Bezsenność. Jakie są skutki braku snu?

Lip 23, 2018 | Sen a zdrowie | 0 komentarzy

Brak snu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Uczucie rozdrażnienia, złość, zmęczenie, bóle głowy to tylko nieliczne dolegliwości dotykające osoby cierpiące na bezsenność. Jak jeszcze brak snu wpływa na nasze zdrowie?

 

Czym jest bezsenność?

Bezsenność to dolegliwość, która polega na zbyt krótkim, nieregenerującym śnie, który prowadzi do obniżenia naszej sprawności przez cały następny dzień. W zależności od czasu trwania bezsenności wyróżnia się m.in.:

  • bezsenność trwającą kilka dni (bezsenność przygodna),
  • bezsenność trwającą do 3 tygodni (bezsenność krótkotrwała),
  • bezsenność przewlekłą.

Dlaczego chorujemy na bezsenność?

Przyczyn bezsenności może być wiele. Bardzo często przyczyną jest stres i problemy natury emocjonalnej. Inne czynniki wpływające na pojawianie się problemów ze snem (zwłaszcza bezsenności przygodnej lub krótkotrwałej) to m.in. przyjmowanie leków, picie znacznych ilości kawy lub herbaty przed sen, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy. Natomiast bezsenność przewlekła ma już nieco inne podłoże. Najczęściej spowodowana jest endogennymi nieprawidłowościami generowania snu lub powstaje w wyniku schorzeń somatycznych albo zaprzestania zażywania środków psychotropowych.

%name Bezsenność. Jakie są skutki braku snu?

Skutki braku snu

Bezsenność trwająca przez długi czas skutkuje nie tylko zmęczeniem. Przede wszystkim deprywacja snu, czyli po prostu brak snu może doprowadzić do rozwoju wielu chorób m.in. otyłości, cukrzycy, depresji. Nie ma wątpliwości co do tego, że sen jest nam potrzebny. Bez snu nasz organizm jest rozchwiany, człowiek zaczyna zachowywać się irracjonalnie. Według ekspertów niedostateczna ilość snu wpływa również na osłabienie układu odpornościowego i tycie. Nawet jedna nieprzespana noc spowalnia metabolizm od 5 do 20 procent. Brak snu może także doprowadzić do zaostrzenia cukrzycy oraz chorób serca m.in. nadciśnienia. Do tego dochodzą zaburzenia hormonalne. Brak snu powoduje, że mózg nie ma czasu na regenerację, nie przetwarza dostarczonych informacji, dlatego bardzo często pojawiają się problemy z zapamiętywaniem i uczeniem się nowych rzeczy, a nawet odbieraniem czy wysyłaniem informacji.

 

Po co nam sen?

Ludzie spędzają jedną trzecią swojego życia, śpiąc. Podczas tego czasu następuje w naszym mózgu reorganizacja. Gdy śpimy, nasz mózg pozornie jest “wyłączony”. W tym czasie zachodzi wiele procesów przetwarzania, odtwarzania i wzmacniania. W ciągu dnia dociera do nas wiele zdarzeń, informacji, które zanim zostaną utrwalone, muszą najpierw zostać przetworzone i to właśnie dzieje się w naszym mózgu podczas snu.


Przeczytaj poprzedni wpis:
kołdra puchowa
Kołdry z puchu czy z pierza – różnice między pierzem a puchem

Zamknij