Czy kolor pościeli wpływa na jakość snu? Kilka ciekawostek

Gru 19, 2022 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Kolor dobieranych dodatków do wnętrza większości z nas kojarzy się z dekorowaniem, stylem, czy też designem. Kiedy wybieramy kolor poduszek, koców, tapicerowanych mebli zwykle kierujemy się naszym upodobaniem, wystrojem wnętrza, czy też modą, jaką prezentuje się w czasopismach, sklepach, internecie. Ważnym czynnikiem podczas doboru barwy tekstyliów jest również praktyczność w codziennym użytkowaniu. Te wszystkie rzeczy są dla nas oczywiste, ale czy zastanawialiście się kiedyś, czy kolor pościeli ma wpływ na jakość snu?

Sprawdźcie kilka ciekawostek na ten temat. Być może wpłyną one na Wasze decyzje podczas doboru koloru pościeli w sypialni.

  1. Psychologia kolorów – w jaki sposób kolory wpływają na nasze samopoczucie?
  2. Znaczenie barwy pościeli i jej wpływ na jakość snu
  3. Jaki wybrać kolor pościeli, aby nasz sen był dobry?
  4. Co poza barwą wpływa na jakość naszego snu? 

Psychologia kolorów – w jaki sposób kolory wpływają na nasze samopoczucie? 

Wpływ kolorów na nasze samopoczucie jest odczuwalnym zjawiskiem. Możemy w łatwy sposób zaobserwować, jak ostre, czy delikatne kolory wpływają na nasze zachowanie. Czy drażnią nasz wzrok, czy wprowadzają w ogólne złe samopoczucie. Każdej barwie odpowiada inna fala widzialna, która wpływa na doświadczenia wzrokowe. Dłuższa fala odpowiada barwom cieplejszym (żółć, pomarańcz, czerwień), natomiast krótsza wskazuje te zimne (szarość, niebieski). 

Podczas przetwarzania barw cieplejszych nasz organizm jest zmuszony do większego wysiłku. Wprowadzają one nasz umysł w stan pobudzenia oraz przyspieszenia metabolizmu. Przeciwieństwem do tego stanu jest odczytywanie przez nasze oczy i mózg barw zimnych, które wprowadzą nasz organizm w stan wyciszenia oraz spowolnią nasz metabolizm. 

Podstawowe kolory mają również swoją kulturową symbolikę, która kojarzona w różny sposób wywołuje w nas emocje. Zaszczepione w nas społeczno-kulturowe uwarunkowania powodują instynktowną reakcję podczas odczytywania np. symboli w konkretnym kolorze. Kolor czerwony w dużej mierze kojarzony jest z krwią, mięsem, dlatego przywodzi głównie na myśl odczucia takie jak wojna, złość, energia, głód, czy różnego rodzaju zakazy. Wiele innych kolorów ma symbolikę zależną od realiów kulturowych. Europejczykom wolność kojarzy się z bielą, natomiast w kulturze hinduskiej oznacza śmierć.

Znaczenie barwy pościeli i jej wpływ na jakość snu 

Biorąc pod uwagę wpływ różnych barw na nasz organizm i samopoczucie, powinniśmy zastanowić się, jaki kolor pościeli wybrać do naszej sypialni. To miejsce w całym wnętrzu stanowi jedno z najważniejszych. Sypialnia jest pokojem, w którym relaksujemy się, śpimy, wypoczywamy. Z tego względu powinnyśmy wybrać pościel o bardziej stonowanych, zimnych barwach, które zadziałają na nasze oczy i mózg kojąco. 

Niebieski – kolor spokoju 

Niebieski kolor zdecydowanie należy do najczęściej wybieranych. Z racji skojarzeń z niebem, morzem, oceanem wprowadza wiele osób w stan relaksu. Ciemny odcień niebieskiego to ukojenie i bezpieczeństwo, natomiast jasny  harmonia i spokój. 

Zielony -odcień ziemi 

Kolor zielony bardzo dobrze komponuje się z innymi delikatnymi tonami. Dobierając ten kolor do sypialni, będziemy mogli w łatwy sposób urozmaicić wnętrze innymi barwami jak np. brąz, szarość. Kolor zielony kojarzony jest z naturą. 

Szary – kolor ubiegłego roku! 

Może wydawać się mało wyraźny, nijaki albo neutralny. Kolor szary jest znakomitym wyborem, jeśli lubimy bawić się w kontrasty, a jednocześnie zależy nam na odrobinie elegancji (srebrne odcienie). Szary kolor został kolorem roku 2021 (według Pantone: 17-5104 Ultimate Grey). 

Fioletowy – pastel z odrobiną szaleństwa 

Kolor odpowiedni, jeśli chcemy zachować harmonię, a jednocześnie potrzebujemy kontrastu. Dobrze połączy się z szarością, która nie zaburzy spokoju podczas przebywania w sypialni. 

Jaki wybrać kolor pościeli, aby nasz sen był dobry? 

Biorąc pod uwagę symbolikę, skojarzenia i odbiór barw ciepłych i zimnych powinniśmy zdecydować się na jasne i zimne barwy naszej pościeli, aby nasz był spokojny. Ciepłe kolory pobudzają nasz organizm, dlatego czerwień, żółć czy pomarańcz nie będą odpowiednią barwą w naszej sypialni. Zbyt duża ilość koloru może powodować rozdrażnienie oraz niepokój. 

Doskonałym przykładem, jak kolor może wpłynąć na nasz sen, jest kolor czerwony. Kojarzony z akcją, dynamiką, zakazem stymuluje w naszej głowie konieczność podejmowania decyzji. Przyglądając się jakiemukolwiek symbolowi w kolorze czerwonym, wymusza on na nas jakąś akcję. Znak zakazu prawdopodobnie wywoła w nas chęć wycofania się, aby uniknąć popełnienia wykroczenia. W świecie cyfrowym spowoduje podobnie ostrzeżenie albo wręcz przeciwnie, zachęci do podjęcia działania. Ten kolor nie wprowadza naszego organizmu w stan odprężenia. Ten przykład bardzo dobrze pokazuje, jak kolor pościeli może wpływać na człowieka i jego sen

Podczas doboru dodatków do sypialni niech nie zwiedzie nas np. białe wnętrze. Dodatki takie jak pościel też mają znaczenie, bo to właśnie ona otula nasze ciało i ma najbliższy kontakt wzrokowy podczas naszego wypoczynku.

Co poza barwą pościeli wpływa na jakość naszego snu?

Poza dobrym dobraniem koloru naszej pościeli, na nasz sen może wpływać tkanina, z jakiej jest ona wykonana. Kolory mają ogromne znaczenie na nasz organizm i nasze samopoczucie. Doznania fizyczne są jednak tak samo ważne. Wybierając miękki koc, czy miękką pościel z pewnością dobrze wpłyniemy na jakość naszego odpoczynku w sypialni.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wybielić zżółknięte poduszki?
Jak wybielić pożółkłe poduszki? ABC metod na usuwanie plam z poduszek

Zamknij