5 faktów o związku długości snu i wieku

Lis 15, 2020 | Ciekawostki, Sen a zdrowie | 0 komentarzy

W ciągu całego roku osoba dorosła przesypia średnio 105 dni. Część z nas widząc to, uzna, że jest to zmarnowany czas, który mógłby zostać wykorzystany w znacznie pożyteczniejszy sposób. Nic bardziej mylnego. Sen jest bardzo ważny w naszym życiu. To w końcu dzięki niemu możemy normalnie funkcjonować i zmagać się z trudami codzienności. Kto ile czasu potrzebuje na to, aby porządnie się wyspać? Od czego jest to zależne? Przedstawiamy fakty na temat związku długości snu i wieku!

Jakie znaczenie w funkcjonowaniu człowieka ma sen?

Sen jest ważnym elementem doby. To właśnie wtedy organizm człowieka się regeneruje i uzupełnia siły witalne na kolejny dzień. Nie można bagatelizować etapu odpoczynku, ponieważ bez niego nie bylibyśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Odpowiednia ilość snu zagwarantuje nam osiąganie lepszych wyników – zarówno w pracy, szkole, jak i podczas uprawiania różnego rodzaju sportów. Co więcej, bez nocnego wypoczynku ucierpiałoby również nasze zdrowie. Sen to czas, kiedy znacznie spada w organizmie poziom stresu. A ten, jak wiadomo, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych czynników chorobotwórczych. 

Skąd wiadomo, jak długo człowiek powinien spać?

Podstawą w tym przypadku jest dostosowanie się do potrzeb swojego organizmu. To on wie, co jest dla nas najlepsze. Kiedy potrafimy go słuchać, wiemy, jakie jest nasze zapotrzebowanie na sen. Czasami zdarza się nam sytuacja, że budzimy się godzinę lub dwie przed budzikiem. Jesteśmy wówczas zdziwieni, a jednocześnie zdenerwowani, że nasz organizm postanowił nie wykorzystać możliwości dłuższej regeneracji. Frustracja sięga zenitu, gdy po długim przewracaniu się z boku na bok, nadal nie możemy zasnąć. Gdy nam się to w końcu udaje i po pewnym czasie budzimy się z dzwonkiem budzika, czujemy się niewyspani, zmęczeni i nie gotowi na rozpoczęcie kolejnego dnia. Nie rozumiemy tego, ponieważ podczas wcześniejszej pobudki czuliśmy się pełni energii – zupełnie przeciwnie, niż teraz. Dzieje się tak dlatego, że sen składa się z poszczególnych faz (REM i NREM), a wyspani będziemy jedynie w przypadku, gdy obudzimy się w fazie REM. Specjaliści twierdzą, że jest to łatwe do obliczenia, bowiem czas naszego snu powinien być wielokrotnością 1,5 godziny. Kierując się tą zasadą, nawet zaledwie 4,5-godzinny sen powinien zapewnić nam uczucie wypoczęcia.

Związek między długością snu a wiekiem

Większość z nas ma świadomość tego, że noworodki śpią zdecydowanie dłużej niż osoby dorosłe. Co więcej, znana jest reguła, że osoby starsze śpią krócej niż ich dzieci, a już na pewno wnukowie. Mało osób jednak wie, dlaczego tak się dzieje i jaki jest związek długości snu i wieku.

Jak długo śpi niemowlę?

Doba noworodków przypomina ciągle powtarzający się schemat, w którym znaczną rolę odgrywa czas na regenerację. Niemowlęta potrzebują bowiem w ciągu doby aż 18 godzin snu. Najdłużej śpią – zwłaszcza podczas pierwszych dni życia – wcześniaki, których organizm wymaga znacznie więcej energii na prawidłowy rozwój, niż dzieci urodzone we właściwym terminie. Wraz z kolejnymi dniami, tygodniami i miesiącami życia, czas ten sukcesywnie się zmniejsza.

Ile snu potrzebuje dziecko w wieku 5-10 lat?

Dziecko w wieku przedszkolnym oraz szkolnym śpi zazwyczaj w przedziale od 10 do 12 godzin w ciągu doby. Wspomniany wiek jest okresem, w którym następuje szybki wzrost dziecka oraz rozwój jego organów. Podczas snu dochodzi do regeneracji organizmu. Co więcej, w pierwszej fazie snu, czyli tuż po zaśnięciu, wytwarzana jest duża ilość hormonu wzrostu. Ważne jest więc, aby dziecko miało wypracowany tryb dnia, który pozwoli m.in. na regularne chodzenie spać. Dzięki temu proces wydzielania hormonów niezbędnych do prawidłowego rozwoju będzie zachodził w odpowiedni sposób.

Ile powinien spać dorosły człowiek?

Dorosły człowiek, do prawidłowego funkcjonowania, potrzebuje około 7-8 godzin snu. Czas ten organizm przeznacza m.in. na regenerację mózgu. Narażony jest on bowiem w ciągu dnia na duży wysiłek, związany np. z pracą, studiami czy obowiązkami domowymi. Ważne jest więc, aby dostarczyć mu odpowiednią ilość czasu, podczas którego będzie mógł przygotować się na kolejny nadchodzący dzień.

Jak długo śpią osoby starsze?

Osoby starsze, będące dziadkami lub pradziadkami, śpią zdecydowanie krócej niż ich potomkowie. Wiąże się to m.in. ze znacznie mniejszą ilością melatoniny, czyli hormonu wytwarzanego przez nasz organizm, który odpowiada za uczucie senności. Częstą przyczyną krótszego snu są też schorzenia czy bóle kości, na które skarżą się osoby w podeszłym wieku. Przyjęła się też taka opinia, że powodem krótszego snu dziadków jest chęć opieki nad ich wnukami. Przestawiają się wówczas na tzw. tryb czuwania, aby w razie potrzeby, móc szybko zareagować. 

Organizm człowieka wie najlepiej, ile czasu powinniśmy poświęcić na sen

Często w życiu pojawiają się sytuacje, w których czas snu się wydłuża. Dzieje się tak np. w przypadku przeziębienia, kiedy organizm potrzebuje więcej energii na regenerację. Aby uzyskać jej wystarczająco dużo, wytwarza więcej hormonu odpowiedzialnego za zapadanie w sen, dzięki czemu może skuteczniej prowadzić walkę z chorobą. Nie należy wówczas na siłę dostosowywać się do określonych reguł czasowych. Trzeba pozwolić organizmowi samemu decydować o tym, ile czasu chce przeznaczyć na sen i przyjąć to z pokorą.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak materac wpływa na jakość snu?
Jak materac wpływa na jakość snu? Kilka słów o doborze materaca

Zamknij