Czy kołdra antyalergiczna jest kołdrą medyczną? Rozwiewamy wątpliwości

Sty 9, 2023 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Kołdra medyczna świetnie nadaje się do celów terapeutycznych. W wielu przypadkach łagodzi przebieg choroby bądź urazu. Okazuje się, że niektóre modele zmniejszają ryzyko rozwoju roztoczy oraz innych alergenów, co zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowców. Dlatego mowa tutaj również o kołdrze antyalergicznej. Ma ona bardzo dużo zalet. Kołdry medyczne cenione są przez ludzi od wielu lat.

Czym jest kołdra medyczna?

Kołdra medyczna to specyficzny typ kołdry, który spełnia wymagania wyrobu medycznego. Przeznaczona jest do celów terapeutycznych, a także do łagodzenia przebiegu choroby i urazu. Kołdry medyczne są stosowane na całym świecie. Zgłaszane są do rejestru wyrobów medycznych razem z dokumentacją badań potwierdzających ich właściwości terapeutyczne wykonane w akredytowanych jednostkach. Jeżeli kołdra zostanie zgłoszona i spełni wszystkie wymagania, zostaje zaliczona do wyborów medycznych i otrzymuje unikalny numer certyfikatu. 

Tego typu kołdry nie leczą samoistnie, dlatego nie można oczekiwać, iż tylko dzięki ich właściwościom pozbędziemy się dolegliwości, a stan zdrowia pacjenta znacząco się poprawi. Okazuje się, że kołdra medyczna w określonych dolegliwościach zdrowotnych może złagodzić przebieg choroby pacjenta. Może też przyczynić się do złagodzenia leczonych urazów. W naszym kraju nie ma otwartego dostępu do rejestru wyrobów medycznych, dlatego ciężko jest potwierdzić informacje o tym, jakiego typu dolegliwości zdrowotne można złagodzić dzięki zastosowaniu kołdry medycznej. Tego typu potwierdzenie można uzyskać tylko od producenta, kiedy wyrazi zgodę na udzielenie takowej informacji.

Czy warto wybrać kołdrę antyalergiczną?

Kołdra antyalergiczna wykonana jest przeważnie z wysokiej jakości tkaniny. Powinna cechować się najwyższą jakością, czyli możliwością prania powyżej 60 st. Celsjusza, co pozwoli wyeliminować alergeny powodujące uczulenie. Kołdra antyalergiczna powinna mieć właściwości przepuszczania powietrza oraz termoregulujące, dzięki czemu ludzkie ciało nie będzie się pociło w czasie snu, co zdecydowanie powinno zapobiec atopowemu zapaleniu skóry. Okazuje się, że wyszyta w stu procentach z wysokiej jakości bawełny kołdra powinna posiadać włókna silikonowe termicznie skręcone, co zdecydowanie zapewni wysoką sprężystość. Efektem tego jest to, że chroni ona przed zgnieceniem oraz zbijaniem. W każdym przypadku powinna powracać do swojego pierwotnego kształtu. Jeżeli cierpi się na uczulenie na wełnę, zdecydowanie odradzane jest wypełnienie tj. wełna z alpaki, owcza, kozia bądź wielbłądzia. 

Kołdry naturalne z wypełnieniem bawełnianym, jedwabnym, a także puchowym będą najlepsze i o wiele bardziej komfortowe od syntetycznych. Naturalne wypełnienie jest przeważnie lżejsze od syntetycznego, dlatego jest to świetny wybór dla osób ceniących sobie jakość premium, a ponadto wysoki komfort snu. Kołdra naturalna powinna być delikatna i wytrzymała. Obecnie najlepszą propozycją są modele wypełnione 100% puchem z gęsi syberyjskich. Specjalny system czyszczenia Extreme Eco Cleaning powinien zagwarantować czystość oraz jakość. Kołdra tego typu przewyższa normy europejskie, czyniąc produkt antyalergicznym. Jak się okazuje, kołdra wypełniona 100% puchem z gęsi syberyjskiej jest antyalergiczna, gdyż można ją prać, co rzadko zdarza się w przypadku kupna kołdry z tego typu wypełnieniem. Co więcej, dostępna jest w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. 

Jak dobrać specjalistyczną kołdrę?

W czasie wyboru specjalistycznej kołdry ludzie kierują się głównie:

– ceną,

– właściwościami produktu,

– rodzajem wypełnienia,

– rodzajem pokrycia.

Jeżeli celem jest kupno specjalistycznej kołdry, trzeba wziąć pod uwagę temperaturę panującą w domu bądź mieszkaniu. Istotne jest to, czy jej użytkownik jest ciepłolubny bądź nie. Bardzo ważny dla komfortu snu jest też ciężar kołdry. Okazuje się, że kołdry wypełnione puchem są najdroższe. Ceny standardowej kołdry 160 x 200 centymetrów zaczynają się od 300 złotych. Wszystko za sprawą naturalnego wypełnienia, czyli delikatnego puchu z podbrzusza oraz klatki piersiowej gęsi. Są one bardzo lekkie. Na wypełnienie jednej kołdry samym puchem wystarczy zaledwie około jeden kilogram. Przed wypełnieniem wsypu puch jest prany, a ponadto sterylizowany, co jest podstawą. Tego typu kołdry świetnie utrzymują ciepło oraz przepuszczają powietrze, lecz lekarze nie zalecają ich dla wszystkich alergików. Żeby nie dopuścić do rozwoju roztoczy, kołdry muszą być systematycznie czyszczone, minimum raz na rok. Czyszczenie polega głównie na wypraniu puchu w specjalistycznym zakładzie. Należy go uzupełnić oraz wymienić wsyp. Bardzo popularne są też kołdry półpuchowe, w których puch wymieszany jest z piórami. Ich cena zależna jest od proporcji mieszkania, lecz wystarczy tylko 25% puchu, żeby wypełnienie uznać za półpuchowe. Jeżeli jest ono implementowane do kiepskiej jakości wsypu, to pióra mogą wydostawać się przez materiał, co jest bardzo problematyczne. Właściwości takiego rodzaju kołder są znacznie gorsze od puchowych modeli.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Ciekawostki o wpływie koloru pościeli na sen
Czy kolor pościeli wpływa na jakość snu? Kilka ciekawostek

Zamknij