Dlaczego pościel brzydko pachnie? 5 sposobów na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu

Maj 24, 2023 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Po ciężkim dniu w pracy najczęściej marzymy o tym, żeby wrócić do domu i położyć się do ciepłego i wygodnego łóżka. Niestety czasami nawet brzydki zapach wydobywający się z pościeli może być na tyle nieprzyjemny, że spanie stanie się uciążliwe. Najczęściej w takich sytuacjach ściągamy pościel i zanosimy ją do prania. Czy to wystarczy? Czy to jedyny sposób na pozbycie się brzydkiego zapachu? Z naszą pomocą poznasz kilka metod jak przywrócić jej świeżą woń.

Dlaczego pościel śmierdzi?

Pościel w sypialni to jeden z najważniejszych elementów tego pomieszczenia. W końcu to w nim spędzamy sporą część swojego czasu, a łóżko zawsze ukoi do snu po wyczerpującym dniu. Niestety zdarza się, że pościel śmierdzi i wtedy nie mamy już ochoty w niej dłużej leżeć. Może być sytuacja, że niespodziewanie przyjeżdżają do nas goście na noc i wtedy wyciągamy z szafy poszewki, z których wydobywa się nieprzyjemna woń.

Najlepszym sposobem jest nie tylko pranie w pralce, ale i stosowanie kilku zasad, które pomogą w walce z uporczywym zapachem. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto zastanowić się, dlaczego nasza pościel śmierdzi. Niestety może to być powodem wielu działań, które sprawiają, że komplet poszewek wydaje się nieświeży i są to przede wszystkim:

  • Długi czas przechowywania pościeli w koszu jest jednym z powodów, dlaczego wypełnienie na kołdrę i poduszkę może wydobywać nieprzyjemny zapach. Szczególnie jeśli w koszu znajdują się mokre ubrania, czy też ręczniki. Zbyt długie przechowywanie z wilgotnymi rzeczami może doprowadzić do pleśni na poszewkach, przez co zapach po praniu nadal może się utrzymywać.
  • Długi czas przechowywania pościeli w pralce po praniu również może powodować, że bielizna pościelowa będzie nieświeża. Co więcej, przetrzymywanie mokrych poszewek może doprowadzić do wgnieceń, które ciężko będzie rozprasować.
  • Nieprawidłowe czyszczenie pralki lub jego brak może doprowadzić do stęchlizny na materiałach. Głównym powodem jest pojawianie się na uszczelkach i bębnie pralki zanieczyszczeń, które mogą spowodować nieprzyjemny zapach na pościeli.
  • Zbyt długi i nieprawidłowy sposób przechowywania pościeli może z czasem sprawić, że poszewki wyciągnięte z szafy będą śmierdziały, mimo że wcześniej zostały wyprane. Szczególnie jeśli tkanina dobrze nie wyschnie i umieścimy wilgotną w garderobie. W miejscu, gdzie nie ma wentylacji i przepływu powietrza, może pojawić się pleśń, a tym samym brzydki zapach.
  • Dbanie o higienę własną to podstawa i nie można jej lekceważyć zwłaszcza jeśli ktoś ma skłonności do nadmiernego pocenia się w nocy, czy latem kiedy temperatury sięgają około 30 stopni.

Nowa pościel ma nieprzyjemny zapach?

Może się zdarzyć, że nie tylko używana i uprana pościel będzie brzydko pachnieć. Istnieją sytuacje, kiedy nowo zakupiony komplet poszewek będzie wydobywał bardzo nieprzyjemny zapach. Wynika to najczęściej ze stosowania podczas produkcji barwników czy wybielaczy. Niestety w trakcie szycia i przygotowywania materiałów wiele firm używa szkodliwych środków chemicznych. Płukanie po wyprodukowaniu poszewek niestety nie jest zbyt dokładne, dlatego nowy komplet na kołdrę może brzydko pachnieć. Zaleca się zaraz po zakupie dokładnie uprać poszewki według wskazówek producenta i zachować tym samym odpowiednią pielęgnację, żeby pościel nie miała nieprzyjemnego zapachu..

Co zrobić, żeby pościel nie śmierdziała?

Stęchlizna to dość uporczywy zapach, który wynika się najczęściej z nieodpowiedniej pielęgnacji pościeli, który z czasem może stać się uciążliwy. Wiemy już, skąd bierze się brzydki zapach na poszewkach, ale nie wiemy, jak sobie z nim poradzić i uniknąć w przyszłości zapachów stęchlizny.

1. Pranie pościeli zgodnie z zaleceniami producentów

Jednym ze sposobów na uniknięcie nieprzyjemnej woni z pościeli jest odpowiednia pielęgnacja. W przypadku nowej pościeli, czy też używanej zaleca się wyprać według zaleceń i wskazówek od producenta, które załączone są przy produkcie.

2. Czyszczenie filtrów i bębna w pralce

Brzydki zapach może pojawić się także w momencie założenia bielizny pościelowej lub w trakcie jej użytkowania, dlatego warto się wtedy zastanowić, jaki tak naprawdę jest powód pojawiającej się stęchlizny na materiałach. Najczęściej może to być niedokładnie czyszczona pralka, na której pojawiają się zanieczyszczenia, które powodują, że pościel śmierdzi. W takiej sytuacji zaleca się odpowiednią pielęgnację uszczelek, filtra i bębna w pralce.

3. Unikanie wilgotnych miejsc na przetrzymywanie pościeli

Kolejnym sposobem jest miejsce, gdzie pościel przebywa przez większość czasu. Przede wszystkim nie może być wilgotne, gdzie nie ma przepływu powietrza. Najlepiej jeśli będzie odpowiednio wentylowane, w innym przypadku może pojawić i się pleśń i grzyby. Dodatkowo można włożyć pachnące saszetki, które nadadzą świeżego zapachu.

4. Dobrej jakości środki piorące

Nieprzyjemną woń można zwalczyć, używając tylko dobrej jakości płynów do prania i o ładnym zapachu.

5. Wietrzyć pokój i pościel w pokoju

Dobrym i sprawdzonym sposobem jest regularne wietrzenie pościeli, czy też pokoju, w którym ona się znajduje. Dzięki temu zachowa swoją świeżość i zapach na dłużej.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dla kogo sprawdzą się kołdry silikonowe?
Kołdra z wypełnieniem włóknem silikonowym – dla kogo się sprawdzi?

Zamknij