną szafkę.
Kolejnym niepozornym siedliskiem bakterii jest smartfon. Postarajmy się nie zabierać go za każdym razem do łóżka, bowiem wszystko, czego dotykamy w ciągu dnia, ląduje ostatecznie na telefonie.
Jak często zmieniać pościel? Im częściej, tym lepiej!
Zmiana pościeli bywa wstydliwym tematem. Wszędzie widujemy informacje, jakoby należało wyprać ją przynajmniej raz w tygodniu. Tymczasem wielu z nas pościel wymienia raz w miesiącu. Jak to w końcu jest? Otóż właściwa higiena wymaga od nas częstego prania bielizny pościelowej. Zależne jest to również od tego, w jaki sposób śpimy, naszego stanu zdrowia oraz ilości czasu spędzanego w łóżku.
Te czynniki powinny skłonić nas do częstego odświeżania pościeli:
spanie nago – wszystko co wydziela nasze ciało, wchłania się w pościel, a nie w pidżamę;
spanie z pupilem – zwierzak w łóżku do dodatkowa warstwa złuszczonego naskórka, resztki jedzenia i wszystko, co nasi podopieczni naniosą na łapach;
długie wylegiwanie się w łóżku – im więcej czasu spędzamy w łóżku, tym częściej powinniśmy prać pościel. Zwiększona aktywność w sypialni to również więcej potu, naskórka i bakterii;
zabieranie smartfona do łóżka – zgodnie z tym, co wcześniej napisaliśmy, na smartfonie może przenosić się najwięcej bakterii;
przeziębienie lub alergia – każda choroba powinna zakończyć się wypraniem pościeli w wysokiej temperaturze. Jeśli z natury częściej łapiemy przeziębienia, to zainwestujmy w bardziej higieniczne poszwy bambusowe lub klasyczne bawełniane. Bez problemu wypierzemy je nawet w 90 stopniach. Alergia na roztocza i kurz też skłaniają do systematycznej zmiany bielizny pościelowej – unikniemy kichania, kataru i zaczerwienionych oczu.
Ochroń pościel specjalnymi narzutami
Jeśli zależy nam na odpowiedniej higienie w łóżku, to warto dodatkowo chronić je narzutą lub kocem. Przeznaczmy do tego celu jeden egzemplarz i nie używajmy go jak klasycznego koca. Jeśli często zapominamy o ścieleniu łóżka, to pora na zmianę przyzwyczajeń – na pościel narzucajmy dodatkową warstwę, narzutę lub koc. Dzięki temu zapobiegniemy osadzaniu się kurzu, a pościel dłużej zachowa świeżość.
Higiena pościeli dziecięcej – co ile zmieniać pościel w pokoju dzieci?
Pościel w pokoju dziecięcym nie jest wyjątkiem. Właściwą higienę zachowamy, piorąc ją raz w tygodniu. Ponadto zwróćmy uwagę na zdrowie naszych pociech i to, co wnoszą ze sobą do łóżka. W razie potrzeb częstotliwość prania możemy zwiększyć. Nie zapominajmy, że każde przeziębienie powinno zakończyć się wielkim praniem w temperaturze co najmniej 60 stopni. Dzięki czemu unikniemy nawrotu zakażenia lub przeniesienia się choroby na innego członka rodziny.
Jaka pościel jest najbardziej higieniczna?
Higieniczność pościeli zależy od typów włókien. Do najbardziej “czystych” materiałów zaliczamy włókno bambusowe i bawełnę. Bambus ma właściwości antybakteryjne, ponadto świetnie radzi sobie podczas wysokich temperatur. Materiał ten sprawia wrażenie zimnego, przez co izoluje podczas ciepłych nocy. Pod bambusową pościelą pocimy się znacznie mniej, co zmniejsza ilość bakterii w otoczeniu.
Klasyczna pościel bawełniana i niektóre pościele z satyny bawełnianej są równie wytrzymałe, co bambusowe. Ponadto możemy być pewni, że wypierzemy je w wysokich temperaturach, czym ułatwimy sobie utrzymanie właściwej higieny w sypialni. Uważajmy jedynie z ozdobnymi pościelami, w ich przypadku warto dostosować się do zaleceń producenta. Inaczej może czekać nas niespodzianka w postaci spranego wzoru lub rozdartego materiału.
Ostatnie komentarze