Co utrudnia komfortowy sen? 5 powodów, przez które się nie wysypiasz

Lip 22, 2021 | Ciekawostki, Sen a zdrowie | 0 komentarzy

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważny jest sen. Powinien on być traktowany nie jako przykry obowiązek, kradnący cenny czas, tylko możliwość na „podładowanie baterii” i zdobycie energii na dalsze zmagania. Przygotowaliśmy krótki artykuł na temat tego, co utrudnia nam komfortowy sen. Zapoznaj się z tekstem i dowiedz się, jakie są powody, przez które się nie wysypiasz – w łatwy sposób zapobiegnij dalszym spadkom swojej energii!

Dlaczego sen jest tak ważny w życiu każdego człowieka?

Sen to coś, o czym po ciężkim dniu marzy każdy z nas. Czas, który na niego przeznaczamy, jest niezwykle ważny, ponieważ to właśnie wtedy organizm się regeneruje i nabiera sił na kolejny pracowity dzień. Co więcej, mówi się, że to właśnie podczas snu dzieci rosną. Dzięki temu widzimy, jak ważne jest ta kwestia dla każdej osoby – niezależnie od jej wieku.

Niedobór snu może mieć różne skutki. Warto mieć świadomość, że systematyczne niewysypianie się przez dłuższy okres czasu może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jest ryzyko m.in. tego, że pojawią się problemy z koncentracją, ale jest to jedna z mniej problematycznych kwestii. Równie często dochodzi do pogorszenia się stanu skóry, włosów, paznokci, a także do zaburzeń funkcjonowania np. układu nerwowego.

Dlaczego się nie wysypiamy?

Powodów niewysypiania się może być wiele. Znaczna część z nich wpływa na komfort snu, natomiast są również takie, które oddziałują bezpośrednio na możliwość szybkiego zaśnięcia – krótko mówiąc: uniemożliwiają to.

Powód #1 Zbyt krótki sen skutkiem późnego położenia się do łóżka

Można powiedzieć, że fakt niewyspania się jest zbiegiem okoliczności, wynikających z różnych czynników. Jednym z najczęściej spotykanych jest to, że nasz sen jest zbyt krótki. Nie jest to żadnym odkryciem, jednak są osoby żyjące w przekonaniu, że 4 godziny odpoczynku sennego w zupełności im wystarczą. Należy jednak mieć świadomość, że jest to zdecydowanie zbyt mało. Nawet jeśli kolejnego dnia jesteśmy w stanie funkcjonować, nie będzie to na tyle wydajne, jak byłoby po przespaniu 7 czy 8 godzin. Zasada powinna być taka: codziennie po południu należy zastanowić się, o której godzinie musimy następnego dnia wstać. Od tego trzeba odliczyć 7-8 godzin i o wyliczonej porze należy znajdować się już w łóżku – co ważne, w celu pójścia spać, a nie oglądania ulubionych seriali.

Powód #2 Niewygodny materac, na którym śpimy 

Kolejnym powodem, przez który często się nie wysypiamy, jest niewygodny materac w naszej sypialni. Jest to bowiem jeden z ważniejszych elementów, wpływających na komfort naszego snu.

Kupując materac do łóżka, warto zastanowić się, jakie są nasze potrzeby. Niektórzy wymagają bardziej miękkiego podłoża, inni z kolei wolą nieco twardsze. Czasami istnieje również możliwość skonsultowania się z osobami, które są specjalistami w danym temacie. Wówczas warto uwzględnić ich rady i sugestie, ponieważ niejednokrotnie mogą one rzeczywiście pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Powód #3 Grubość kołdry niedopasowana do naszych potrzeb

Niezwykle istotnym elementem, wpływającym na komfort i jakość naszego snu, jest grubość kołdry. Jak można się domyśleć, w okresie letnim okrycie powinno być cieńsze niż w miesiącach zimowych. Niekiedy jednak niestety nie posiadamy kołder dopasowanych do pór roku, przez co używamy tej samej przez całe 12 miesięcy. W takim przypadku często dochodzi do niedopasowania otrzymywanej ilości ciepła do aktualnych potrzeb. Nieco łatwiejsza sytuacja jest, gdy jest nam zbyt ciepło – wówczas wystarczy częściowo odkryć ciało, które w ten sposób się ochłodzi. Kiedy jednak jest nam zbyt zimno, ponieważ kołdra jest za cienka, nie mamy możliwości równie szybko się ogrzać.

Powód #4 Za mała lub zbyt duża poduszka, wpływająca na jakość snu

Źle dobrana poduszka to kolejny powód, który wpływa negatywnie na komfort naszego snu. Przy jej zakupie warto po raz kolejny zwrócić uwagę na nasze potrzeby oraz wymagania. Czy wolimy bardziej płaską poduszkę, czy może wręcz przeciwnie – grubszą. Czy lubimy duże podgłówki, obejmujące również obszar pleców, czy może małe – jedynie pod głowę i szyję. Wszystkie te aspekty mają bowiem wpływ na jakość naszego odpoczynku.

Powód #5 Nieodpowiednie warunki, panujące w pomieszczeniu sypialnianym

Kolejnym, ostatnim już powodem, o którym chcemy wspomnieć, są nieodpowiednie warunki, które panują w naszej sypialni. Może to być m.in.:

  • niewłaściwa, zbyt niska lub za wysoka temperatura;
  • nieodpowiadający nam zapach w pomieszczeniu – niektórzy z nas są fanami olejków eterycznych, świeczek zapachowych, kadzidełek i lubią używać ich tuż przed snem. Tłumaczą to tym, że czują się wówczas spokojniejsi, zrelaksowani. Są jednak również osoby, które czują się wyjątkowo niekomfortowo w takich okolicznościach. Wówczas pojawia się m.in. ból głowy, który skutecznie uniemożliwia zaśnięcie;
  • uczucie zaduchu w pomieszczeniu sypialnianym – jest to czynnik podobny do opisanego nieco wyżej, jednak ten powstaje częściej w wyniku niesystematycznego wietrzenia wnętrza.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym charakteryzują się najwygodniejsze poduszki na świecie? Sprawdzamy

Zamknij