Czym charakteryzują się najwygodniejsze poduszki na świecie? Sprawdzamy

Lip 6, 2021 | Ciekawostki, Poduszki | 0 komentarzy

Każdy wie, że dobry i zdrowy sen jest zależny od kilka czynników, a do tych najważniejszych należą przestrzeganie właściwiej higieny snu oraz odpowiedni materac. Warto jednak zrewidować swój pogląd na spanie i zapoznać się z kilkoma innymi czynnikami, które mogą znacznie poprawić to, jak śpimy.

Czy jakość snu zależy też od poduszki?

Łatwo stwierdzić, że nie wyspaliśmy się przez niewygodne łóżko. Zazwyczaj po trudnej nocy odczuwamy ból pleców i głowy, a także zwiększoną senność w ciągu dnia. Niestety nieco trudniej jest z poduszką, a ta również mocno wpływa na jakość naszego snu.

Odpowiednio dobrana zapobiegnie bólom w okolicy szyi, a także pomoże uporać się z przypadłością określaną jako bezdech senny. Dobór poduszki powinien więc być przemyślany i podyktowany naszymi potrzebami.

Jak wybrać wygodną poduszkę do spania?

Jakość poduszki do spania zależy w dużej mierze od tego, z jakiego materiału została wykonana, a także od tego, jaki jest jej wkład. Niektóre z nich łatwo dopasują się do kształtu głowy, a inne wręcz przeciwnie, przez całą noc pozostaną sprężyste i uchronią nas przed spaniem w nieodpowiednich pozycjach.

Poduszki do spania z wkładem naturalnym

Poduszka z naturalnym wkładem jest doceniana od dziesiątek lat. Jej wnętrze łatwo dostosowuje się do naszej pozycji, a naturalny wkład ma właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu chroni nas przed chłodem w zimie i przed upałem w lecie. Poduszki z naturalnym wkładem są zwykle pokryte bawełną, co zapewnia komfort podczas snu.

Warto wiedzieć, że naturalne wypełnienie to zwykle puch lub pierze, przez co takie poduszki mogą nie spełniać wymagań alergików i wegan. Zamiast nich producenci korzystają czasami z gryki, która również świetnie dopasowuje się do kształtu głowy.

Poduszka do spania z wkładem syntetycznym

Poduszka do spania z wkładem syntetycznym zawiera w sobie sztuczne wypełnienie, które nie uczula. Jego ogromną zaletą jest również różnorodność. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów takiego wypełnienia, jednak wraz ze wzrostem jakości wkładu rośnie również jego cena. Najlepsze poduszki syntetyczne dostosowują się do kształtu naszego ciała, a także zapewniają optymalny przepływ powietrza.

Śpiąc na poduszce z wkładem syntetycznym, nie zgrzejemy się, a także nie musimy obawiać się roztoczy i alergenów.

Poduszki do spania z wkładem lateksowym

Wkład lateksowy ceniony jest za swoje właściwości ortopedyczne. Świetnie sprawdza się u osób z dolegliwościami od strony kręgosłupa, a także u alergików. Lateks nie uczula i szybko układa się zgodnie z kształtem naszego ciała. Zaletą takich poduszek jest również wytrzymałość i sprężystość. Swoje cechy zachowują nawet po wielu praniach i godzinach snu.

Poduszki do spania z wkładem piankowym

Poduszki do spania z pianką dostosowują się do kształtu ciała w specyficzny sposób. Najpierw muszą się ogrzać, a następnie formują się pod wpływem ciężaru naszego ciała. Uformowana poduszka z pianki świetnie podtrzymuje nasze ciało i zapewnia zdrowy sen bez bólu kręgosłupa. Warto zaznaczyć, że wśród termoformowalnych pianek możemy wyróżnić poduszki lateksowe i poliestrowe. Te drugie są lepszej jakości, jednak ich cena jest o wiele wyższa.

Jak wybrać właściwą poduszkę dla siebie?

Odpowiednia poduszka powinna być wybrana na podstawie materiału, z jakiego została stworzona, a także naszych osobistych preferencji i potrzeb. Inne poduszki polecane są osobom zdrowym, a inne tym, którzy mają problemy z kręgosłupem. Ważny jest także sposób spania. Inne poduszki przeznaczone są dla osób śpiących na plecach, na boku i na brzuchu.

Ponadto świetnym wskaźnikiem jest też to, jak leżymy na swojej poduszce. Podczas snu kręgosłup powinien układać się w prostą linię. Jeśli jest przechylony w którąś ze stron, na przykład głowa opada w kierunku materaca, oznacza to, że wybraliśmy za miękką poduszkę.

Najłatwiej jest przymierzyć poduszkę i poprosić innej osoby o zrobienie zdjęcia. Wtedy dostrzeżemy, czy nasza głowa odpowiednio układa się podczas odpoczynku.

Po czym poznać wygodną poduszkę?

Wygodna poduszka to pojęcie względne i dla każdego będzie oznaczało coś innego. Najlepiej dopasować poduszkę według naszych preferencji. Zwróćmy uwagę na to, jak układa się podczas odpoczynku, a także dokładnie sprawdźmy materiał i wkład. Jeśli wybrana poduszka do spania wydaje się wygodna i spełnia wszystkie wymagania, oznacza to, że będzie dla nas odpowiednia.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Kołdra jedwabna – jakie są jej właściwości zdrowotne?

Zamknij