6 dobrych nawyków, dzięki którym Twoje dziecko będzie spać jak aniołek
Spis treści
Dobra higiena snu sprawia, że układ odpornościowy naszych dzieci jest silny. Dzięki czemu są one mniej podatne na choroby. Niewyspanie prowadzi do rozdrażnienia i problemów z koncentracją, co negatywnie wpływa na uczenie się, a z kolei na osiągane wyniki i sukcesy. Odpowiednia ilość przespanych godzin zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój dziecka. Jakie są dobre nawyki dotyczące snu i jak je wyćwiczyć? Zapraszamy do lektury, w której odpowiemy na to pytanie.
Czysta pościel dziecięca
Uwielbiamy to uczucie, gdy kładziemy się spać w świeżej i wywietrzonej pościeli. Czysta pościel ma kluczowe znaczenie dla dobrej jakości snu. Komfort to jeden z wielu powodów, dla którego warto ją często zmieniać. Brudna pościel to idealne miejsce dla rozwoju bakterii, przed czym szczególnie trzeba chronić nasze dziecko. Należy ją zmieniać co najmniej raz na dwa tygodnie.
Naturalna pościel dla dziecka, czyli jaką wybrać?
Wyspanie się zagwarantuje naszemu dziecku czysta, ale także wykonana z naturalnych materiałów pościel. Powinniśmy zatem wybrać tę wykonaną z naturalnej bawełny lub z flaneli. Sprawdzi się również materiał z bambusa i lnu. Warto unikać niezbyt przyjemnej w dotyku kory. Cyrkulacje powietrza utrudnia pościel dziecięca z poliestru. Uczucie zimna wywołuje tkanina satynowa, dlatego nie jest ona odpowiednia dla naszych pociech. Wybierzmy bezpieczną pościel dla dziecka, aby zadbać o wygodę jego snu. Podsumowując, powinna ona być:
- oddychająca,
- przewiewna,
- miękka,
- łatwa do czyszczenia.
Rodzaje bezpiecznych pościeli dla małych dzieci
Dla niemowlaka warto wybrać pościel dziecięcą tzw. rożek, który sprawdzi się przez pierwsze dwa miesiące życia. Maluch będzie czuł bezpieczeństwo i ciepło takie samo jak czuł w brzuchu mamy. Inną opcją jest śpiworek niemowlęcy. Jest on bardzo wygodny w użytkowaniu przez rodzica, ponieważ pozwala łatwo ubrać dziecko do snu. Ruchy naszej pociechy nie są skrępowane, a sam śpiwór nie zsuwa się i cały czas zapewnia ciepło.
Aktywność w ciągu dnia
Warto namówić swoje dzieci do tego, aby wykorzystywały jak najwięcej naturalnego światła w ciągu dnia. Szczególnie rano, co pozwoli im się rozbudzić po nocy. Dołączając do tego aktywność fizyczną, komórki mózgowe młodzieży otrzymują sygnał, że czas do pracy. Zmęczenie spowodowane dobrą zabawą i nauką pozwoli na szybkie zaśnięcie.
Regularne godziny zasypiania
Bardzo ważne są regularne godziny zasypiania i wstawania naszych dzieci. Warto, aby każdego dnia były one takie same lub niewiele się różniły. Istotna jest długość snu. Zależy ona m.in. od wieku dziecka.
Jak długo powinno spać dziecko?
- Noworodek powinien spać od 14 do 17 godzin,
- niemowlęta do 11 miesięcy od 12 do 16 godzin,
- między pierwszym a drugim rokiem życia sen powinien trwać 11 do 14 godzin,
- przedszkolaki powinny spać od 10 do 13 godzin,
- dzieci w wieku szkolnym — od 9 do 12 godzin
- nastolatki – 8 do 10 godzin.
Burczący brzuszek — jeść czy nie jeść przed snem?
Dbając o regularność snu naszych dzieci, pamiętajmy także o zjadaniu przez nich posiłków o tej samej porze. Warto przygotować lekkostrawną kolację 2-3 godziny przed pójściem spać. Dzięki temu trawienie nie pogorszy jakości wyspania się. Nie jest wskazane objadanie się przed snem oraz spożywanie produktów zawierających cukier. Słodkie posiłki mogą zwiększyć głód i powodować krótkotrwałe uczucie sytości. Nie wspominając o tym, że takie przekąski są łatwym sposobem na nocne koszmary.
Telefon zastąpmy książką
Nie jest łatwo namówić nastolatka do zrezygnowania z używania telefonu przed snem. Warto go jednak do tego zachęcić, tłumacząc, jak brak światła niebieskiego pomoże mu lepiej spać. Dzięki czemu zwiększy on swoją produktywność i kreatywność w ciągu dnia. Co z kolei przełoży się na jego sukcesy w szkole. U młodszych dzieci należy wyłączyć komputer i telewizor co najmniej na godzinę przed snem. Warto zgasić lub zapalić ciepłe światło, ułożyć nasze dziecko w naturalnej pościeli i przeczytać mu książkę lub porozmawiać. Takie chwile są bezcenne, a jednocześnie przyczyniają się do lepszej jakości snu — przyjemne łączymy z pożytecznym. Wyciszenie się i stworzenie rytuałów przed zaśnięciem wpłynie także korzystnie na nas samych.
Otaczajmy nasze dzieci tylko miłymi treściami
Aby nasze dziecko nie było zestresowane czy wystraszone, należy zwrócić uwagę na to, jakimi treściami książek, gier komputerowych lub seriali się otacza. Często się zdarza, że problem z zaśnięciem jest spowodowany poczuciem niebezpieczeństwa. Gdy nie zdążymy temu zapobiec, warto zostawić zapalone na korytarzu światło lub wstawić lampkę nocną do pokoju dziecka.
Ostatnie komentarze