9 ciekawostek o zdrowym śnie

Maj 29, 2018 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Sen jest tajemniczym zjawiskiem, bo tracimy wtedy świadomość. Jesteśmy, ale jakby nas nie było… Ze snem wiąże się wiele zagadek i ciekawostek, a najważniejsze z nich zebraliśmy poniżej.

1. Brak snu powoduje halucynacje

Dostarczanie organizmowi zbyt małej liczby godzin snu przez dłuższy okres czasu spowoduje nie tylko zmęczenie psychiczne i fizyczne, ale również halucynacje słuchowe i wizualne. Dlaczego tak się dzieje? Podczas snu ma miejsce regeneracja uszkodzonych neuronów. Jeśli jej zabraknie – uszkodzone neurony zaczną wadliwe funkcjonować i w konsekwencji może prowadzić to do omamów.

2. Czarno- białe sny

Kiedyś sny były czarno-białe. Miało to miejsce przed wynalezieniem kolorowej telewizji. Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie. Teraz prawie każdy śni w kolorze.

3. Rekord bez snu

Udokumentowany rekord bez snu wynosi 264 godziny, czyli 11 dni. Rekord ten należał do siedemnastolatka z Kaliforni, który – warto dodać – nie korzystał przy tym z żadnych stymulantów. U badanego nie zaobserwowano żadnych długotrwałych skutków ubocznych, co nie oznacza, że w ogóle one nie występują.

4. Podczas pełni śpimy krócej

Badania wykazały, że kiedy zbliża się pełnia księżyca ludzie śpią z reguły kilka minut krócej, a przy tym mają płytszy sen w porównaniu z innymi fazami księżyca. Jest to spowodowane tym, że podczas pełni organizm człowieka pracuje zupełnie inaczej niż w przypadku pozostałych faz księżyca. Między innymi wytwarza mniej melatoniny, która ułatwia zasypianie.

5. Ilość snu a przyrost masy ciała?

Kobiety, które śpią mniej niż 5 godzin dziennie narażone są na większy przyrost masy ciała niż te, które śpią więcej niż 7 godzin. Zbyt mała ilość snu prowadzi do zmiany w wydzielaniu hormonów m.in. leptyny i greliny. Leptyna hamuje apetyt, a grelina go podwyższa. Niedobór snu powoduje spadek we krwi leptyny i podwyższenie ilości greliny.

6. Śnimy tylko o tym, co znamy

Co ciekawe nasze sny nie są anonimowe. Śnimy tylko o tym, co jest nam znane, o ludziach, których już kiedyś w swoim życiu widzieliśmy nawet przez ułamek sekundy.

7. Zewnętrze wydarzenia wpływają na nasze sny

Gdy w trakcie snu przypadkowo słyszymy dźwięki czegoś innego (telewizor, rozmowy, telefon), są one modyfikowane przez nas umysł i przesyłane do snu. Podobnie dzieje się wówczas, gdy jesteśmy spragnieni przed snem – w takich sytuacjach może nam się śnić, że pijemy wodę, co jest czymś zupełnie naturalnym.

8. Zapamiętywanie snów

Naukowcy zajmujący się tematyką snów jednogłośnie twierdzą, że w przeciągu 5 minut od przebudzenia człowiek nie pamięta, aż połowy swoich snów. Po upływie kolejnych 5 minut aż 90 procent. Istnieje jednak taki odsetek osób, które z łatwością przypominają sobie sny każdego dnia, ale są to jedynie wyjątki.

9. Niewyspany jak pijany

Niewyspanie się można porównać do bycia pod wpływem alkoholu. Badacze dowiedli, że po 17 godzinach bez snu nasza koncentracja spada do poziomu adekwatnego, jak w momencie, w którym w wydychanym powietrzu mamy 0,5 promila alkoholu.